Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
První zástupci generace beta jsou již na světě – jde o děti, které se narodí mezi lety 2025 a 2039. Jedná se především o potomky mladších mileniálů a starších zástupců generace Z a řada z nich se dožije 22. století. Nahradí dnešní teenagery a děti – tedy generaci alfa, která má být nejpočetnější, nejvzdělanější a nejbohatší v historii lidstva. Jaká ale bude generace beta?
Zrozeni do doby umělé inteligence
Dnešní mladí, tedy generace alfa, si s moderními technologiemi rozumí. Ovšem třeba umělá inteligence (AI) je novinka i pro ně. I oni se s ní teprve učí a pomalu ji začleňují do svého života, ale není to samozřejmost. Už jen proto, že AI se teprve (byť rychle) vyvíjí a rozmáhá.
Generace beta se už ale narodí do světa, kde bude AI běžnou součástí každodenní reality. Budou se s ní setkávat v rámci vzdělávání, v zaměstnání, u lékaře či v dopravě. Očekává se totiž, že AI se stane stejně všudypřítomnou součástí standardního fungování, jako je dnes třeba wifi, uživatelům se přizpůsobí a nebude potřeba ji o nic žádat.
„Pravděpodobně budou první generací, která zažije autonomní řízení ve velkém měřítku. Během jejich formativních let bude kladen větší a větší důraz na personalizaci, algoritmy umělé inteligence se přizpůsobí jejich způsobům učení, nakupování a sociální interakce,“ píše na svém blogu známý australský sociolog Mark McCrindle, který se dlouhodobě zabývá společenskými trendy.
Chudáci uvěznění ve virtuálním světě? Kdepak!
Generace beta má a bude mít ale jednu velkou výhodu – jejich mileniální rodiče a především pak rodiče z generace Z moc dobře vědí, že technologie jsou sice dobrý sluha, ale zlý pán. A tohle vědomí je a bude součástí jejich výchovy od samého počátku: učí potomky, tedy generaci beta, jak AI či třeba chytré telefony využívat a jak si díky nim ulehčit život, ale ukazují jim také skutečný svět.
A třebaže předešlé generace mladší mileniály a starší generaci Z občas považují za lenochy, jsou to spíš lidé, kteří moc dobře vědí, jak důležité je mít pracovní a soukromý život v rovnováze. Že vydělávat peníze je jistě potřeba, ale stejně tak je důležité trávit čas se svými dětmi. „Generace Z jakožto technologicky nejdůvtipnější generace rodičů vidí výhody technologií a času stráveného u obrazovky, ale stejně tak vidí i jejich stinné stránky,“ píše Mark McCrindle. Podle něj už tohle nejsou rodiče, kteří dají batoleti do kočárku tablet, ale naopak se snaží ratolesti od technologií držet dál a využívat je jen tam, kde to má opravdu smysl.
Zdědí plno problémů, ale nebudou se bát
Sociolog Mark McCrindle se domnívá, že generace beta od svých předků nedostane bůhvíjaké dědictví: „Zdědí svět, který se potýká s velkými společenskými výzvami. Se změnou klimatu, globálními přesuny populace a rychlou urbanizací.“ Ale myslí si, že to nebude generace, která by před problémy zavírala oči.
Naopak – očekává se, že její příslušníci budou velmi dbát na udržitelnost, jejich ekologické smýšlení bude silné a svou znalost moderních technologií budou chtít využít nejen pro zábavu či ulehčení života, ale právě i jako pomocníka při řešení globálních problémů. Odborníci doufají, že generace beta konečně dokáže najít správnou rovnováhu mezi online a offline světem, mezi výhodami a nevýhodami moderních technologií, virtuálními a skutečnými mezilidskými vztahy.
Instagram, facebook, tiktok. O tom, že sociální sítě mohou hodně škodit, se mluví už dlouho. Nesnáším sociální sítě, a proto je opouštím. Nový trend, který nabírá na síle