Hlavní obsah

Nej české spisovatelky a jejich knižní hity: Mornštajnová, Tučková, Pawlowská a spol.

Foto: Archiv Sandry Pogodové, Linda Orlik

Foto: Archiv Sandry Pogodové, Linda Orlik

Dost možná jste s nimi strávili řadu krásných večerů, možná jste s nimi vyrazili i na dovolenou. Tyhle české spisovatelky totiž najdete v leckteré knihovně, v dovolenkovém kufru či na kdejakém nočním stolku. A právem! Jejich knihy totiž rozhodně stojí za přečtení.

Článek

Spisovatelé a spisovatelky to mají někdy těžké. Slavné jsou postavy, příběhy a osudy, které na stránkách jejich knih ožívají, ale autoři sami stojí vždycky trochu opodál. I když ne všichni. Ať tak či tak, tyhle české spisovatelky si zaslouží, abychom o nich věděli.

Alena Mornštajnová

Foto: Vojtěch Vlk, Host Brno

Alena Mornštajnová patří k nejprodávanějším českým spisovatelkámFoto: Vojtěch Vlk, Host Brno

Rodačka z Valašského Meziříčí chtěla psát celý život, ale ten pravý čas nastal až s příchodem nového tisíciletí. I tak ale trvalo Aleně Mornštajnové víc jak deset let, než spatřila světlo světa její prvotina Slepá mapa. Příběh tří generací žen, jak do jejich osudů zasáhly dějinné události od dob Rakouska-Uherska přes období první republiky až po druhou světovou válku, se dočkal velkého ohlasu. Následovala kniha Hotýlek a v roce 2017 doposud asi její nejoceňovanější titul Hana. Stal se knihou roku 2017 a získal i další ocenění. I další knihy autorky – Tiché roky, Listopád a nyní nejnovější Les v domě budou vaší knihovně určitě slušet.

Radka Třeštíková

Foto: Linda Orlik

Radka Třeštíková na sebe umí strhnout pozornostFoto: Linda Orlik

Je pravda, že řeči o tom, jak stojí spisovatelé opodál a slavné jsou především jejich knihy, na tuhle dámu příliš nesedí. Radka Třeštíková je tak trochu celebrita, často se objevuje na nejrůznějších akcích světa showbyznysu, umí na sebe strhnout pozornost, dokonce tančila ve StarDance. A samozřejmě veřejnosti neunikl ani její rozvod s fotografem Tomášem Třeštíkem, který nyní místo s Radkou žije s moderátorkou Evou Decastelo.

Na kontě má řadu knih. Její prvotinou je Dobře mi tak o sebestředném a bezohledném malíři Borisovi, který se rozvádí a bilancuje a ne příliš úspěšně se snaží napravit chyby, kterých se v minulosti dopustil. Následovaly Bábovky, jež byly dokonce zfilmované, Osm, To prší moře, Veselí, Foukneš do pěny, Tajemství a letošní novinka Kde jsi, když nejsi, která je bouřlivým, syrovým a vášnivým vyprávěním o rozchodu.

Halina Pawlowská

Foto: Albatros Media

Je pověstná svým smyslem pro humorFoto: Albatros Media

I Halina Pawlowská patří k výrazným osobnostem českého showbyznysu a humor osvědčila nejen na stránkách svých knih, ale i v různých talk show, v rádiu i ve filmových scénářích, na nichž se podílela.

Počet jejích knih je úctyhodný, napsala jich několik desítek. Vyjmenovat a představit je všechny je nadlidský úkol, proto se zaměříme na tři nejnovější. V roce 2020 vyšly Zápisky z karantény, jejichž podtitul zní: I když se svět do pekel řítí, tak lze pořád šťastně žíti. Jde v podstatě o spisovatelčin deník, který si začala psát poté, co byla kvůli koronavirové pandemii na tři měsíce uvězněna v jedné domácnosti s dcerou, zetěm, vnukem, přítelem, tchyní, synem, sestřenicí a dvěma psy. Loni následoval Zájezd snů – kniha povídek o cestování. Nejnovějším dílem Haliny Pawlowské je titul Užívej života!, což je takový soubor návodů, přikázání, povzdechů a historek, které mohou nejen pobavit, ale také pomoct najít východisko z chmurné reality.

Kateřina Tučková

Foto: David Konečný

Kateřina Tučková je velmi oceňovanou spisovatelkouFoto: David Konečný

Od téhle talentované spisovatelky nečekejte žádnou oddychovku, zabývá se těžkými tématy a historickými událostmi. Kniha Vyhnání Gerty Schnirch je sice její druhá, ale právě ona ji v roce 2009 proslavila. Popisuje drsný osud brněnské Němky během druhé světové války a po ní. Také její další dílo - Žítkovské bohyně - byla bomba. Je to příběh několika generací výjimečného rodu léčitelek z oblasti Bílých Karpat. Jen tak tak přežily čarodějnické procesy, útlak církve i protektorátními úřady, ale nakonec je zničil komunistický režim. Její nejnovější knihou je Bílá voda – opět velmi spletitý příběh, který odkrývá osudy řeholnic, které po desetiletí komunistický režim týral, mučil a usurpoval.

Sandra Pogodová

Foto: Archiv Sandry Pogodové

Sandra Pogodová je v první řadě herečka, ale vrhla se i na psaníFoto: Archiv Sandry Pogodové

Představovat Sandru Pogodovou by bylo zbytečné, určitě ji znáte jako komediální herečku třeba ze seriálu Helena. Před časem se vrhla na psaní, a tak v roce 2019 vyšel titul Hoď se do pogody, který napsala se svým otcem. Jde o soubor vtipných, šílených, neuvěřitelných příhod a příběhů, jež se ale v rodině Pogodových opravdu staly. Jak se píše v anotaci: Rodina Pogodů je bizarní seskupení bláznů a tenhle titul není ani tak kniha, jako spíš dokořán otevřené okno do jejich obýváku.

A protože knížka měla celkem úspěch, herečka neváhala a napsala s tatínkem volné pokračování. To se jmenuje Buď v pogodě a najdete v něm další jejich rodinné zážitky.

Barbora Šťastná

Foto: Robert Tichý

Barboře Šťastné by měla na podzim vyjít další knihaFoto: Robert Tichý

Barbora Šťastná je v první řadě novinářka, psala pro různé časopisy a několik let byla šéfredaktorkou časopisu Moje psychologie. Jen tak pro odreagování si ale založila blog, jehož tématem bylo to, co řeší leckterá z nás – život zaměstnané ženy s dětmi, která hledá štěstí a radost. O čtenářky neměla nouzi.

A právě zápisky z blogu se staly základem její prvotiny Šťastná kniha. Následovaly tituly Jak jsem sebrala odvahu, Dobrá tak akorát nebo Samotářky - příběh tří žen s rodinným tajemstvím, které se snaží nejmladší z nich rozluštit. Pátrání ji zavede až k jednomu dávnému létu, kdy se spustil řetězec událostí, který se dosud nezastavil…

Její poslední knihou je Láska pro samouky, ta byla zfilmovaná. Snímek měl premiéru v květnu pod názvem Život pro samouky v hlavní roli s Janou Plodkovou. A jestli jste fanoušky Barbory Šťastné, máte se rozhodně na co těšit – na podzim by jí měla vyjít nová kniha.

Eda Kriseová

Foto: Profimedia.cz

Nejslavnější knihou Edy Kriseové jsou Kočičí životyFoto: Profimedia.cz

Eda Kriseová je ostřílená novinářka, spisovatelka, ale také velká bojovnice za demokracii. Během sametové revoluce byla jedinou ženou v Koordinačním centru Občanského fóra a především mluvčí Václava Havla. Dva roky byla jeho poradkyní a působila i jako ředitelka sekce stížností a milostí prezidentské kanceláře. Od roku 1992 se ale věnuje především literární činnosti, a to velmi úspěšně.

Asi nejslavnější je její kniha Kočičí životy – román o osudových láskách, odchodech i návratech volyňských Čechů na Ukrajině. Knihu napsala v roce 1997 během půlročního stipendia v Německu a nyní se dočkala druhého vydání. Vzhledem k dění na Ukrajině jde o téma více než aktuální.

Načítám