Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
„Za první republiky vstupoval do výtahu první muž. To proto, aby zjistil, ‚je-li zdviž ve stanici‘, jak píše Jiří Guth-Jarkovský, a také aby prověřil lano, které výtah drží. Dnes víme, že poskakování ve výtahu není ten správný test bezpečnosti,“ říká odborník na etiketu Ladislav Špaček.
Muž hlídá automatické dveře
Jediné, co dnes lze v moderním výtahu „kontrolovat“, jsou automatické dveře. „Proto do výtahu vstupuje první žena, aby na ni interval bezpečně stačil, a až bude končit, to už bude problém toho druhého, tedy lépe muže nežli ženy,“ vysvětluje odborník a dodává, že při výstupu je průběh stejný. „Žena vystoupí co nejdřív, aby to měla bezpečně za sebou, a za ní muž s rizikem, že si bude muset s dveřmi poradit.“
Také v případě, že se například vrací z oběda muž s více ženami, musí zajistit nástup svých kolegyň. „Měl by zaclonit čidlo a přidržet dveře, nebo může nastoupit jako první a stisknout tlačítko ‚otevřené dveře‘. Pozor, ne to vedlejší,“ usmívá se Ladislav Špaček.
Kdy má žena absolutní přednost
Máte v práci páternoster, tedy oběžný výtah, který nezastavuje a nástup i výstup je za jízdy? Zde má přednost v nástupu i výstupu vždy žena. „Muž někdy musí riskovat kaskadérskými skoky život, ale nedá se nic dělat, naopak to být nemůže,“ říká s nadsázkou odborník na etiketu a dodává, že stejně tak důležité jako nástup a výstup je i chování, když na výtah čekáte.
Dodržujte vzdálenost dvou kroků
Při čekání na výtah je vhodné odstoupit napravo od dveří na vzdálenost alespoň dvou kroků. Nikdy totiž nevíte, zda výtah přijede plný, či prázdný, a proto je dobré udělat ostatním prostor pro výstup. Když nastoupíte a vidíte k výtahu někoho přicházet, dveře vždy podržte anebo se o to alespoň pokuste.
Přistihli jste se někdy, že ve spěchu mačkáte přivolávací tlačítko jako zběsilí? Tak to děláte špatně – příjezd výtahu tím neurychlíte. Takže bude lepší, když se zhluboka nadechnete a v klidu počkáte. Anebo si můžete na své patro vyběhnout po schodech. Tlačítko na přivolání vždy volte podle směru, kterým chcete jet, ne naopak.
Ve výtahu vždy pozdravte
Když už do výtahu nastoupíte, měli byste mít na paměti další důležité věci. Tou první je pozdrav. „Zdravíme vždy tam, kde si nás v malém prostoru všimnou, tedy v čekárně u zubaře, v obchodě… Výjimkou je tramvaj. Nezdravíme při příchodu na nádraží, do letištní haly, do nákupního centra, ale při vstupu do výtahu vždy pozdravíme. To samé uděláme, když prostor opouštíme,“ říká Ladislav Špaček.
Nevyhledávejte oční kontakt
„Ve výtahu stojíme klidně, nevyhledáváme oční kontakt, v tomto těsném prostoru by to mohlo být někomu nepříjemné. Zcela nepřípustné je civět na druhého člověka, to dokonce vzbuzuje pocit strachu,“ vysvětluje Ladislav Špaček a dodává: „Když vystupuje muž společně s neznámou ženou, raději chvíli počká, aby v ní nevzbudil podezření, že vystoupil kvůli ní a že ji sleduje,“ uzavírá kapitolu o slušném chování ve výtahu odborník na etiketu Ladislav Špaček.
Co nedělat ve výtahu
Netelefonujte: Pro výtah platí stejné pravidlo jako v MHD. Je tam ticho, vše je slyšet a nikdo před vaším telefonátem nemůže utéct. A popravdě – nikoho nezajímá. Telefon buď nezvedejte, nebo se před nástupem omluvte, že zavoláte za chvíli.
Neposlouchejte hudbu: Vypněte ji nebo ji ztlumte na minimum, protože v tak malém prostoru je i přes sluchátka všechno slyšet.
Sundejte si batoh: A to i v případě, že nastupujete sami. Nikdy totiž nevíte, kdy výtah zastaví a přistoupí další lidé.
Nezakrývejte tlačítka: Je-li ve výtahu místo, vždy si stoupněte tak, aby na tlačítka dosáhli všichni přítomní sami. Pokud stojíte u tlačítek nejblíže, zeptejte se po nástupu ostatních, kam jedou, a nabídněte jim, že jejich patra zvolíte.
Může se stát, že při čekání na výtah či během jízdy bude nutné přerušit nepříjemné ticho. Oceníte tak jednu superdovednost: umění small talku. Jak se naučit smysluplně klábosit?