Hlavní obsah

Mateřská, rodičovská a otcovská dovolená. Kolik dostanete a kdy a kde žádat o příspěvky

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Jaký je rozdíl mezi mateřskou a rodičovskou dovolenou, kdy na ni máte nárok, kdy a kde podat žádost, jak vysoký příspěvek budete pobírat a jak dlouho? A můžete si během této doby přivydělávat? Dozvíte se také, jaká jsou pravidla pro čerpání otcovské dovolené.

Článek

Plánujete rodinu nebo již čekáte miminko a nevíte přesně, jaké máte možnosti ohledně mateřské, rodičovské a otcovské dovolené? Nabízíme vám komplexní přehled veškerých důležitých informací, které byste měli vědět, od právních podmínek a výše finanční podpory po praktické rady, například kdy a jakou formou o jednotlivé dávky zažádat, jaké podmínky musíte splňovat i na co si dát pozor.

Peněžitá pomoc v mateřství („mateřská“)

Peněžitá pomoc v mateřství (PPM) je jednou z dávek českého systému nemocenského pojištění (vedle nemocenského, ošetřovného, dlouhodobého ošetřovného, otcovské a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství). Vyplácena je po dobu 28 týdnů, pokud jde o jedno dítě, v případě narození vícerčat se tato doba prodlužuje na 37 týdnů.

Pro nárok na tuto dávku je nutné, aby osoba splňovala podmínky, jako je účast na nemocenském pojištění alespoň 270 dní v posledních dvou letech před nástupem na mateřskou. Výplata dávky začíná obvykle šest až osm týdnů před plánovaným porodem. Dávka náleží matce nebo otci dítěte nebo pojištěnci (muž či žena), který převzal dítě do péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu.

Výše peněžité pomoci v mateřství

Výše PPM činí 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu za kalendářní den. Denní vyměřovací základ se zpravidla zjišťuje z příjmu za 12 kalendářních měsíců před zahájením pobírání dávky. Každý rok od 1. ledna dochází k úpravě výše redukčních hranic pro úpravu denního vyměřovacího základu (toto se týká všech dávek nemocenského pojištění). Nová výše redukčních hranic je každoročně zveřejněna na webových stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) poté, co dojde k jejich vyhlášení sdělením Ministerstva práce a sociálních věcí ve Sbírce zákonů.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) mají nárok na peněžitou pomoc v mateřství, jen pokud si dobrovolně a po určitou dobu platí nemocenské pojištění.

Kde, kdy a jak požádat o PPM

Peněžitou pomoc v mateřství vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení. Je třeba vyplnit žádost na k tomu určeném formuláři (předepsaný tiskopis Žádost o peněžitou pomoc v mateřství). Ten u zaměstnaných žen (případně mužů) vyplní též ošetřující gynekolog a žadatel(ka) ji poté odevzdá svému zaměstnavateli. Povinností zaměstnavatele je předat ji příslušnému orgánu okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ).

Osoby samostatně výdělečně činí odevzdávají vyplněný formulář přímo na příslušné pracoviště OSSZ. V kompetenci příslušné OSSZ je poté rozhodnout o nároku na dávku a její výši. Pokud žena (muž) nesplňuje podmínky pro čerpání PPM, nemá na dávku nárok, může však pobírat rodičovský příspěvek, jehož výši v tomto případě vypočítá stát.

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

O peněžitou pomoc v mateřství i rodičovský příspěvek je potřeba zažádat včasFoto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Je možné při mateřské pracovat?

Žena, případně muž, pobírající peněžitou pomoc v mateřství, nemůže pracovat a přivydělávat si po dobu šesti týdnů, poté již pracovat může, ovšem s určitými omezeními. Není možné vykonávat stejnou pracovní činnost u stejného zaměstnavatele, ze které vám je PPM vyplácena.

Lze však uzavřít jiný pracovní poměr nebo pracovat na jinou smlouvu (např. dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce), pokud je to v souladu se současným zaměstnavatelem. Výdělek z této jiné pracovní činnosti nemá vliv na výplatu PPM. V případě zaměstnání u jiného zaměstnavatele nejsou žádná omezení.

Rodičovská dovolená

Rodičovský příspěvek je sociální dávka poskytovaná státem rodičům, kteří pečují o dítě do tří let věku. Tato dávka navazuje na peněžitou pomoc v mateřství nebo ji čerpají rodiče, kteří na PPM neměli nárok. Nezáleží na příjmu domácnosti ani na tom, jestli dávku čerpá matka nebo otec dítěte. Měsíční výši si lze zvolit individuálně a její maximální výše závisí na předchozích příjmech.

Výše a doba čerpání rodičovského příspěvku

U dětí narozených nebo převzatých do péče od 1. ledna 2024 je celková částka rodičovského příspěvku na jedno narozené dítě 350 tisíc korun, v případě vícerčat je to 525 tisíc korun. Tuto částku mohou rodiče čerpat až do 3 let věku dítěte nebo dětí v případě vícerčat.

Rodič, který předtím nedosáhl na peněžitou pomoc v mateřství nebo měl malé příjmy, může čerpat maximálně 13 tisíc korun měsíčně. Ostatní mohou zvolit měsíční výši příspěvku libovolně, nejvýše však 47 700 Kč a částku lze měnit každé tři měsíce.

Kdo má nárok na rodičovský příspěvek

Rodičovský příspěvek může pobírat jeden z rodičů, ten, který se stará o dítě, přičemž nárok na dávku mají i ti, již současně pobírají podporu v nezaměstnanosti.

Příspěvek lze čerpat také v případě, kdy rodič pracuje nebo studuje, jen musí zajistit péči o dítě jinou zletilou osobou. Rodič musí mít společně se svým dítětem trvalý pobyt a bydliště v ČR.

Pokud se do rodiny narodí další dítě, nárok na příspěvek zaniká, ale nevyčerpanou částku lze získat jednorázově (platí pro rodiny, kde alespoň jednomu rodiči bylo možné ke dni narození dítěte stanovit denní vyměřovací základ).

Foto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Na rodičovské dovolené je možné, na rozdíl od mateřské, přivydělávat si bez omezeníFoto: Pixel-Shot, Shutterstock.com

Je možné na rodičovské dovolené pracovat?

Při pobírání rodičovského příspěvku není, na rozdíl od mateřské dovolené, pracovní aktivita a možnost přivýdělku ničím omezena. Pokud tedy rodič, který dávku pobírá, souběžně pracuje, například na dohodu nebo zkrácený úvazek, nepromítá se tato skutečnost nijak do výše rodičovského příspěvku.

Otcovská dovolená

Otcovská dovolená byla v Česku zavedena v roce 2018 a jejím cílem je umožnit otcům strávit čas s novorozeným dítětem a pomoci matce během období po porodu. Jde o krátkodobou placenou dovolenou, jejíž délka trvání je 14 kalendářních dnů, a otec ji může nastoupit kdykoli během prvních šesti týdnů po narození dítěte (ve výjimečných případech později, viz níže v textu).

Během této doby otec pobírá dávku nemocenského pojištění zvanou otcovská poporodní péče, která činí přibližně 70 % redukovaného denního vyměřovacího základu svého příjmu (zjednodušeně se jedná o hrubý měsíční příjem).

Kdo má nárok na otcovskou dovolenou

O otcovskou dovolenou může zažádat každý novopečený otec, který se nejméně tři měsíce před nástupem na tuto dovolenou řádně účastnil nemocenského pojištění v České republice. Nárok se netýká zaměstnaných otců, kteří jsou v době žádosti o otcovskou dovolenou ve zkušební době nebo výpovědní lhůtě. 

Osoby samostatně výdělečně činné mají nárok na otcovskou dovolenou v případě, že si platí nemocenské pojištění. Podmínkou pro otcovskou dovolenou je, aby byl otec zapsán v rodném listě dítěte.

Jak požádat o otcovskou dovolenou

Otec musí vyplnit žádost na k tomu určeném formuláři, který lze vyzvednout na příslušném úřadu správy sociálního zabezpečení nebo je též k dispozici v online verzi na webovém portálu České správy sociálního zabezpečení. Dalším krokem je předložit jej zaměstnavateli, který již dále vyřídí vše potřebné. U samostatně výdělečně činných osob je postup takový, že otec sám formulář podá na příslušném úřadu okresní správy sociálního zabezpečení, kde je registrován.

V některých případech je možné prodloužit období, po které lze na otcovskou nastoupit. Původně bylo možné nastoupit pouze do 6 týdnů ode dne narození dítěte, od roku 2022 se toto období prodlužuje v případě hospitalizace dítěte nebo matky ze zdravotních důvodů, a to o dny pobytu v nemocnici, které spadají do šestinedělí. Hospitalizaci ze zdravotních důvodů je třeba doložit, k čemuž slouží tiskopis „Potvrzení o hospitalizaci dítěte ze zdravotních důvodů na straně dítěte nebo matky“, který je k dispozici na webu portálu ČSSZ.

Načítám