Článek
Velmi oblíbená a na všechny způsoby zpracovávaná cuketa umí ukázat i svou odvrácenou stranu, a může vás dokonce i zabít! Proč se tak děje a jak ji mezi ostatními včas poznat a rychle se jí zbavit?
Proč cuketa zabíjí?
O tom, že i běžně konzumované rostliny mohou být za určitých okolností jedovaté, asi ví každý. Ale podezírali byste z toho i oblíbené a ve velkém konzumované cukety nebo okurky? Ale právě tykvovité plodiny, ke kterým oba jmenované druhy patří, produkují řadu toxických steroidů - tzv. kukurbitacinů. Příroda jim schopnost vyrábět tuto látku dala jako ochranu před býložravci. Protože jde o látky s velmi hořkou chutí, mají odradit ty, kteří by je chtěli sežrat - a když se o to pokusí, způsobí jim průjem a jiné zažívací obtíže. Zvířata od svého záměru většinou upustí a nechají je být. Ovšem člověk jako kdyby tohle varování nevnímal, takže už se několikrát stalo, že na následky otravy lidé zemřeli.
„Tyto toxiny se koncentrují převážně v okolí stopek, ale šlechtěním se podařilo jejich hladiny snížit na bezpečnou mez. Ovšem někdy dojde, nešťastnou kombinací mnoha faktorů, jako je složení půdy a stresujícího prostředí pro rostlinu, jako je sucho, horko, škůdci a podobně, ke zvýšení koncentrace toxinů nad bezpečnou hranici a může dojít i k otravám,“ vysvětluje botanik Tomáš Moravec z Ústavu experimentální botaniky AV ČR. Známý je případ důchodce z Německa z roku 2015, který zemřel po požití jídla z cuket, nebo dvou žen z Francie, jež měly po cuketovém jídle halucinace. A před rokem skončila na JIP žena ze Zlína.
Cuketa jako alergen
Ačkoli je cuketa brána jako neutrální a bezpečná potravina, může být i alergenem. „Je to dáno tím, že trávicí soustava alergiků je o něco citlivější. Mimo jiné je cuketa zkříženým alergenem s pylem ambrózie. Alergici na ambrózii mohou vykazovat známky alergie na běžně používané potraviny, jako jsou fazole, celer, kmín, lískové oříšky, kiwi, petržel, brambory, banány, melouny, okurky a cukety,“ uvádí Ludmila Jiříčková, která se zabývá výživovým poradenstvím se specializací na rostlinnou stravu a potravinové alergie.
Jak otravě cuketou předejít?
Zásadní rady, jak se před případnou otravou bránit
- Nejezte cukety, okurky ani další tykvovité plody, které chutnají hořce - a to ani syrové, ani po tepelné úpravě, ta toxin totiž neodstraní. Hořce chutnající cukety nebo okurky ani nezavařujte nebo jinak nezpracovávejte.
- Neschovávejte si semínka z cuket nebo okurek z domácí sklizně, ale vždy jen z těch kupovaných. Pokud použijete semínka z přerostlých vlastních cuket, riskujete, že květy opylovaly včely, které před tím opylovaly i okrasné čili nejedlé druhy tykví a tím pádem nové generaci cuket zadělaly na vyšší hladinu nebezpečných toxinů.
- Výskyt kukurbitacinu podporuje sucho a horko, takže dohlédněte na to, abyste zahrádku pravidelně a dostatečně zalévali a plody před zpracováním vždy ochutnejte - chuť by měla být neutrální nebo nasládlá.
- Sklízejte plody, ještě když jsou malé, nenechávejte je přerůst.
Jak poznat otravu cuketami?
Kukurbitacin má hořkou chuť, kterou opravdu nemůžete přehlédnout, takže byste ho neměli sníst tolik, aby vás otrávil. Může ale podráždit trávicí ústrojí, a když ho pozřete víc, způsobuje nevolnost a průjem. V těžších případech, tedy po konzumaci většího množství, se dostaví zvracení, halucinace, někdy až ztráta vědomí. Ke konzumaci většího množství může dojít poté, co byla cuketa tepelně upravená a hořkou chuť přebilo nějaké koření nebo zmírnilo přidání dalších surovin - takže pozor na darovaná jídla z cuket. Příznaky se objevují 1-2 hodiny po konzumaci, křeče mohou trvat i několik dní.
Co dělat při otravě cuketou?
Při lehké formě stačí hodně pít, odpočívat, jíst dietnější jídla, jako je vařená rýže, suché rohlíky nebo banány. V těžších případech, nebo při závažnějším průběhu trávicích obtíží se raději obraťte na lékaře nebo kontaktujte Toxikologické informační středisko.