Hlavní obsah

Jak se seznámit i v důchodovém věku? Inzerát je jen jedna z možností, jak nebýt sám

Foto: babinebudevkoute.cz

Foto: babinebudevkoute.cz

Každý pátý senior v České republice se cítí osaměle. Kampaň Babi nebude sedět v koutě by to ráda změnila. Vtipný název, s odkazem na známý film Hříšný tanec, by rád upozornil na fakt, že i ve vyšším věku se dá zamilovat a žít naplno. Jen je třeba vědět, kde hledat.

Článek

Jsem sama, je mi smutno. Ráda bych se s někým setkávala, aby nám bylo lépe oběma… Hledám odvážnou ženu, protože seznamování chce odvahu… Rád bych se seznámil se ženou, která má ráda život, výlety autem i další koníčky. Mně je 83 let… Je tady chlap mladší duchem i silou?

To je jen malá ukázka seznamovacích inzerátů, které lze najít na stránkách společnosti Elpida, neziskové organizace, jež už od roku 2002 podporuje seniorky a seniory k aktivnímu životu. „Snažíme se je povzbudit a inspirovat, aby nebyli sami,“ říká PR manažerka organizace Iveta Čížková. „A připomínat, že pokud chtějí, i stáří může být velmi naplněná etapa života,“ dodává. Být sám je zejména ve vyšším věku hodně smutné, podle průzkumů mnozí senioři s nikým nepromluví i déle než pět dní, a to je opravdu tristní. Sociální izolace má přitom prokazatelně negativní dopad na zdraví, proto je každá aktivita, která se to snaží změnit, více než vítaná.

Osamělost zabíjí

O jak moc rozšířený problém jde, dokazují i další čísla. Téma osamělosti se objevuje až v 60 % procentech hovorů na Lince seniorů. A až čtvrtina volajících vnímá osamělost jako jednu ze svých největších životních obtíží. Dalším alarmujícím faktem je, že absence sociálních vazeb zvyšuje riziko demence až o 40 %, a podle studie publikované v časopise Journal of Gerontology je u jedinců, kteří žijí osaměle také více než pravděpodobné, že budou velmi málo fyzicky aktivní. Jinými slovy sedět doma a sám je životu nebezpečné, a to bez přehánění.

Babi, dědo, neseďte v koutě

I proto je kampaň Babi nebude sedět v koutě tak vítaná. Její tváří se stala téměř osmdesátiletá Anna Olšanská. „Chci být stále stejná, to znamená odvážná, smělá a vytrvalá v tom, co dělám. Stárnout podle svého a tak, jak si určím sama,“ říká Anna Olšanská. Co ji drží v kondici? „Ve svých 63 letech jsem běžela půlmaraton a dosud stále běhám. Také jsem pilotkou ultralehkého létání, v létě jezdím na kole, v zimě pořád trochu lyžuju,“ prozrazuje svůj recept, jak si i ve vyšším věku zachovat svěžest a chuť do života.

V kampani je jejím partnerem, který si tu střihl roli Patricka Swayzeho z již zmíněného legendárního filmu Hříšný tanec, tanečník a dvojnásobný vítěz StarDance Jan Onder. „Nejsmutnější je, když je člověk sám. Bez ohledu na věk. Od seniorů čerpám spoustu zkušeností a myslím, že je dobré se jim věnovat a vracet jim energii, kterou do nás, mladší generace, vložili. I proto jsem se do kampaně velmi rád zapojil,“ řekl Jan Onder.

Chcete pomoci i vy?

Pokud máte chuť, můžete pomoci i vy. Na webových stránkách www.babinebudevkoute.cz najdete hned několik možností, jak se zapojit. Například tím, že babičku pozvete na jazykový kurz do pražské kavárny Stará škola, která zaměstnává seniory 55+, koupí Ponožek od babičky či předplatného mezigeneračního časopisu Vital. Nebo podporou Linky seniorů, která pomáhá nejen se samotou, ale i v krizových situacích, jako byly třeba střelba na filozofické fakultě či nedávné povodně.

Související témata:
Úcta ke stáří
Nové vztahy

Načítám