Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Každý má nějaké zažité zvyky. Některé jsou užitečné – každé ráno si ustlat postel, vyčistit si zuby nebo si připravit večer oblečení na ráno, abyste se pak nestresovali. Jiné návyky, jako třeba kousání nehtů, pití přehnaného množství kávy nebo kouření, ale rozhodně prospěšné nejsou. Zbavit se nechtěných zlozvyků může být obtížné, zvláště pokud se jimi trápíte delší dobu. Jak na to?
Základ je najít příčinu
Najít spouštěč je prvním krokem k úspěchu. Nastartujte to proto tím, že začnete své chování před zlozvykem sledovat. Někdy jsou důvody zřejmé – stres z hádky vás dožene ke kousání nehtů, upozornění na telefonu vás „donutí“, abyste začali rolovat. Ve valné většině to ale tak zřejmé není a je nutné se déle pozorovat. Seznámení se spouštěči vám může pomoci zlozvyku porozumět.
Zaměřte se na tyto otázky:
- V jakou denní dobu si nejčastěji okusujete nehty, jíte sladké nebo kouříte?
- Jak se cítíte, když zlozvyk provozujete?
- Jsou do vašeho zlozvyku zapojeni další lidé? Například máte svůj zlozvyk v podobě kouření spojený s pauzou s kolegy?
- Uchylujete se ke svému zlozvyku po konkrétní situaci?
Když si na tyto otázky odpovíte, bude jednodušší se dané situaci vyhnout nebo najít řešení, jak spouštěč eliminovat.
Důvod ke změně
Dopřejte si několik minut na to, abyste zvážili, jaké benefity vám zbavení se zlozvyku přinese, a buďte konkrétní. Pokud bude seznam příliš obecný nebo těžko měřitelný, riskujete, že sklouznete zpět do starých vzorců chování. Benefity si vypište na papír, který si zavěsíte na viditelné místo (na lednici, zrcadlo nebo dveře v předsíni). Seznam vám dodá sílu snahu dodržovat. Nevěříte? Vzpomeňte si, jak automatické pro vás je se v autě připoutat – docílili jste toho díky tomu, že vás pípání signálu neustále upozorňovalo, že pás musíte použít…
Ve dvou jde všechno líp
Být na jakoukoli životní situaci sami bývá náročnější. Vždy je lepší mít přítele nebo partnera, kterému se můžete svěřit a všechno s ním sdílet. Pokud se proto chcete zbavit zlozvyku, zkuste do toho jít společně (není snad člověk, který by nějaký neměl). Vzájemně si fanděte, podporujte se a sdílejte případné nezdary. Zároveň je nutné slyšet motivaci i od někoho jiného.
Pokud byste na to přece jen zůstali sami, své úspěchy (i prohry) si zapisujte! „Vědci z Pensylvánské státní univerzity zjistili, že zápisy do deníku s pozitivním přesahem vykazují lepší seberegulaci emocí, zlepšení celkového psychického stavu a snížení počtu příznaků deprese. Formou zápisů se postupně naučíte měnit svůj náhled na situaci a budete mít lepší výsledky,“ tvrdí kouč Nick Trenton v knize Zklidněte svou mysl: Jak čelit záplavě myšlenek a zbavit se stresu.
Výměna za prospěšnou rutinu
Nezaměřujte se jen na to, jak se vzdát stávajícího zlozvyku. Snadnější je nahradit ho zdravějším zvykem. Asi není úplně reálné zbavit se kávy, když jste zvyklí si každé ráno u ní číst, sledovat zprávy nebo mít zkrátka jen chvíli sami pro sebe. Je proto dobré nahradit kávu například meltou, zeleným čajem nebo džusem. To samé můžete uplatnit i u uzobávání cukrovinek ve chvíli, kdy vás přepadne mlsná. Vyměňte sušenky za sušené ovoce nebo ořechy. Nejenže toho nesníte tolik, ale budete i rychleji zasyceni.
Připravte se na možný neúspěch
I když se mnohdy tvrdí, že na vše nové si člověk zvykne do tří týdnů, neupínejte se k tomu. Například u kouření můžou abstinenční příznaky trvat i tři měsíce, někdy ještě déle. Pokud dojde k nějakým přešlapům, rozhodně nevěšte hlavu a nenechte se odradit. Zkuste se z nich naopak poučit. Ke zmírnění stresu je vhodné zapojit i dechové cvičení. Pokud by špatná nálada přetrvávala, nebojte se vyhledat ani odbornou pomoc v podobě terapeuta nebo psychologa. „Odvykání kouření není jednoduchý proces a je s ním spojena vyšší psychická zátěž. Může se projevovat například zvýšeným pocením, zažívacími problémy, potížemi se spánkem a zpravidla podrážděností, nervozitou a celkově špatnou náladou,“ říká Peter Gartner, lékař rakouského centra zdraví v Park Igls.
Nedávejte si přehnané cíle
Nový rok je pomyslný mezník, ale rozhodně to není „teď, nebo nikdy“. Nepřeceňujte své možnosti. Těžko se zbavíte najednou chuti na cigaretu i na sladké, proto postupujte krok za krokem. „Brát si moc aktivit najednou znamená chystat na sebe past, do které se chytíme a která nás postupně semele,“ varuje psycholožka Iva Moravcová v knize Zářit a nevyhořet. Co naopak dohromady rozhodně omezit lze, je kouření a alkohol – to jsou totiž většinou neřesti, které jdou ruku v ruce.
Za každý úspěch se odměňte
Určitě už jste někdy slyšeli větu: „Pochval se, nikdo jiný to za tebe neudělá!“ V případě odstraňování zlozvyků to platí dvojnásob. Za každý dílčí úspěch si dopřejte odměnu – zajděte si na manikúru, masáž, dopřejte si relax ve vaně nebo si dejte čokoládu. Zkrátka něco, co vás motivuje ve vašem úsilí pokračovat.