Článek
Silvestr má mnoho lidí spojený s bujarým veselím. Někdo ho slaví doma s přáteli, jiný chodí do společnosti. Ale i v tento den, kdy je leccos povoleno, je vhodné se pohybovat v rámci určitých pravidel. Jak co nejlépe pohostit kamarády na silvestrovské party a jak se správně chovat?
Občerstvení volte jednoduché
„Občerstvení na silvestrovské party by mělo být jednoduché. Nehodí se svíčková se šesti, ale spíš studená kuchyně – plátky masa, malé řízečky, šunka, rostbíf a zelenina s přílohami,“ tvrdí odborník na etiketu Ladislav Špaček. Jídlo by mělo být připraveno na příručním stolku připomínajícím raut, aby se hosté obsluhovali sami a hostitelka nemusela trávit večer pobíháním mezi kuchyní a obývákem. „Na příručním stolku připravíme dezertní talířky, příbory a sklenice, nezapomeneme na ubrousky. Při tomto způsobu obsluhy se musíme starat jen o doplňování nabídky,“ upřesňuje expert.
Dbejte na správnou teplotu nápojů
Vedle jídla nabídněte hostům také nápoje. „Dbáme o správnou teplotu nápojů, tedy piva a zvláště vína. Šampaňské a sekt podáváme nejchladnější, kolem 6 °C, bílé víno chladíme na 8–10 °C a naléváme jej do vysokých sklenic na štíhlé stopce. Sklenici zaplníme maximálně z poloviny. Červené víno má mít pokojovou teplotu, myslí se tím tradiční teplota komnaty středověkého hradu, kde Karel IV. s Buškem z Velhartic ochutnávali první české burgundské, tedy mezi 16 a 18 °C,“ radí Ladislav Špaček.
V případě červeného vína použijte k podávání vyšší a objemnější sklenici s uzavřenějším tělem. „Naléváme jen třetinu sklenice, aby zůstal prostor pro vůni vína,“ radí mistr etikety. Lihoviny uchovávejte v ledničce, aby při podávání měly teplotu mezi 0 a 5 °C. „Servírujeme je v půldecových skleničkách, stejně jako likéry. Whisky naléváme do třídecových válcovitých tumblerů. Koňak a brandy pijeme z číší s baňatým uzavřeným tělem,“ vysvětluje Ladislav Špaček.
Pozor na dobrou pověst
Silvestr si bez alkoholu dokáže představit jen málokdo. Ale pozor, abyste nepřekročili ani v tento den míru. Mohli byste přijít o dobrou pověst, což je víc než dobrá zábava. Pokud si začnou pánové jen tak sundávat saka, jde o první varovný příznak, že byste měli přestat pít alkohol a začít do sebe „lít“ vodu. Druhým znamením, že už máte dost, je pocit, že jste úžasně zábavní. „Tak to je nejvyšší čas opustit společnost a raději se uchýlit do ústraní,“ upozorňuje Ladislav Špaček.
Pravidla určuje hostitel
Hostitel někdy stanoví téma silvestrovského večírku. „Třeba pyžamový večírek nebo party v havajském stylu. A tomu se musíme přizpůsobit,“ říká odborník na etiketu. Pokud se vám do oblečku nechce, je lepší se večírku vůbec nezúčastnit než přijít do kolektivu rozevlátých havajských tanečníků v saku a kravatě.
Půlnoc při plném vědomí
Jestli výše zmiňované příznaky cítíte a chcete se „dožít“ půlnoci, potom okamžitě přestaňte pít alkohol a přejděte na vodu, abyste se Nového roku dožili v plném vědomí. Během té doby můžete také něco malého zakousnout. Úplně nejlepší je samozřejmě se do této situace vůbec nedostat.
Chlebíčky ve společnosti? Nikdy
Jedním z nejoblíbenějších jídel je obložený chlebíček. Legenda o vzniku téhle české speciality tvrdí, že Jan Paukert ji ve svém pražském lahůdkářství začal po roce 1916 připravovat na popud svého přítele, malíře Jana Skramlíka. Ten prý požadoval něco na dvě až tři zakousnutí a oblíbený chlebíček byl na světě. Stal se nedílnou součástí narozeninových oslav, silvestrů i jiných akcí.
Jenže podle Ladislava Špačka se bez pohromy nedá sníst. Na otázku: Jak se ve společnosti jedí chlebíčky? Ladislav Špaček odpovídá: „Je to jednoduché – nejíme je.“ Proto doporučuje raději jednohubky. „Ty vložíme do úst najednou, v celku, utřeme si ústa ubrouskem a máme to bezpečně za sebou,“ uzavírá.