Hlavní obsah

Dárek ke Dni matek? Knížka s mámou jako hlavní hrdinkou: Napětí, humor i skutečné příběhy

Foto: Galina Zhigalova, Shutterstock.com

Foto: Galina Zhigalova, Shutterstock.com

Matky jsou různé. Milující, starostlivé, vtipné, plné tajemství, ale i nebezpečné, až hrůzostrašné. Minimálně tedy ty, které jsou hrdinkami nejrůznějších knižních hitů. A protože Den matek se blíží, připravili jsme pro vás výběr zajímavých knih o matkách. Berte to třeba jako tip, čím udělat radost právě té své!

Článek

Květina nebo bonboniéra je klasika, která jistě neurazí, ale co letos maminku obdarovat na Den matek knihou? Zábavnou, napínavou, záhadnou, děsivou, ale každopádně s maminkou jako hlavní hrdinkou…

Trocha klasiky o matkách

Knižní trh je dynamický, neustále plný novinek a trháků, ale klasika je klasika. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov… Prosté verše, které s láskou a půvabem oživují vzpomínky na dětství a milující matku, to je stručný popis okouzlující sbírky básní Maminka od Jaroslava Seiferta. Pokud má zrovna ta vaše romantickou duši a miluje ráda poezii, touto knížkou ji nezklamete.

Zato divadelní hra Matka od Karla Čapka rozhodně romantická není, naopak: jde o protiválečné drama, kde je hlavní hrdinkou matka, která už ve válce přišla o manžela a skoro všechny syny. Tomu nejmladšímu proto zakazuje narukovat. Nakonec mu ale sama vloží do ruky zbraň, protože v rozhlase slyší, že nepřítel zabíjí i malé děti.

Téma války přináší i další klasické dílo – román Sophiina volba od Williama Styrona. Je to příběh Polky Sophie, která prošla Osvětimí, kde zažila zlo tak čiré, že se nechce věřit, čeho všeho je člověk schopen. Z jejího poválečného vyprávění vyplouvají na povrch děsivé zážitky včetně toho, kdy byla v koncentračním táboře nucena sama zvolit, které z jejích dětí půjde na smrt a které dostane mizivou šanci na život.

Slavný italský spisovatel Alberto Moravia je autorem dvou románů o síle mateřství. Římanka je příběh prostitutky Adriany, která se navzdory šílené životní situaci rozhodne stát matkou. V Horalce se hlavní hrdinka Cesira snaží během druhé světové války odvést z Říma do bezpečí svou osmnáctiletou dceru, ale jejich cesta se změní ve sled tragických událostí. Obě knihy byly zfilmovány: v Římance se hlavní role ujala Gina Lollobrigida, v Horalce Sophia Loren.

Skutečné příběhy

Říkává se, že nejlepší příběhy píše život sám, a životopisy či knihy psané podle skutečných událostí jsou velmi oblíbené. A proto přinášíme dva velmi zajímavé tipy.

V knize Moje máma Jana Brejchová líčí Tereza Brodská životní příběh své maminky – slavné herečky – pohledem dcery. Čtenáři se tu setkají i s režiséry Jiřím Krejčíkem či Milošem Formanem a nahlédnou do zákulisí natáčení s herci, jako byl Pierre Brice nebo Jan Werich. A autorka fanoušky pustí i do matčina soukromí: píše totiž i o jejích partnerech a komplikovaných rodinných vztazích.

Daniela Šplíchalová se zase v publikaci IVF máma z Prahy zabývá jiným tématem – touhou po dítěti, roky neúspěšných pokusů otěhotnět, bojem s neplodností a snahou porazit zákony přírody. Je to kniha o cestě za miminkem plná lásky, ale i smutku.

Foto: Archiv nakladatelství

Moje máma Jana Brejchová, Tereza Brodská, nakladatelství Universum, 408 stran. IVF máma z Prahy – Když je touha po miminku silnější než zákony přírody, Daniela Šplíchalová, nakladatelství Esence, 160 stran.Foto: Archiv nakladatelství

Pro milovnice napětí

Má vaše maminka ráda napětí, dobrodružství a zároveň dává přednost „pravdivým příběhům“? Pak ji pravděpodobně zaujme kniha Život v utajení od Amaryllis Fox, jež ve svých pamětech vypráví o výcviku a nasazení v tajné elitní operační jednotce CIA, o osmi letech pronásledování nebezpečných mezinárodních teroristů v šestnácti zemích, ale také o manželství a narození první dcery během doby, kdy stále pracovala v utajení.

Máma kriminálnice od Moniky Svoboda sice není napsaná podle skutečného příběhu, ale stát se to může každé matce! Hlavní hrdinka je milující a pečlivá máma, která se od svého půlročního dítěte skoro nehne… Ale nehody se stávají. A když miminko upadne a v nemocnici mu objeví tříštivou zlomeninu lebky, promění se život mladé maminky v peklo. Výslechy na kriminálce, návštěvy sociálních pracovnic, žaloba a táhlý soudní proces, během něhož musí napnout všechny síly, aby ochránila sebe, svou rodinu i další dítě, které se má teprve narodit.

Foto: Archiv nakladatelství

Život v utajení: Příběh agentky CIA, Amaryllis Fox, nakladatelství Cosmopolis, 240 stran. Máma kriminálnice, Monika Svoboda, nakladatelství Motto, 296 stran.Foto: Archiv nakladatelství

A jestli chcete opravdu něco dramatického, zkuste strhující thriller Matčina panenka od Abby Davies o matce, která svou dceru miluje dost děsivým způsobem. Má ji jako panenku, drží ji v domě se zabedněnými okny, maluje ji, češe… Jenže jak holčička roste a přestává být panenkou, maminka se začíná zlobit. A pořídí své panence dárek – roztomilou pětiletou sestřičku…

Foto: Archiv nakladatelství

Matčina panenka, Abby Davies, nakladatelství Domino, 344 stran.Foto: Archiv nakladatelství

Romantika s trochou tajemna

Rodinné tajemství, v minulosti pochroumané vztahy, srdceryvné svědectví, záhada pohřešovaného dítěte, pochyby o vlastním původu a všem, čemu doposud věřili… To vše je v knize Černý dort od Charmaine Wilkerson. Vypráví o sourozencích, kterým jejich matka zanechá dost podivné dědictví: rodinný recept na černý dort a hlasovou nahrávku, v níž odkrývá svůj skutečný životní příběh. Bývalý americký prezident Barack Obama zařadil toto dílo mezi deset nejlepších knih, které v roce 2022 přečetl.

Hlavní hrdinkou knihy Vesničanka od Mirky Skočílkové je Karin – a zrovna se jí moc nedaří. V práci dostala výpověď, doma posluhuje třem dětem, které s ní mluví, jen když něco potřebují, a i s přítelem jí to moc nefunguje. Když její matka začne churavět, jede se o ni postarat do rodné vesnice. A to, co vypadalo jako útěk před problémy, se změní v šanci, jak začít znova…

Foto: Archiv nakladatelství

Černý dort, Charmaine Wilkerson, nakladatelství Metafora, 320 stran. Vesničanka, Mirka Skočílková, nakladatelství Ikar, 240 stran.Foto: Archiv nakladatelství

Humor a vtip

Být matkou je někdy pořádná legrace a o vtipné příběhy není nouze. A tak není nouze ani o humorné knihy o matkách všeho druhu. Třeba titul Jak spadnout přes palubu od Emmy Abrahamsonové vypráví o tom, jak dospělá dcera vytáhne svou tvrdohlavou matku na plavbu po Středozemním moři. Plán má jasný: chce jí dohodit přítele a ona sama si hodlá odpočinout od dětí, manžela a všech otravných povinností. Jenže jak už to tak bývá, ne vše jde vždy podle plánu…

Je unavená, uštvaná, rozvedená a živí se psaním detektivek, jenže múza ji opustila, termín odevzdání slíbeného rukopisu se blíží, ex propustil chůvu, peníze docházejí… Její život je zkrátka jeden gigantický chaos. A pak už stačí jen náhodně odposlechnutý a špatně pochopený rozhovor a žena u sousedního stolu rázem považuje hlavní hrdinku knihy Finlay na zabití od Elle Cosimanové za nájemnou vražedkyni a neváhá jí předložit nabídku…

Foto: Archiv nakladatelství

Jak spadnout přes palubu, Emmy Abrahamsonová, nakladatelství Host, 231 stran, Finlay na zabití, Elle Cosimanová, nakladatelství Host, 383 stran.Foto: Archiv nakladatelství

Načítám