Hlavní obsah

Jak se chovat na návštěvě, aby vás pozvali znovu. Vyhněte se zakázaným tématům, radí Ladislav Špaček

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Foto: Jacob Lund, Shutterstock.com

Konverzace na návštěvě má svá pravidla. K uvolnění a naladění hledejte pozitivní témata a zapomeňte na nemoci. Nebuďte příliš hluční, neskákejte lidem do řeči a vždy pochvalte jídlo!

Článek

Konverzace začíná už v předsíni. Mějte na paměti, že pokud jste hosté, vaše první slova musí být pochvala. Oceňte cokoliv. Po předání dárků vás hostitel vyzve, abyste se usadili, a konverzace postupně začíná.

O čem si budete na návštěvě se svými hostiteli povídat, je dáno tématy, díky kterým se znáte. „Můžeme se znát z tanečních kurzů nebo horolezeckého oddílu. Známe-li se z práce, neměli bychom okamžitě upadnout do pracovních problémů, bereme ohled na své partnery, a proto volíme témata i všeobecnější,“ radí Ladislav Špaček.

Vyhněte se kontroverzním tématům

Témata ke konverzaci by měl připravit hostitel, to ale neznamená, že nemůže přijít s trochou do mlýna i host. Platí jasná zásada: Vybírat témata, která nenaruší pohodovou atmosféru. „Tušíme-li, že bychom se neshodli, vyhneme se tématům, jako jsou volební preference, oblíbení politici, důchodová reforma, válka na Ukrajině. Jsme na společenském setkání a to by mělo probíhat vesele, příjemně a takto by mělo i končit,“ radí Špaček.

Proto volíme taková témata, která budou zajímat všechny, nejen muže, nebo ženy. „Není také vhodné zatahovat do rozhovoru celé společnosti rodinné vztahy, dobírat si partnery, probírat intimní záležitosti,“ vysvětluje mistr etikety. Atmosféru konverzace by pak měla dokreslovat tichá, vhodná hudba, aby nerušila.

Neveďte dlouhé monology

Při konverzaci na návštěvě se držte jasného pravidla: Hostitel spíše otázky pokládá svým hostům a naslouchá jim a vhodně tematicky směřuje oboustranný rozhovor. Ke slovu by se měl dostat každý z přítomných. Snažte se působit příjemně, srdečně, s úsměvem, nebuďte strozí ani povýšení. Hosté by se nikdy neměli snažit být středem pozornosti, tato úloha patří hostiteli.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Hosté by se nikdy neměli snažit být středem pozornosti.Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Hlídejte si svá gesta i smích

Pokud nesedíte se svými kamarádkami, které znáte jako vlastní sestry a smějete se společně na celé kolo, mějte na mysli, že hlučným a výbušným smíchem můžete druhé obtěžovat. Také při konverzaci nedělejte příliš velká a rozmáchlá gesta, mohli byste něco shodit nebo rozlít, nemluvte zbytečně hlasitě ani rychle a vyhněte se i přílišné žoviálnosti. Když někdo mluví, nevstupujte mu do řeči se „skvělou“ historkou z vlastní zkušenosti. Vždy ho nechte domluvit.

Vděčným tématem je cestování

Je spousty témat, která se hodí ke konverzaci, některá jsou naopak tabu. Každopádně konverzace by měla být společenská, nikoliv kontroverzní. „Hovoříme o společných zážitcích, vypravíme si o cestách na dovolenou, probíráme úspěchy našich dětí nebo vzpomínáme na společné návštěvy v dobrých restauracích. Zapomenout bychom neměli pochválit jídlo, které připravila hostitelka,“ radí Ladislav Špaček. Naopak tabu podle něho jsou nemoci, finanční problémy a horká politická témata, která by mohla rozdělovat společnost. „A v žádném případě nepomlouváme nepřítomné přátele,“ uzavírá mistr etikety.

Aby řeč nestála…

Dost možná se vám už stalo, že u vašich známých, například při oslavě narozenin, byli přítomni i jiní lidé, které neznáte. Jak zahájit tu správnou konverzaci? Tady je několik témat, kterými nešlápnete vedle.

  • Dnešní den. Otázky ohledně počasí.
  • Nadcházející dny. Plány na večer. Plány na víkend.
  • Zvířata. Máte nějaké domácí zvíře?
  • Jídlo. Vaše oblíbené jídlo?
  • Práce. Co děláte za práci?

Načítám