Článek
Použitý čajový sáček končí v koši zbytečně rychle. Může vám totiž ještě skvěle posloužit, protože v černém i zeleném čaji zůstávají i po vylouhování cenné látky, které ocení vaše domácnost a třeba i pokožka. Takže až ho příště budete držet v ruce a rozhodovat se, co s ním, vzpomeňte si na možnosti jeho využití.
1. Na unavené a opuchlé oči
Ještě vlažný mokrý sáček můžete použít jako obklad na unavené oči. Stačí ho na pár minut položit na víčka a nechat působit. Na opuchlé oči použijte sáček, který jste předtím chvíli chladili třeba v mrazáku.
2. Na štípance a vyrážku
Vzpomeňte si na něj ve chvíli, kdy vás něco poštípe: pak stačí na štípance přiložit mokrý čajový sáček a nechat pár minut působit. Zklidní kůži a urychlí hojení. Lze použít i na místa se svědivou vyrážkou nebo na spáleniny od slunce.
3. Pro unavené nohy a ztvrdlé paty
Když si během den nastřádáte pár použitých čajových sáčků, můžete je večer přidat do lavoru s teplou vodou, kam si na chvíli ponoříte unavené nohy. Uleví od bolesti a čaj se postará i o ztvrdlé a popraskané paty a odstranění případného zápachu nohou.
4. Na opary
Sáček s čajem můžete přiložit i na opar, protože látky, které obsahuje zelený i černý čaj, mají protivirové účinky. Čaj nechejte působit několik minut a potom sáček vyměňte za nový. Použitý vyhoďte.
5. Pro lesklé vlasy
Tmavé vlasy budou vypadat zdravě a budou se víc lesknout, když je po umytí přelijete odvarem z již použitých sáčků černého čaje. Do litru vody vložte 4–6 sáčků, přiveďte k varu a pak stáhněte z ohně a nechejte louhovat do vychladnutí. Na světlé vlasy používejte heřmánkový čaj.
6. Jako pomoc na akné
Pokožku trpící na akné můžete potírat ještě teplým a vlhkým sáčkem se zeleným čajem. Má antibakteriální účinky a bude fungovat jako pleťová voda. Po pár minutách obličej opláchněte vlažnou vodou.
7. Jako pohlcovač zápachu
Použité čajové sáčky se mohou stát skvělým přírodním bojovníkem, který umí zatočit se zápachem v lednici. Stačí je po vylouhování nechat proschnout, aby nezačaly plesnivět, a několik jich vložit v misce do chladničky. Jako pohlcovač pachu sáček poslouží i ve chvíli, kdy ho vyhodíte do koše. A užije se i ve chvíli, kdy potřebujete smýt zápach z rukou, například po manipulaci s česnekem: stačí jím ruce při mytí otírat.
8. Čajové sáčky jako hnojivo
Použité sáčky od čaje můžete přidávat do konvičky s vodou na zalévání rostlin, protože obsahují prospěšné látky dobré pro růst rostlin, hlavně dusík. Jestliže takovou vodou rostliny pokropíte, poslouží jako postřik proti škůdcům a plísním. Čajové sáčky se také skvěle hodí do kompostu.
9. Pomohou s nádobím i okny
Občas je zapotřebí umýt připálený nebo hodně mastný hrnec. Vyzkoušejte na něj právě čajové sáčky. Nádobu naplňte horkou vodou, přidejte do ní pár sáčků a nechejte odmočit, ideálně přes noc. Pak už by mělo jen stačit vodu vylít i se sáčky a vše otřít vlhkým hadříkem. Odvar z použitých čajových pytlíků můžete vyzkoušet také jako zaručený trik na mytí oken.
10. Odpudí mravence i myši
Čajové sáčky mohou posloužit jako odpuzovače nezvaných hostů, třeba myší, pavouků a mravenců. Těm všem čaj nevoní, takže když jim do cesty postavíte použitý sáček, tak nepůjdou dál.