Článek
Může to být téma, o kterém se doposud nemluvilo, lechtivý námět, zkrátka jakési tabu. Nebo zpověď někoho známého plná pikantností, drbů a šuškandy. Ale třeba i šokující rady či informace. Následující knížky vyvolaly skandál a vášnivou diskuzi. Četli jste je?
„Tajná“ zpověď milenky
Když v roce 2011 vyšel román Ireny Obermannové nazvaný Tajná kniha, byl z toho velký poprask. Zpočátku se sice kniha i autorka tvářily velmi tajuplně a žádná jména nepadla, ale v podstatě bylo téměř každému jasné, že hlavní hrdinkou je sama spisovatelka a „největším Čechem“, s nímž v příběhu udržuje milenecký poměr, je Václav Havel. Koneckonců se zde psalo, že je slavný, zná se s dalajlamou, zahajuje různé konference, a kdyby měl přece jen někdo ještě pochybnosti, datum narození této „záhadné“ postavy bylo stejné jako Havlovo.
On sám tehdy jakýkoli vztah a milenecký poměr se spisovatelkou vehementně popíral, zato ona pak o jejich intimním sblížení dávala nejrůznější rozhovory a Tajná kniha přestala být tajná. A autorka se tak trochu ocitla na pranýři, protože ať už to mezi ní a Václavem Havlem bylo jakkoli, podle mnohých je to věc, o které se prostě veřejně nemluví – a už vůbec se o tom nepíšou knihy.
Královská rodina a její pravá tvář?
Britská královská rodina a všichni její členové? Toto téma zaručuje, že ať už se jedná o knihu, film, seriál, nebo třeba jen článek v novinách, vždy se dostaví velký zájem publika.
A potvrzuje to i skandální kniha Náhradník – hit z pera samotného prince Harryho. Jedná se o jeho osobní zpověď a skutečně si nebere servítky. Se syrovou upřímností píše, jaké bylo ztratit matku, s jak velkými psychickými potížemi se následně potýkal, jak se seznámil s Meghan a jak čelila rasismu, urážkám i útokům tisku. A jak mu královská rodina nebyla vůbec oporou. Pro jedny je to otevřené vyznání muže, který už nechtěl dál mlčet, pro jiné zrada vlastní rodiny. Ať tak či tak, kniha se prodává, čte, mluví se o ní, je to jednoznačně světový knižní trhák!
Podobné pozdvižení v minulosti vyvolaly i knihy Královská služba (2003) a Takoví jsme byli – Vzpomínky na Dianu (2007) Paula Burrella, bývalého komorníka princezny Diany. V obou případech jde o vzpomínky na život v princezniných službách a jsou plné nejrůznějších pikantních informací, detailů Dianiných i Charlesových nevěr, osobních dopisů a podobně. Knihy královskou rodinu rozhodně nepotěšily a princové Harry a William se dokonce snažili přesvědčit autora, aby je nevydával. Ovšem marně.
Sex a erotika pobuřují stále
Když vyšel román Vladimira Nabokova Lolita, psal se rok 1955. A věřte, že napsat příběh o dospělém muži, kterého sexuálně přitahuje dvanáctiletá dívka, bylo tehdy něco nepředstavitelného. Koneckonců i dnes je to dílo kontroverzní. Spisovateli trvalo dva roky, než našel vydavatelství, které by bylo ochotno knihu vydat. Američané ji nakonec přijali kupodivu klidně, ovšem Evropa byla pobouřena – zakázaná byla v Británii a Francii.
I v současné liberální době může kniha o sexualitě vyvolat skandál. Jen si vzpomeňte, jaké haló se rozpoutalo kolem titulu Padesát odstínů šedi z roku 2012 a jeho dvou pokračování. Naprosto jednoduchý a naivní milostný příběh chudé studentky a bohatého sexy podnikatele proměnila spisovatelka E. L. James díky nespočtu barvitých erotických scén plných BDSM hrátek v erotický bestseller, který hltaly miliony žen po celém světě. A nic na tom nezměnily ani kritiky, jež pokládaly knihu za brak, pornografii a bezcennou četbu pro sexuálně vyprahlé paničky.
Příroda a zdraví? Dokážou šokovat také
Myslíte si, že šokující a skandální mohou být jen drby nebo erotika? Pak jste na omylu. Velký rozruch vyvolala kniha Davida Attenborougha Život na naší planetě (2020), kde známý vědec bez příkras popisuje strádání naší planety a to, že lidstvo až příliš rychle míří ke zkáze. Do té doby se totiž o klimatických změnách, vymírání živočišných druhů, znečišťování a přelidnění mluvilo tak trochu v rukavičkách.
„Měli bychom si uvědomit, že naše existence na planetě není věčná a evoluce stále probíhá. Lidstvo si zaslouží vymřít. Pokud se nic nezmění, za 80 let nebude muset řešit nějaké pandemie. Jednoduše tu nikdo žít nebude,“ napsal David Attenborough a pozdvižení bylo na světě. Až dosud byla totiž představa konce lidské populace hodně vzdálená, ale 80 let je číslo, které jednoduše děsí!
Podobný poprask, byť z jiného tematického ranku, vyvolala kniha Anthonyho Williama Mystický léčitel. K autorovi prý od jeho čtyř let promlouvá vyšší síla, které on sám říká Duch. Díky němu tak stačí, aby se na člověka jen podíval, a pozná, jaká nemoc ho sužuje. A také ví, jak s ní s pomocí přírodních zdrojů zatočit. Autor se v knize zabývá nejrůznějšími nemocemi, jako je například roztroušená skleróza, pásový opar, diabetes 2. typu, deprese a podobně. Radí, jak meditovat, jak důležité je třeba jen pozorovat ptáky, vyzkoušet můžete i jeho čtyřdenní detox a další léčebné recepty. Pro někoho hloupá ezoterika a podvod, pro jiné naprostý zázrak. Věřte nevěřte, knižní hit to je!
Prázdniny jsou v plném proudu, tak je možná konečně čas sáhnout po nějakém zajímavém titulu. Dovolenkové čtení: Toto jsou knihy, které nesmějí chybět v žádném kufru!