Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Pokud patříte k filmovým fandům nezávislých či experimentálních snímků, určitě si zapište do diáře datum 28. února až 3. března. Právě v těchto dnech se v pražských kinech Světozor, Bio Oko, Atlas a Kino Pilotů uskuteční 18. ročník Mezinárodního festivalu krátkých filmů Pragueshorts, přehlídka té nejvýraznější krátkometrážní tvorby od českých i zahraničních tvůrců organizovaná týmem MFF Karlovy Vary.
Pestrý program pro filmové fandy
Jádro programu festivalu pořádaného 18. rokem pod hlavičkou MFF Karlovy Vary tvoří tři soutěžní sekce: Národní, Mezinárodní a Labo, věnovaná experimentálním snímkům. Na programu je 27 filmů, včetně snímků oceněných na festivalech v Cannes, Berlíně i Locarnu. Diváci se mohou těšit i na živě moderovanou Brutal Relax Show, ve které se představí mimo jiné film Čerstvá krev s Clarou McGregor v hlavní roli, blok Pragueshorts dětem nebo retrospektiva filmů Jiřího Mádla. Vybrané snímky z programu Pragueshorts budou od 3. 3. do 17. 3. ke zhlédnutí také online na KVIFF.TV.
Pohled na tvorbu Jiřího Mádla
Režisér, scenárista a herec Jiří Mádl chystá letos do kin svůj třetí celovečerní film Vlny, dobový snímek z prostředí československého rozhlasu v roce 1968. Festival Pragueshorts nabídne možnost seznámit se i s méně známými polohami tohoto talentovaného tvůrce. Retrospektiva Jiří Mádl in Shorts například představí čtyři krátké snímky, na kterých se nějakým způsobem spolupodílel: absolventský film Vojtěcha Kotka Ctrl Emotion, vizuálně poutavé drama Karla Šindeláře Dřevo na příští zimu, Cenou české filmové kritiky oceněný snímek Petra Januschky Ostrov svobody a Miluji tě, Pucinko, který Mádl režíroval v období lockdownu.
„Retrospektiva mě potěšila a trochu i překvapila. Krátké filmy má člověk tendenci trochu upozaďovat proti těm celovečerním. I já to asi v rámci své filmografie podvědomě dělám. Když mě ale organizátoři oslovili, došlo mi, že mám z toho výběru radost a považuji ty filmečky za docela povedené. A třeba Ctrl Emotion po takových letech znovu rád uvidím,“ říká Mádl.
Na jaké filmy se v rámci festivalu můžete těšit? Vybrali jsme pro vás pár skutečných lahůdek, kompletní program festivalu najdete zde.
Zvláštní způsob života
Španělský režisér a scenárista Pedro Almodóvar, ověnčený několika Oscary, cenou BAFTA i Emmy natočil výjimečný půlhodinový náhled do přátelství dvou bývalých nájemných zabijáků, kteří se opět shledávají po 25 letech. Radost ze setkání po letech ale trvá jen do chvíle, než druhý den ráno Jake Silvovi přizná, že zná pravý důvod jeho návštěvy. Film bude promítán 28. 2. ve 20:00 v kině Bio Oko při slavnostním zahájení festivalu.
Pragueshorts dětem
Jaké trable může způsobit zvířecím kamarádům zimní spánek? Co všechno zvládne máma baterka během jednoho pracovního odpoledne? Může být k něčemu malé rybce nadýmavost? To a mnoho dalšího se dozvíte ve speciálním výběru krátkých filmů pro nejmenší diváky od dvou do devíti let. Po projekci filmů je možné s dětmi navštívit i tvořivou dílničku, která se tematicky váže k programu.
Electra
Těšit se můžete i na nový film Darii Kashcheevy, absolventky FAMU, jejíž předchozí snímek Dcera byl nominovaný na Oscara. Premiéra jejího nového počinu Electra se uskutečnila na světovém festivalu v Cannes, snímek vypráví příběh dívky, která vzpomíná na své desáté narozeniny a noří se do traumatických vzpomínek. Na Pragueshorts se film představí v bloku krátkých snímků Národní soutěž 3.
3MWh
Hlavním hrdinou snímku 3MWh režisérky Marie Magdaleny Kochové je zaměstnanec jaderné elektrárny. Ten si stanovil maximální množství elektrické energie, kterou může za život spotřebovat. Nyní přišel čas rozhodnout se, jak energii, která mu ještě zbývá, využít. Snímek byl vybrán do programu prestižního festivalu v Rotterdamu, u nás bude uveden v bloku filmů Národní soutěž 2.