Článek
Přišli jste domů přetížení z práce, je vám smutno po hádce s kamarádkou, nebo na vás dolehl tlak úkolů, které vás čekají další den? Zkuste tělo i mysl posilnit a osvěžit, a to doslova na počkání. Nepotřebujete k tomu ani kofeinový nápoj, ani tolik času, co by vám zabrala lekce jógy či procházka v přírodě. Vypnout hlavu a restartovat organismus podle příznivců nového trendu zaručí chvilka strávená na zemi. Jste-li vystresovaní, přetížení či smutní, stačí se na zem posadit, nebo ještě lépe položit, a nechat ze sebe tíživé pocity odplout.
Uvolněte se v pozici mrtvoly
Ten pocit můžete znát z hodin jógy. Na závěr zařazovaná relaxace v pozici savasana, připomínající ležící mrtvolu, má napomoci tělu k uvolnění, zklidnění a doznění prováděných ásan. I po dynamické lekci se díky ní organismus rychle zklidní, tep a tělesná teplota vrátí do normálu, mysl se zkoncentruje. Vleže na zádech se tělo dostává do neutrální pozice, což mu umožňuje uvolnit namožené svaly a celkové napětí.
Místo do postele na podlahu
Opravdu je důležité, abyste si lehli na zem, ne na gauč nebo do postele. Kontakt s tvrdou zemí totiž vyvolává podvědomě pocit bezpečné náruče, jako byste opět získali ztracenou pevnou půdu pod nohama. Ideální by bylo lehnout si venku, například do voňavé trávy, postačí ale i podlaha v soukromí a klidu vašeho domova.
Jóga a další východní učení věří, že vás kontakt se zemí spojuje s elementem Země, navrací do přítomného okamžiku, pomáhá přepnout od přemáhané mysli k fyzickému tělu a naplno ho procítit. Kromě pozice mrtvoly vás k podobnému zklidnění pomohou dovést i další jógové ásany, jako pozice dítěte, psa hlavou dolů nebo stromu. I pozice, při kterých během cvičení spíše relaxujete, než tělo dynamicky namáháte, mají svůj význam, už jen třeba prací s dechem. „Vědomé ovlivňování dechu uklidňuje a harmonizuje energii. Rozpouští nejen emocionální napětí, ale působí také na nervový systém. A takto snižuje napětí v oblasti zasažené bolestí,“ popisuje Věra Vojtěchová, lektorka z Domu Jógy.
Krok zpátky k přirozenosti
V minulosti lidé trávili v přímém kontaktu se zemí víc času - chodili bosí, pracovali na poli, k jídlu si často po práci sedli přímo na zem. Civilizace nás od kontaktu se zemí odpojuje a zdá se, že obnovení tohoto spojení by mohlo mít pozitivní dopad pro fyzické tělo i vaši psychiku. Lidské tělo je totiž elektricky vodivé, země má přirozeně negativní náboj a při kontaktu s ní dochází k uzemnění.
„Uzemnění znamená život v kontaktu s přírodním povrchovým nábojem Země, který přirozeně vybíjí chronický zánět v těle a předchází mu. Tento efekt má masivní důsledky pro zdraví, a to kvůli silnému spojení mezi chronickým zánětem a prakticky všemi chronickými nemocemi, včetně nemocí ze stárnutí a procesu stárnutí jako takového,“ popisuje léčivý vliv uzemnění Clinton Ober v knize Uzemnění – zdraví prospěšný objev všech dob.
Uzemnění vám má zaručit lepší komunikaci mezi buňkami v těle, a tím pádem pomáhá například k posílení obranyschopnosti, hormonální rovnováze, ale i k vyladění cirkadiánních rytmů. Uzemnění může být řešením při nespavosti, náladovosti, pomáhá ale i při nemocech krevního oběhu, zánětlivých onemocněních nebo bolestech a svalovém napětí.
Uzemněte se nejen vleže
Kontakt se zemí si můžete dopřát i jinak. Choďte venku naboso, v přírodě se položte do vyhřátého písku nebo měkké trávy, uzemňující efekt má mít i voda, zkuste se tedy brodit chladivým potokem nebo si zaplavte v rybníku. Kontakt se zemí venku slibuje větší efekt, pokud nemáte moc času a příležitostí na uzemnění mimo domov, dají se dnes pořídit uzemňovací zařízení, například různé podložky, přikrývky, prostěradla a speciální kabely do zásuvky.