Hlavní obsah

Hygienické návyky Čechů: I když tomu jízda v MHD nenasvědčuje, jsme na tom lépe než zbytek Evropy

Foto: Yaroslav Astakhov, Shutterstock.com

Foto: Yaroslav Astakhov, Shutterstock.com

K základním hygienickým návykům jsou lidé vedení od útlého věku. Umýt si ruce po příchodu domů, čistit si pravidelně zuby a každý den se sprchovat. Pokud jste nabyli dojmu, že jsou v tomto ohledu Češi pozadu, potěšíme vás!

Článek

Jistě jste to zažili také – jedete ráno do práce a jestli vás něco kromě kávy dokonale probudí, je to zápach, který se, zejména v letních měsících, line celým dopravním prostředkem. Mohlo by se proto zdát, že pravidelná hygiena je pro Čechy velká neznámá. Podle odbornice jsou ale Češi nadprůměrně čistotní, někdy to dokonce až přehánějí…

Od extrému k extrému

Dost možná i vy pamatujete z dětství, že se šetřilo teplou vodou. Napouštění vany byla sváteční záležitost, a když už k němu došlo, v jedné vodě se umyla celá rodina. Stejně tak tomu bylo se sprchováním, které bylo častější, ale ani s ním se to nepřehánělo. Věty jako „Co tam tak dlouho děláš?“ nebo „Umyj se jen žínkou u umyvadla“ byly na denním pořádku. Samozřejmě, úspora je stále každodenním tématem, ale už v tomto ohledu nejsou Češi tak striktní. Je to ale mnohdy ode zdi ke zdi, protože dnes zase není výjimkou, že se lidé myjí dvakrát denně. Ani to není ideální.

Jak často se mýt

„Musím se mýt ráno hned po probuzení a potom večer. Neumím si představit, že bych do postele ulehala špinavá nebo tak vyrazila do práce,“ popisuje pětatřicetiletá Vanda. Druhým příkladem je stejně stará Veronika: „Myslím, že obden sprchování stačí. Dbám na to, abych měla čisté spodní prádlo, ale jinak mi stačí vlhčený ubrousek.“ Podle MUDr. Alžběty Smetanové z Perfect Clinic Dermatology je vhodnější, možná pro někoho překvapivě, přístup Veroniky.

Pokožka těla je samočisticí. „Je vhodné ji šetrně a spíše krátce osprchovat jednou denně, ideálně večer, aby se odstranily pot a nečistoty nahromaděné během dne. Častější mytí může narušit přirozený ochranný film pokožky a vést k jejímu vysušování nebo podráždění. U lidí s citlivou pokožkou je vhodné místo dlouhých sprch či koupání ve vaně volit krátké sprchování vlažnou vodou, ideálně bez použití mýdel či gelů,“ popisuje.

Foto: TORWAISTUDIO, Profimedia.cz

Sprchovat se stačí jednou denně. V případě, že se příliš nepotíte, i obden. Vyvarujte se i přílišnému používání chemických přípravkůFoto: TORWAISTUDIO, Profimedia.cz

Jaké partie jsou k mytí nejzásadnější

Kromě intimních partií, u kterých je (snad) samozřejmostí otřít je každý den, je podle odbornice nutné dbát i na další základy. „Hygiena, jako je mytí rukou, je nutností. Je dobré mít u sebe hydratační krém a po každém mytí ruce promazat. Každodenní rutinou by také mělo být čištění obličeje večer, aby byla pleť šetrně zbavena nečistot před spaním,“ tvrdí odbornice. Asi vám to připadá jako zcela běžné, ale bohužel jsou i výjimky.

„Poměrně často se setkáváme s předškoláky, kteří nejsou zvyklí si po použití toalety umýt ruce. Prý to nedělají ani doma rodiče,“ popisuje učitelka v mateřské školce. A jsme zase u starého, známého – všechno začíná v rodině.

V čem mají Češi nedostatky

Když není vhodné mýt se každý den sprchovým gelem, nabízí se otázka, jak vyřešit zmíněný zápach potu v prostředcích hromadné dopravy? Češi sice dbají na pravidelnou hygienu, ale neváhají si svršky obléknout několik dní po sobě bez vyprání nebo alespoň vyvětrání. V nekvalitním materiálu se navíc lidé víc potí a nepomůže ani deodorant. A bohužel, někdo „se necítí“.

V porovnání se zbytkem Evropy na tom nejsme vůbec špatně. „Češi mají obecně dobré hygienické návyky a často překonávají evropský průměr. Denní sprchování a používání deodorantů je běžné, ale oproti například Skandinávii méně dbáme na pravidelnou hydrataci pokožky,“ uzavírá MUDr. Alžběta Smetanová.

Načítám