Článek
Král Karel III. s chotí Camillou zavítali na čtyřdenní návštěvu Keňské republiky na pozvání prezidenta Williama Ruta. A to v době, kdy se africká země připravuje na oslavy 60. výročí své nezávislosti. A podle zpráv, které pronikly do médií, si královský pár návštěvu moc užívá.
Královská omluva
Jde o první cestu do bývalých britských kolonií, kterou Karel III. jako panovník podnikl. A evidentně cítil potřebu se obyvatelům této africké země omluvit za všechna příkoří z éry kolonialismu. Během svého oficiálního projevu při slavnostní recepci, kterou na hostovu počest keňský prezident William Ruto uspořádal, král řekl: „Špatné skutky minulosti jsou příčinou největšího žalu a nejhlubší lítosti.“ A dodal, že neexistuje omluva za násilné skutky, ke kterým došlo v době keňského boje za nezávislost.
Vzpomínka na zasnoubení
Během návštěvy ale došlo i na milé momenty, zejména ten, kdy Karel III. připomněl zásnuby svého staršího syna Williama, které se odehrály právě v Keni v roce 2010. „Tady, na dohled od Mount Kenya, můj syn, princ z Walesu, požádal o ruku svou manželku, mou milovanou snachu,“ prohlásil král, který obvykle drží své city na uzdě a vyjadřuje se mnohem méně emotivně.
Dodejme, že princ William požádal svou tehdejší dlouholetou přítelkyni Kate Middleton o ruku v říjnu 2010 ve srubu na safari v přírodní rezervaci Lewa Wildlife Conservancy. Oficiálně pak své zasnoubení oznámili o měsíc později – 16. listopadu. Zanedlouho tedy oslaví už 13. výročí této slavnostní chvíle, kdy princ své budoucí ženě navlékl zásnubní prsten s 18karátovým safírem obklopeným diamanty, který dříve patřil princezně Dianě.

Světe slyš, syn následníka britského trůnu princ William je zasnoubený. Se ženou, kterou jednou bude milovat celý svět. Takhle jim to slušelo před 13 letyFoto: Anwar Hussein, Gettyimages.com
Cesta plná symboliky
Státní návštěva východoafrické země je ale protkána i další symbolikou. Jak připomněla agentura AP, právě tady se v únoru 1952 při návštěvě přírodní rezervace králova matka, loni zesnulá královna Alžběta II., dozvěděla, že jí zemřel otec a ona se stala britskou panovnicí.
Jak se můžete přesvědčit v naší galerii, královský pár si cestu náležitě užívá. Kromě oficialit si vyzkoušel i krmení slůňat ve sloním sirotčinci, kterého se jako milovnice zvířat s vervou chopila královna Camilla. Sirotčinec založila v roce 1977 paní Daphne Sheldrick a zařízení je známé svou neúnavnou prací při záchraně a rehabilitaci osiřelých slonů.
Dále vzácné hosty čekalo zahradničení nebo setkání s místními obyvateli a zástupci různých charitativních organizací. Velmi dojemný byl moment, kdy se setkali král a Samwel Nthigai Mburia, vojenský veterán, kterému je údajně 117 let!