Hlavní obsah

Etiketa na plese? Je vyloučeno, aby muž nechal partnerku sedět a sám brousil sálem a hledal, s kým by si skočil!

Foto: Kateryna Larina, Shutterstock.com

Foto: Kateryna Larina, Shutterstock.com

Plesová sezona je v plném proudu a dost možná nějaký ten bál čeká i vás. Víte, co si obléct a jak se chovat, abyste nezpůsobili faux pas, díky němuž se budete cítit trapně, a z pěkné společenské akce uděláte pro sebe i ostatní nepříjemný zážitek? Poradí vám odborník na etiketu Ladislav Špaček.

Článek

Možná vás napadá, proč plesová sezona probíhá v zimě a ne třeba na jaře, kdy je mnohem přívětivější počasí. „Je to proto, že ostatní části roku byly vyhrazeny pro cestování. Už v květnu se odjíždělo na letní byt nebo do letního sídla panské rodiny a teprve na počátku zimy se šlechtické i měšťanské rodiny vracely do Vídně, Paříže nebo Londýna, kde na ně čekaly radovánky v podobě plesů, večírků, maškarních bálů a banketů,“ vysvětluje Ladislav Špaček.

Dodržujte dress code na pozvánce

Plesy mají různou úroveň, a mají tedy i různý dress code, který je nutné vždy dodržet. Vždy je uvedený na pozvánce. „Určí-li hostitel black tie, muž musí mít smoking. Black suit nebo dark suit znamená černý nebo sytě tmavěmodrý (v barvě půlnoční modři). Jiné varianty neexistují ani pro hasičský bál – vyjma uniformy,“ radí Ladislav Špaček a dodává, že žena si může v obou případech obléct dlouhé nebo krátké šaty, ale i společenský kalhotový kostým.

Chybují obě pohlaví

V oblékání chybují ženy i muži. Pánové by měli nosit výhradně bílou košiličerné společenské boty s černými ponožkami. Dámy to zase nemají přehánět s hloubkou výstřihu ani výškou rozparku. Měly by si také dát pozor na viditelné obrysy spodního prádla. Vždy pamatujte na to, že nevhodný oděv z vás může udělat terč nemilé pozornosti i kritiky.

Dáma má být ozdobou páru

„Ženy by neměly podléhat pohodlí a mít vždy a jen černé šaty. Muži jsou v černém povinně, a pokud ženy také, vypadá sál jako masová pohřební slavnost. Ženy jsou ozdobou páru a kde jinde by měly prokázat svoji kreativitu a vkus než na plese,“ upozorňuje odborník.

Podle něho jsou vhodné plesové šaty všech barev. A jak je to v případě dámských účesů a šperků? „Slavnostní účesy jsou obvykle vyčesané do výšky (Marie Antoinette nosila třičtvrtěmetrový účes), ale záleží na ženě, zda vlasy vyčeše, sepne nebo nechá rozpuštěné. Na výjimečné plesy se hodí výjimečné šperky, na hasičský bál půjde žena klidně v bižuterii,“ radí Ladislav Špaček.

Ani na plese nepřehlížejte společenskou etiketu

Mějte na paměti, že ples je společenská událost. Proto respektujte pravidla etikety při podání rukou, představování a oslovení. Ženy podávají ruku první, muži se první představují.

Foto: Tsuguliev, Shutterstock.com

První tanec vždy patří páru, který na ples přišel spoluFoto: Tsuguliev, Shutterstock.com

První tanec patří páru

První tanec musí patřit páru, který přišel společně, upozorňuje odborník. „Další tance je možné střídat s hosty u stolu a kamarády u vedlejších stolů. Platí, že jestliže muž vyzve k tanci libovolnou ženu, její partner mu prokáže stejnou službu. Je vyloučeno, aby muž nechal partnerku sedět u stolu a sám brousil sálem a hledal, s kým by si ještě skočil,“ popisuje trapnost situace Ladislav Špaček.

Ovšem i to, s kým si zatančí dáma, má svá pravidla: „Když žena odmítne nějakého tanečníka, může už pak tančit jen se svým partnerem. Říct ‚S vámi ne. S vámi jo!‘ je neomalené a urážlivé.“

Mužská ruka je na dámské lopatce, ani o centimetr níž!

Pán by si měl před tancem pečlivě prohlédnout partnerčino tělo, přesněji místo, kde má levou lopatku. Tam ji totiž bude během celého tance držet. „Klesnout rukama níž je povoleno až v přítmí nočního baru,“ uvádí na pravou míru odborník na etiketu.

Jasná pravidla má příchod i odchod

Na ples sice nemusíte přijít v hodině začátku, který je uveden na pozvánce, ale určitě dřív, než začne slavnostní zahájení, projev hostitele nebo předtančení. „Při příchodu ke stolu se všem jednotlivě představíme, budeme spolu trávit několik hodin v těsné blízkosti, musíme vědět, kdo je kdo a jak budeme hosty u stolu oslovovat. Pánové nalévají víno a vodu dámám po své pravici,“ vysvětluje Ladislav Špaček.

Vhodný odchod je nejdéle tehdy, kdy už odešly dvě třetiny hostů. A rozhodně se nesnažte pomáhat s úklidem. „Zvedat židle na stoly můžeme na hasičském bále, na Žofíně to neděláme,“ uzavírá expert.

Načítám