Článek
Jako každý rok i letos na Velikonoční neděli vyrazili členové britské královské rodiny na mši do kaple svatého Jiřího, která pochází z 15. století a je na hradě Windsor. Jeden z nejdůležitějších a nejsledovanějších členů rodiny však na této slavnostní události chyběl. Ale nejedná se o nic překvapivého – princ William své plány ohlásil s předstihem.
Rodina na prvním místě
Již před třemi dny princ a princezna z Walesu oznámili, že se chystají Velikonoce strávit v soukromí a udělat si čistě rodinnou dovolenou na svém venkovském sídle v Norfolku. Dost možná vážná nemoc, s níž se princezna Kate potýkala celý uplynulý rok, jejího muže přiměla, aby si ještě víc vážil každé společné chvíle jen po boku nejbližších. Volný čas tak tráví pouze s chotí a dětmi – princem Georgem, princeznou Charlottou a princem Louisem.
Upustil od zažité tradice
Jak moc je pro rodinu účast na velikonoční mši v kapli důležitá, dokázal již loni král Karel III., který se významné události zúčastnil jen krátce poté, co mu lékaři diagnostikovali rakovinu. Nemohl tak chybět ani letos – dorazil po boku královny Camilly. A slavnost si pochopitelně nenechali ujít další královští: princ Edward a vévodkyně Sophie, princ Andrew, jeho dcery Eugenie a Beatrice a také princezna Anna. Ta je mimochodem čím dál podobnější své mamince královně Alžbětě II.
Princ William se mše účastnil již jako malé dítě. Poprvé ji navštívil v roce 1987, v pouhých čtyřech letech. Byl tenkrát dokonale sladěn se svou maminkou, princeznou Dianou: měli kabáty ve stejné barvě. V dospělosti pak z různých důvodů bohoslužbu občas vynechával. Po manželčině boku se jí poprvé zúčastnil v roce 2017, kde se Kate projevila jako pravá dáma znalá etikety, když projevila úklonou úctu královně Alžbětě II.
Velikonoce jako největší křesťanský svátek
Pro krále Karla III. a jeho ženu to byla další událost z řady důležitých akcí, které v tomto období mají. Na Zelený čtvrtek se panovnický pár zúčastnil tradičního obřadu v proslulé Durhamské katedrále. A i dnešní bohoslužba přímo navazuje na královo velikonoční poselství, které má za cíl přinést jednotu mezi různými náboženstvími a vzdát hold všem, kdo poskytují humanitární pomoc. „Jednou z hádanek naší lidskosti je, jak jsme schopni velké krutosti a současně velké laskavosti,“ řekl.