Článek
Myslíte, že se dá poznat povaha člověka podle oblíbeného jídla? Kdyby to tak bylo, dalo by se říct, že naši prezidenti byli vesměs vlastenci. Většina z nich upřednostňovala českou kuchyni a někteří se neváhali postavit k plotně sami.
Petr Pavel
Současným prezidentem České republiky je Petr Pavel a jeho manželka Eva prozradila, že je velmi vděčný strávník, ochotný ochutnat cokoli. Obzvlášť když mu pokrm někdo uvaří. Mezi prezidentova oblíbená jídla patří těstoviny a zelňačka, do které Eva Pavlová přidává nejen klobásu, ale také dvě neobvyklé suroviny – škvarky a nakrájené sušené švestky.
Sám Petr Pavel na sebe v podcastu Příběh, který se opravdu stal jeho autorce Markétě Lukáškové prozradil: „Vařím rád, ale žena říká, že vařím jak pejsek s kočičkou. To se však nevylučuje. Na recepty moc nedám, vařím podle vlastního vnímání. Mám hrozně rád boloňské špagety, ty se dají připravit na sto způsobů.“ Dále pan prezident ocení dobrý burger a kvalitní pivo, a to bez ohledu na pořadí, ve kterém je to podáváno.
Prezident Petr Pavel umí ocenit i kvalitní české pečivo, které si může koupit poblíž svého nového sídla - Lumbeho vily.
Miloš Zeman
Zabijačkový talíř s tlačenkou, jelitem a jitrnicí, k tomu několik skleniček vína a panáček Becherovky. Lékaři nad prezidentovým jídelníčkem lomili rukama a Miloš Zeman si z toho velkou hlavu nedělal. Nezdravý životní styl se mu ale nevyplatil a konec jeho druhého mandátu poznamenaly vleklé zdravotní komplikace. V souvislosti s ním si budou lidé pamatovat dvě jídla: meruňkový koláč a vinnou klobásu, o kterých jeho mluvčí tvrdil, že si je objednal k jídlu v nemocnici.
Václav Klaus
Vzpomínáte? Václav Klaus s oblibou v žertu dělil věci i pokrmy na pravicové a levicové: vepřový řízek byl pravicový, kuřecí levicový, o salátu prohlásil, že je to antijídlo a levicová úchylka. Jako sportovec si potrpěl na zdravější stravu, měl rád propečené steaky a nepohrdl ani řízkem nebo odlehčenější svíčkovou. Preferoval české suroviny a česká jídla servíroval i státním návštěvám.
Václav Havel
Na rozdíl od svého předchůdce Václav Havel jídlo miloval: rád jedl a rád ho i připravoval. Ještě v dobách, kdy byl disident, pořádal na chalupě dýchánky, kde pro přátele vařil třeba legendární kung-pao. Jídlo pro něj bylo důležitou součástí života i politiky – například na konci roku 1991, kdy se schylovalo k dělení federace, servíroval čelným představitelům Československa svůj „federální guláš“.
Byl bonviván a mohli jste ho potkat třeba v legendární čínské restauraci ve Vodičkově ulici a rád také navštěvoval restauraci Posezení U Čiriny. Paní Irena Košíková, přezdívaná Čirina, je vyhlášená kuchařka s maďarskými kořeny a Václavu Havlovi dva roky vařila, nejraději měl prý její bratislavské rohlíčky plněné mákem.
Gustáv Husák
O stravovacích návycích Antonína Novotného a Ludvíka Svobody se toho moc neví, proto přeskočme do doby, kdy na Pražském hradě seděl Gustáv Husák. Pravděpodobně měl z našich prezidentů nejzvláštnější jídelníček. Z pobytu ve vězení si odnesl podlomené zdraví a špatné trávení mu nedovolovalo jíst, co by chtěl. Rád vysedával v kavárnách, pil černou kávu a kouřil jednu cigaretu za druhou. K obědu si často nechal přinést párky a dva rohlíky… A k večeři totéž. „Pracoval, kouřil a jedl párky. Pookřál, jen když na návštěvě nebo po jednání přišlo na řadu občerstvení,“ vzpomínal chartista a disident Miroslav Kusý v rozhovoru pro magazín Dotyk.
Od Edvarda Beneše po Ludvíka Svobodu
Za Edvarda Beneše se v kuchyni Pražského hradu žádná velká změna nekonala: stejně jako jeho předchůdce byl v jídle střídmý a alkoholu se vyhýbal. Zkusíte si udělat netradiční palačinky podle prezidenta Beneše?
V roce 1938 se stal prezidentem Emil Hácha. Renomovaný právník si potrpěl na dobré jídlo a doutníky a nepohrdl ani sklenkou vína.
První komunistický prezident Klement Gottwald měl v mládí rád jednoduchá jídla a pochutnal si třeba na bramborových plackách, ale už v té době začal nestřídmě holdovat alkoholu. Z jeho ženy Marty si národ dělal legraci kvůli absenci vkusu a korpulentní postavě, v kuchyni se prý ale uměla otáčet a i jako první dáma zůstala věrná těžší české kuchyni. Stejně jako ona si i „Kléma“ potrpěl na poctivou svíčkovou, vepřo knedlo zelo a později si oblíbili hovězí svíčkovou na způsob Wellington.
Antonín Zápotocký se vařečky chopil rád sám. Vařil a také zavařoval, jeho nakládané houby byly pověstné. Byl skromný a šetrný, jako pohoštění na jeho svatbě se podával chléb se salámem a okurkami. Byl známý jako milovník párků a tlačenky a k jeho nejoblíbenějším jídlům patřily buřty s cibulí.
Asketický T. G. Masaryk
Tomáš Garrigue Masaryk byl v jídle umírněný, až asketický. Nepřejídal se, neholdoval alkoholu a miloval obyčejná jídla: třeba škubánky a zeleninové polévky. Už v dobách, kdy byla kyprá těla známkou hojnosti, varoval před obezitou a tvrdil, že žaludek musí regenerovat. A i když nebyl vegetarián, s masem to nijak nepřeháněl, spíš si pochutnal na čerstvých rybách z českých vod.
Snídal ovocnou šťávu nebo čerstvé ovoce, topinku s kousíčkem másla a zavařeniny nebo vajíčkem, k obědu si dal polévku (nejvíc mu chutnala bramboračka) a jednoduchá česká jídla. K večeři už jenom hrnek bílé kávy s kouskem buchty. Opravdu rád měl sladká jídla a černou kávu a traduje se, že miloval švestkové knedlíky sypané mákem a strouhankou.
Co by asi chutnalo všem našim prezidentům? Možná vynikající prezidentská bábovka s rumovou polevou.