Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Co se týče polyamorie a otevřených vztahů (kdy si partneři nezaručují exkluzivitu), většina lidí na to má svůj názor. Debaty pak málokdy končí tím, že by se diskutující shodli na jednom vztahovém uspořádání, které funguje nejlépe. A do této výměny názorů se zapojují i umělci. U nás nedávno nabořilo tradiční představu romantických filmů drama Hranice lásky a také dokument Šťastně až na věky. A i v zahraniční kinematografii najdete pár zajímavých snímků, které se rozhodly prozkoumat otevřené vztahy. Tématu se věnují třeba filmy Vicky Cristina Barcelona a Švédská trojka, nizozemská komedie Happy Ending či poetické životopisné drama Professor Marston & the Wonder Women.
Hranice lásky
Má láska hranice? A víte, kde je má ta vaše? Hlavní hrdinové snímku z roku 2022 se pokoušejí toto téma rozklíčovat. Mají totiž pocit, že jejich vztah možná jede až příliš v zajetých kolejích, a přitom je oba láká zkusit to jinak, s jinými… Hana Vagnerová se zhostila nejen hlavní role, ale zároveň se podílela i na tvorbě scénáře. Fanoušky poté zajímalo, jestli by šla do polyamorního vztahu. Nešla, a kdyby byl její partner s jinou, utrhne mu prý hlavu. „Přiznávám, že jsem měla během hraní chvílemi sevřený žaludek. Ta role se mi dostala pod kůži a i díky tomu jsem pochopila, že pro mě to opravdu není,“ uvedla v rozhovoru pro Proženy. Nicméně během přípravy filmu se ona i další tvůrci setkávali s lidmi, kteří polyamorii nechápou, i s těmi, kdo v ní žijí. A jak pronikali do tématu, dokázali prý pochopit obě strany.
Šťastně až na věky
O tom, že láska a vztahy mohou mít mnoho podob, vypráví časosběrný dokument ČT Šťastně až na věky. Sleduje pět životních příběhů, jež se vymykají ze škatulky: polyamorie a složité vztahové propletence, dlouhodobý vztah se zadaným partnerem, láska přes internet… Režisérka Jana Počtová si kladla otázku, zda lidem ke spokojenému životu stačí jeden monogamní model, a ukázala, jak žijí její hrdinové v méně tradičních vztazích. Nesoudí, nepřináší rozřešení a i z diskusí je evidentní, že ani diváci nejsou jednotní. Někdo se nad vztahovou jinakostí rozčiluje, jiný říká, že ji dokument velmi zdařile zmapoval. „Přirozenou vlastností společnosti či člověka je, že se vždycky bojí něčeho, čemu nerozumí,“ říká k tomu sama režisérka v rozhovoru pro Proženy.
Čtyři malí dospělí
Finská dramatická komedie zkoumá nejen hranice lásky, ale i ega, samolibosti a pokrytectví. Co jsou lidé ochotní pro lásku udělat a obětovat? Příběh začíná typicky: aby si hrdinka zachránila manželství, přijme do svého života mužovu milenku… V recenzi na ČSFD se píše: „Sejde se pastor, prodavačka v knihkupectví, liberální politička a drag queen… To není začátek stereotypizujícího vtipu, nýbrž mikrosociální filmové sondy na téma polyamorie.“ Kromě otevřenosti je na snímku kladně hodnocen i náboženský pohled na polyamorii.
Ty, já a ona
Natočit úspěšný sitcom, jehož tématem je polyamorie? Jde to a Ty, já a ona je skvělý příklad. I tento americký seriál si klade otázku, zda je monogamie jediná cesta. Odpověď hledá prostřednictvím zajímavé trojice: Jack a Emma jsou manželé a jejich vztah i sexuální život procházejí krizí, Jack se rozhodne zkusit eskortní službu a pozná tak Izzy, která zaujme nakonec nejen jeho, ale i jeho ženu. Hodně se tu mluví o citech a vztazích a diváci ocenili úžasnou chemii mezi hlavními hrdiny. Jiní se naopak vymezili proti stereotypům ve scénáři.