Článek
Alžběta II. proslula barevnými kostýmy a kabáty sladěnými se stylovými klobouky s květinami, ozdobená byla vždy perlami i broží. Její outfity dotvářely kabelky jedné značky i nadčasové mokasíny na nízkém podpatku v černé barvě. K oblíbeným doplňkům patřily i hedvábné šátky, které nosila při vyjížďkách na koni a ve volném čase. Barevné oblečení mělo však svůj specifický význam a za posledních 20 let za ním stála jediná žena. Královnina garderobiérka Angela Kelly, jejíž oficiální titul zněl Osobní asistentka, poradkyně a kurátorka Jejího Veličenstva.
První setkání proběhlo v Německu
Mary Angela Kelly se narodila v roce 1957 v Liverpoolu a pochází ze skromných poměrů. Její tatínek byl dělník v loděnici a maminka zdravotní sestra. Lásku k módě získala šitím oblečků na panenky, ale žádný módní obor nikdy nevystudovala. Přesto se vrcholem její kariéry stalo místo osobní stylistky v britské královské rodině.
Tam se dostala po osobním setkání s Alžbětou II., která v roce 1992 navštívila s princem Philipem dům britského velvyslance sira Christophera Mallabyho v Německu, kde Angela Kelly pracovala jako hospodyně. Ta se prý před královnou zmínila, že se plánuje vrátit do Británie, v následujícím roce už jí bylo nabídnuto místo v týmu, který se staral o královský šatník. „Možná jsem jí byla sympatická a působila důvěryhodně,“ okomentovala to sama Kelly. Osobní asistentkou a vrchní návrhářkou královny se stala až od roku 2002.
Směla se jí dotýkat
Angela vídala královnu každý den a měla s ní velmi přátelský vztah. A přestože ji prý stále oslovovala „Your Majesty“ (Vaše Veličenstvo), byla jednou z mála osob, které se mohly královny dotýkat osobně. Probíraly spolu kromě módy i make-up, účes i šperky, obě měly jasnou představu o tom, jakou barvu oblečení a kam vynést. V soukromí dávala panovnice prý přednost tlumeným barvám, na veřejnosti pak volila výrazné. Dělala to i s ohledem na své poddané, kteří na ni byli zvyklí čekat dlouhé hodiny. Musela se v davu odlišit, aby ji mohli lépe spatřit, tím spíš, že měla jen něco málo přes 160 centimetrů.
V oblečení však hrály svou důležitou roli nejen barvy, ale i materiály, střihy či další detaily včetně knoflíků. To vše popsala Angela důkladně ve své knize nazvané The Other Side Of The Coin: The Queen, The Dresser And The Wardrobe (Druhá strana mince: Královna, garderobiérka a šatník), která vyšla tento rok. V ní mimo jiné prozradila, že například podrobně zkoumala prostředí, ve kterých se bude královna pohybovat, aby věděla, které látky se hodí do konkrétního interiéru či počasí. Královna musela za každých okolností vypadat skvěle. Když například hrozil vítr, měla Alžběta občas v oblečení lehká závaží, klobouky zas připevněné velkým množstvím sponek, aby se ani nepohnuly.
Mimochodem – povolení napsat o své práci pro královský dvůr tři knihy dostala návrhářka od samotné panovnice.
Černá kabelka i boty
Tradičními doplňky v královnině šatníku pak byly černé kabelky a mokasíny. Alžběta II. byla věrná kabelkám jedné značky, Launer London, založené v roce 1940 Samem Launerem, který během druhé světové války emigroval do Londýna z Československa. Údajně jich vlastnila přes 200 kusů. Nejoblíbenější model Traviata stojí v přepočtu zhruba 95 000 Kč. Celý život nosila také černou obuv. Klasické mokasíny značky Anello & Davide střídala do úmoru.
Vytvořila šatičky na křtiny
Kromě toho, že Angela Kelly oblékala královnu, vytvořila krásné kousky i pro jiné členy rodiny. Mezi ně patří i ti nejmladší. Ať jde o dívku či chlapce, královská miminka se od roku 2008 křtí i fotí zásadně v krajkovém oblečku vyrobeném z jemné honitonské krajky a bílého saténu. Angela Kelly vytvořila přesnou kopii šatů na křest, které nosilo každé miminko narozené v britské královské rodině od roku 1841.
Už žádné pravé kožešiny
V královnině šatníku nastaly v průběhu let i drobné změny. Královna například přestala používat pravé kožešiny, od roku 2019 nosila pouze umělé. Ostatně Velká Británie byla zemí, která jako jedna z prvních na světě šla příkladem a zakázala v roce 2000 kožešinové farmy.
Angela Kelly byla podle všeho dáma, kterou Alžběta II. považovala za svou opravdovou přítelkyni. Návrhářka královnu navštěvovala i během posledních měsíců, kdy se panovnice již obtížněji pohybovala. Prý spolu probíraly i to, co nejnovějšího se událo v některých seriálech. Podle posledních neoficiálních zpráv by měla Angela Kelly na dřívější přání Jejího Veličenstva zůstat na zámku Windsor i nyní, pro královnině smrti.