Článek
Květina nebo bonboniéra je klasika, která jistě neurazí, ale co letos maminku obdarovat na Den matek knihou? Zábavnou, napínavou, záhadnou, děsivou, ale každopádně s maminkou jako hlavní hrdinkou…
Trocha klasiky o matkách
Knižní trh je dynamický, neustále plný novinek a trháků, ale klasika je klasika. Maminčina kytice, Mlýnek na kávu, Všední den, Dědečkův pohřeb, Krabice na čaj, Domov… Prosté verše, které s láskou a půvabem oživují vzpomínky na dětství a milující matku, to je stručný popis okouzlující sbírky básní Maminka od Jaroslava Seiferta. Pokud má zrovna ta vaše romantickou duši a miluje ráda poezii, touto knížkou ji nezklamete.
Zato divadelní hra Matka od Karla Čapka rozhodně romantická není, naopak: jde o protiválečné drama, kde je hlavní hrdinkou matka, která už ve válce přišla o manžela a skoro všechny syny. Tomu nejmladšímu proto zakazuje narukovat. Nakonec mu ale sama vloží do ruky zbraň, protože v rozhlase slyší, že nepřítel zabíjí i malé děti.
Téma války přináší i další klasické dílo – román Sophiina volba od Williama Styrona. Je to příběh Polky Sophie, která prošla Osvětimí, kde zažila zlo tak čiré, že se nechce věřit, čeho všeho je člověk schopen. Z jejího poválečného vyprávění vyplouvají na povrch děsivé zážitky včetně toho, kdy byla v koncentračním táboře nucena sama zvolit, které z jejích dětí půjde na smrt a které dostane mizivou šanci na život.
Slavný italský spisovatel Alberto Moravia je autorem dvou románů o síle mateřství. Římanka je příběh prostitutky Adriany, která se navzdory šílené životní situaci rozhodne stát matkou. V Horalce se hlavní hrdinka Cesira snaží během druhé světové války odvést z Říma do bezpečí svou osmnáctiletou dceru, ale jejich cesta se změní ve sled tragických událostí. Obě knihy byly zfilmovány: v Římance se hlavní role ujala Gina Lollobrigida, v Horalce Sophia Loren.
Skutečné příběhy
Říkává se, že nejlepší příběhy píše život sám, a životopisy či knihy psané podle skutečných událostí jsou velmi oblíbené. A proto přinášíme dva velmi zajímavé tipy.
V knize Moje máma Jana Brejchová líčí Tereza Brodská životní příběh své maminky – slavné herečky – pohledem dcery. Čtenáři se tu setkají i s režiséry Jiřím Krejčíkem či Milošem Formanem a nahlédnou do zákulisí natáčení s herci, jako byl Pierre Brice nebo Jan Werich. A autorka fanoušky pustí i do matčina soukromí: píše totiž i o jejích partnerech a komplikovaných rodinných vztazích.
Daniela Šplíchalová se zase v publikaci IVF máma z Prahy zabývá jiným tématem – touhou po dítěti, roky neúspěšných pokusů otěhotnět, bojem s neplodností a snahou porazit zákony přírody. Je to kniha o cestě za miminkem plná lásky, ale i smutku.
Pro milovnice napětí
Má vaše maminka ráda napětí, dobrodružství a zároveň dává přednost „pravdivým příběhům“? Pak ji pravděpodobně zaujme kniha Život v utajení od Amaryllis Fox, jež ve svých pamětech vypráví o výcviku a nasazení v tajné elitní operační jednotce CIA, o osmi letech pronásledování nebezpečných mezinárodních teroristů v šestnácti zemích, ale také o manželství a narození první dcery během doby, kdy stále pracovala v utajení.
Máma kriminálnice od Moniky Svoboda sice není napsaná podle skutečného příběhu, ale stát se to může každé matce! Hlavní hrdinka je milující a pečlivá máma, která se od svého půlročního dítěte skoro nehne… Ale nehody se stávají. A když miminko upadne a v nemocnici mu objeví tříštivou zlomeninu lebky, promění se život mladé maminky v peklo. Výslechy na kriminálce, návštěvy sociálních pracovnic, žaloba a táhlý soudní proces, během něhož musí napnout všechny síly, aby ochránila sebe, svou rodinu i další dítě, které se má teprve narodit.
A jestli chcete opravdu něco dramatického, zkuste strhující thriller Matčina panenka od Abby Davies o matce, která svou dceru miluje dost děsivým způsobem. Má ji jako panenku, drží ji v domě se zabedněnými okny, maluje ji, češe… Jenže jak holčička roste a přestává být panenkou, maminka se začíná zlobit. A pořídí své panence dárek – roztomilou pětiletou sestřičku…
Romantika s trochou tajemna
Rodinné tajemství, v minulosti pochroumané vztahy, srdceryvné svědectví, záhada pohřešovaného dítěte, pochyby o vlastním původu a všem, čemu doposud věřili… To vše je v knize Černý dort od Charmaine Wilkerson. Vypráví o sourozencích, kterým jejich matka zanechá dost podivné dědictví: rodinný recept na černý dort a hlasovou nahrávku, v níž odkrývá svůj skutečný životní příběh. Bývalý americký prezident Barack Obama zařadil toto dílo mezi deset nejlepších knih, které v roce 2022 přečetl.
Hlavní hrdinkou knihy Vesničanka od Mirky Skočílkové je Karin – a zrovna se jí moc nedaří. V práci dostala výpověď, doma posluhuje třem dětem, které s ní mluví, jen když něco potřebují, a i s přítelem jí to moc nefunguje. Když její matka začne churavět, jede se o ni postarat do rodné vesnice. A to, co vypadalo jako útěk před problémy, se změní v šanci, jak začít znova…
Humor a vtip
Být matkou je někdy pořádná legrace a o vtipné příběhy není nouze. A tak není nouze ani o humorné knihy o matkách všeho druhu. Třeba titul Jak spadnout přes palubu od Emmy Abrahamsonové vypráví o tom, jak dospělá dcera vytáhne svou tvrdohlavou matku na plavbu po Středozemním moři. Plán má jasný: chce jí dohodit přítele a ona sama si hodlá odpočinout od dětí, manžela a všech otravných povinností. Jenže jak už to tak bývá, ne vše jde vždy podle plánu…
Je unavená, uštvaná, rozvedená a živí se psaním detektivek, jenže múza ji opustila, termín odevzdání slíbeného rukopisu se blíží, ex propustil chůvu, peníze docházejí… Její život je zkrátka jeden gigantický chaos. A pak už stačí jen náhodně odposlechnutý a špatně pochopený rozhovor a žena u sousedního stolu rázem považuje hlavní hrdinku knihy Finlay na zabití od Elle Cosimanové za nájemnou vražedkyni a neváhá jí předložit nabídku…
Na čtení vás moc neužije? Tak prožijte společné chvíle u nejlepších rodinných filmů: Wednesday i dojemný psí příběh