Hlavní obsah

Etiketa v sauně: Neproducírujte se zbytečně nazí a nikoho nefoťte!

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Foto: Drazen Zigic, Shutterstock.com

Saunování se těší stále větší oblibě. Wellness centra rostou jako houby po dešti a často praskají ve švech. Proto je dobré vědět, jak se v saunovém světě správně chovat, abyste si užili pohodu nejen vy, ale i ostatní. Základy etikety představuje saunový mistr.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Než vstoupíte do místnosti určené k pocení, je nutné se osprchovat – a to přímo ve wellness centru, doma předem to nestačí. Jak na to? Umyjte se mýdlem a dokonale se osušte. Tělo tak připravíte na prohřívací proceduru, protože suchá pokožka se začne potit mnohem dřív než vlhká. Nechoďte bosí, ale v žabkách. Můžete využít i hotelové látkové pantofle, ale rychle se promočí. Ve veřejných prostorech choďte vždy zabalení do prostěradla, na producírující se naháče není nikdo zvědavý.

Vstupujte co nejtišeji

Chování při vstupu do sauny vždy závisí na jejím typu a účelu. „Pokud je označena jako ‚tichá zóna‘, což znamená, že slouží k hluboké relaxaci a regeneraci, je vhodné vejít co nejtišeji, aby nebyl narušen klid ostatních návštěvníků,“ radí Róbert Židek, manažer saunových mistrů wellness centra Infinit Sen. V takové sauně je nejlepší omezit veškerou komunikaci na minimum. „Hlasitý rozhovor, smích či jiné výrazné zvuky mohou narušit zážitek ostatních návštěvníků, kteří si přicházejí užít klidné prostředí,“ upozorňuje saunový mistr.

Pozdravte jemným kývnutím hlavy

Naopak, v tzv. povídacích saunách probíhá mezi návštěvníky přirozená lehká konverzace. Tady při vstupu pozdravte jemným kývnutím hlavy či tichým „dobrý den“, vyjádříte tak respekt k přítomným hostům. „Nicméně i v těchto prostorách platí zásada ohleduplnosti – hlasitý smích, intenzivní debaty nebo narušování pohodlí ostatních by mělo být omezeno,“ vysvětluje Róbert Židek. Povídejte si proto tlumeným hlasem, abyste nenarušili pohodu ostatních hostů.

Zbytečně nevětrejte!

Dalším důležitým aspektem je plynulost pohybu při vstupu a výstupu. „Saunování je spojeno s výraznými teplotními rozdíly, a proto by měl být pohyb do potící místnosti i ven z ní klidný a plynulý,“ radí odborník. Náhlé otevření dveří a rychlé proudění vzduchu totiž může způsobit zbytečné teplotní výkyvy, které snižují efektivitu saunování a mohou být pro ostatní nepříjemné.

Jak používat prostěradla

Jak je to s používáním prostěradel? „Některá wellness centra vyžadují, aby bylo prostěradlo pod celým tělem, včetně chodidel a hýždí. Jinde nepožadují, aby bylo pod nohama. Vždy záleží na pravidlech konkrétního místa,“ upozorňuje saunový mistr a dodává, že podmínky by si měl každý návštěvník zjistit ještě před vstupem.

Osobní prostor je individuální

Je-li sauna prázdnější, pak je slušnost ponechat mezi sebou a ostatními dostatek prostoru. Ale co když je plno? „Pak je přirozené, že budou lidé sedět blíž k sobě, avšak vždy s respektem k osobnímu komfortu každého jednotlivce. Pokud si nejste jistí, stačí se orientovat podle ostatních a snažit se nesedět příliš blízko k někomu, kdo si očividně přeje větší soukromí,“ doporučuje expert.

Foto: r.classen, Shutterstock.com

Během saunování vždy berte ohledy na ostatní návštěvníkyFoto: r.classen, Shutterstock.com

V relaxační místnosti se chovejte tiše

Relaxační místnost je určena k odpočinku, a proto se v ní chovejte tiše a vyvarujte se jakýchkoli rušivých elementů. „Někde je například povoleno číst knihu, poslouchat relaxační hudbu ve sluchátkách nebo se tiše protahovat, ale hlasité hovory, smích nebo používání mobilních telefonů jsou nevhodné,“ upozorňuje Róbert Židek. Mnoho lidí využívá relaxační místnost k meditaci, krátkému spánku nebo prostému uvolnění, tak to respektujte.

Fotografování je neetické!

Ve většině wellness center je zakázáno používání mobilů. „Jedním z důvodů je ochrana soukromí hostů. Je to místo, kde lidé často tráví čas v minimálním oblečení, a jakékoliv fotografování či natáčení by mohlo být považováno za neetické,“ upozorňuje saunový odborník.

Zrovna tak není vhodné neustálé kontrolování zpráv, sociálních sítí nebo e-mailů. „Pokud je potřeba telefon použít, například k domluvě s blízkými, doporučuje se odejít do vyhrazených prostor nebo alespoň používat zařízení v diskrétním režimu,“ uzavírá pravidla chování v saunovém světě Róbert Židek.

Načítám