Hlavní obsah

Chcete se dožít stovky, a navíc ve zdraví? Pravidla modrých zón vás povedou: Jezte duhu a spěte v jeskyni!

Foto: pics five, Shutterstock.com

Foto: pics five, Shutterstock.com

Říká se jim centenariáni. Lidé, kteří se dožívají sta a více let, nepřestávají přitahovat vědce i veřejnost. Čím to je, že jsou na světě místa, kde je stoletých mnohem víc než jinde na zeměkouli? Tajemství dlouhověkosti v modrých zónách nepřestává svět fascinovat. A také inspirovat!

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Celosvětově se jedná o velmi malou skupinu lidí, jejich počet však stále stoupá. Například v USA bylo k lednu 2024 evidováno 101 tisíc stoletých lidí a podle průzkumu Pew Research Center se očekává, že během třiceti let jich bude víc než 422 000. U nás bylo podle České správy sociálního zabezpečení ke konci roku 2023 evidováno celkem 970 lidí, kteří se dožili alespoň stovky (nejvyšší dosažený věk byl 107 let), a převážnou většinu tvořily ženy (843 ku 127). Očekává se, že celosvětově se počet stoletých a starších rozroste na zhruba čtyři miliony. Nejvíc jich má mít Čína, USA, Indie, Japonsko a Thajsko.

Co jsou modré zóny?

V této souvislosti se nejčastěji mluví o modrých zónách, tedy místech, kde je počet stoletých zdaleka nejvyšší a významně převyšuje běžné průměry. Téma zpopularizoval především Dan Buettner – právě on objevil na světě pět oblastí, kde lidé žijí nejdelší a hlavně nejzdravější život. A snažil se přijít na to, čím to může být. Vše zaznamenal v dokumentu Jak se dožít stovky: Tajemství modrých zón, který je k vidění na Netflixu. Pracoval s týmem demografů, výzkumníků, antropologů a epidemiologů. A co objevili?

Pět modrých zón podle Dana Buettnera

  1. Ikaria, Řecko: ostrov v Egejském moři
  2. Sardinie, Itálie: středomořský ostrov
  3. Okinawa, Japonsko: ostrov u jižního cípu Japonska
  4. Nicoya, Kostarika: poloostrov jižně od nikaragujské hranice
  5. Loma Linda, Kalifornie: komunita adventistů sedmého dne, která se nachází východně od Los Angeles

A proč právě „modré“? Jednoduše podle barvy pera, jímž Dan Buettner označil tato místa na mapě.

Tajemství dlouhověkosti

Třebaže se jazyk i kulturní zvyklosti každého z těchto míst lišily, Dan Buettner našel hlavní spojovací prvek: „Klíčovým faktorem ve všech modrých zónách není to, že se lidé, kteří tam žijí, jednoho rána probudili a rozhodli se, že chtějí žít do 100 let. Jen žijí v prostředí, které je nutilo k pravidelnému pohybu, převážně rostlinné stravě a podporovalo sociální soudržnost.“

„Neexistuje žádná pilulka na dlouhověkost ani zdroj mládí,“ říká Dan Buettner a dodává, že délka života je ovlivněna jen z asi 20 procent geny, zbývajících 80 % připadá na životní styl a prostředí, kde žijeme. Tedy okolnosti, které máme více či méně ve svých rukou a můžeme je ovlivnit. Nejdůležitější doporučení pro dlouhý život a zdravé stárnutí lze shrnout do několika jednoduchých bodů:

1. Jezte duhu

Převaha rostlinné stravy jednoznačně prospívá a podle americké lékařky Susan Friedman, která se specializuje na problematiku stárnutí, je nejlepší vybírat si ovoce a zeleninu ve všech barvách duhy – tím si zaručíte pestrost. Zvykněte si na 1 1/2 až 2 šálky ovoce a 2 až 3 šálky zeleniny denně, doporučuje lékařka s tím, že převážně rostlinná strava vede k výraznému snížení cholesterolu, krevního tlaku i hladiny cukru v krvi.

Foto: Adri Yadam Nasir, Shutterstock.com

Chcete se ve zdraví dožít vysokého věku? Pestrá rostlinná strava je jednou z cestFoto: Adri Yadam Nasir, Shutterstock.com

2. Spěte v jeskyni

Sluneční paprsky nabádají mozek, aby byl čilý a bdělý, takže si neodpočine. Pokud máte potíže se spaním, doporučuje Susan Friedman spát v chladné a temné místnosti. Ticho, tma a chlad jsou nejlepší podmínky pro klidný a ničím nerušený spánek, který by měl – stejně jako u lidí v modrých zónách – trvat ideálně osm hodin.

3. Žijte aktivně

Sociální vazby jsou pro vyrovnanou psychiku důležitější, než si obvykle lidé připouštějí. Můžete žít single, ale rozhodně byste neměli být osamělí, tedy mít přátele a udržovat kontakty s komunitami lidí, s nimiž vám je dobře a také vám pomohou, když je potřeba.

Načítám