Hlavní obsah

Vstávat v pět ráno jako cesta k úspěchu? Klidně si přispěte, seberozvoj má přinášet radost a uspokojení

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Foto: Josep Suria, Shutterstock.com

Ráno dělá den, říká staré přísloví. A podle úspěšných lidí platí, že čím dřív vstanete, tím dřív se vydáte na cestu za úspěchem. Ale opravdu platí, že chcete-li uspět, musíte si nastavit budík na pátou? Tvrdí to autor bestselleru Robin S. Sharma, naopak odbornice na spánek a chronotypy má k této univerzální radě výhrady.

Článek

Víte, co je to 5 AM club? Jedná se o lidi, kteří vstávají, když ostatní ještě spí. Koncept pochází ze stejnojmenné knihy Robina S. Sharmy, která v češtině vyšla pod názvem Klub ranních vítězů. Kanadský spisovatel je ranní ptáče, věnuje se leadershipu a napsal několik motivačních publikací.

Z knihy o ranním vstávání se stal bestseller a mnozí říkají, že jim změnila život. Hlavní myšlenka je, že časné ranní hodiny máte využívat k seberozvoji, ke cvičení a učení (ideálně v poměru 20/20/20 minut). Někdo tak cvičí jógu, píše každý den část své knihy a učí se nový jazyk…

A než se probudí zbytek světa, členové klubu už vykročili na cestu k větší spokojenosti a plnění cílů. Cílem je zlepšení logického uvažování a duševního výkonu, větší pocity štěstí, redukce ranního stresu a vytvoření zdravé rutiny, která napomáhá i zlepšení spánku.

Je brzké vstávání pro všechny?

Podle spánkové vědkyně Kataríny Evansové z NÚDZ dává kniha jednoduché návody, má líbivý obal a obsahuje motivační citáty, navíc neustále opakuje slovo elitní (A kdo by nechtěl patřit k elitě?), ale zcela opomíjí chronotyp jedince, tedy biologické nastavení organismu. „Každý člověk má tendenci k určitému načasování aktivit od vstávání přes jídlo až po preferovanou dobu pohybu. Někdo je večerní typ (sova), někdo ranní (ptáče) a někdo nevyhraněný (něco mezi).“

Podle Kataríny Evansové je ranní vystavení organismu světlu ideální, ale je důležité, aby to bylo ráno podle vašeho biologického nastavení: „Celkově je pátá ráno velmi brzká hodina i pro většinu ranních ptáčat.“ Nenechte se zlákat tím, že vstávat brzy ráno je tak trochu in, varuje výzkumnice a upozorňuje, že pokud nedokážete vstát mezi šestou a sedmou, neznamená to, že jste líní. Sice začnete pracovat až po deváté hodině, ale pak v práci pokračujete, když už ostatní dávno skončili.

Foto: Gladskikh Tatiana, Shutterstock.com

Vstávat a cvičit, ať se můžu vydat na cestu za úspěchem…Foto: Gladskikh Tatiana, Shutterstock.com

Existuje ideální doba vstávání?

Máte kamarádku, která má v šest ráno uvařený oběd, ale vy si naopak rádi do oběda pospíte? „Každý má svoje načasování a důležité je poslouchat své tělo, zamyslet se, kdy se vám nejlépe usíná, vstává, kdy máte nejvyšší výkon. Podle toho si můžete upravovat další nastavení, pokud chce zefektivnit svůj život,“ doporučuje Katarína Evansová. Její pomoc často vyhledávají lidé, kteří jsou neustále vyčerpaní a chtějí poradit. „Souvisí to s tím, že dlouhodobě ignorovali své tělo, šli přes limity a mají rozhozený celý rytmus.“

Jak být úspěšný? Ale ani to, že zjistíte, kdy je vaše ideální doba vstávání, vám úspěch nezaručí. Vliv to mít může, ale jak říká odbornice, je to kombinace více faktorů. Důležité jsou i dobře zavedené rutinywork-life balance, kvalitní spánek a respektování vlastního biorytmu, vzdělávání, disciplína, vytrvalost, jasná vizecíle. A nesmí se zapomínat na oddech.

Experiment Matěje Krupčíka

Známý sportovec, trenér a biohacker Matěj Krupčík vyzkoušel, zda koncept vstávání v pět ráno funguje. A se svými zkušenostmi se svěřil našemu magazínu: „Neměl jsem zásadní očekávání. Chtěl jsem zjistit, co mi naboření stereotypu může přinést. Často se stávalo, že jsem hodinu až dvě před spaním míval mrtvý čas a nebyl jsem schopný nic hodnotného tvořit. Cílem bylo zjistit, zda lze přesunout ty dvě večerní hodiny do rána a vytěžit z nich produktivní čas.“

Před začátkem experimentu neproběhla příprava, Matěj Krupčík si zkrátka jednoho dne nastavil budík na pátou. „První týden byl těžší, poté si organismus zvykl na nový režim a stala se z toho skvělá rutina.“ Tiché a klidné ranní hodiny se staly novým motorem: „Vstávání v pět ráno přinášelo pocit, že mám splněno něco, s čím ostatní ještě ani nezačali.“ Režim držel téměř půl roku.

A výsledek? „Zjistil jsem, že mé nejproduktivnější hodiny jsou časně ráno a dopoledne. Nyní si tedy plánuji důležitější a těžší úkoly na ranní hodiny a zbytek méně prioritní práce na odpoledne.“

Načítám