Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Některé návyky, často přehlížené, mohou být úkladnými sabotéry vašeho snažení v honbě za útlejším pasem a štíhlejší siluetou. Jejich odhalení je tak mnohem důležitější než úvahy, zda si k snídani máte dát toust nebo jogurt. Autor známé knihy Zero Belly Diet David Zinczenko je shrnul do šesti bodů, které rozhodně stojí za pozornost.
1. Vynechání snídaně
Ač by se mohlo zdát, že vynecháním snídaně snadno snížíte svůj denní kalorický příjem, mnohé studie naznačují, že to není dobrý nápad. „Ukazuje se, že lidé, kteří konzumují snídani, mají tendenci mít nižší hmotnost než ti, kteří ji vynechávají,“ vysvětluje Monika Bartolomějová, zakladatelka Nutričního institutu. A dodává, že to souvisí s lepší regulací chutí a příjmu energie během dne. „Pravidelná konzumace snídaní navíc pomáhá v prevenci přejídání, což je klíčové pro úspěšné snížení tělesné hmotnosti a udržení zdraví,“ říká Bartolomějová. Ideální je snídaně nabitá bílkovinami, vhodná jsou například vejce nebo jogurt v kombinaci s ovocem bohatým na vlákninu.
2. Pití slazených nápojů
Limonády, ledové čaje, smoothies, ochucené kávy… „To vše jsou nápoje plné cukru, které jsou nejen kalorické, ale také zvyšují hladinu inzulinu a tím vedou k ukládání tuku,“ upozorňuje David Zinczenko. Dostatečný pitný režim je při hubnutí důležitý, ale pouze ve formě čisté vody, neslazených čajů či například perlivé vody s kapkou limetové šťávy.
![](http://d50-a.sdn.cz/d_50/c_img_oW_A/kObgaqJNMnKEQFfZCQCOXr/686f/zena-obchod-limonada.jpeg?fl=cro,0,0,1000,667%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Sladké nápoje k životu nepotřebujete.Foto: ERIK Miheyeu, Shutterstock.com
3. Nedostatek spánku
Spánek je při hubnutí ten nejlepší pomocník. Při jeho nedostatku tělo produkuje více kortizolu, stresového hormonu spojeného se zvýšeným ukládáním tuku zejména v oblasti břicha. Navíc, když málo spíte, máte pak během dne i větší chuť k jídlu. A pozor na večerní skleničku, alkohol má tendenci tělo povzbudit a kvůli tomu velmi pravděpodobně chodíte i pozdě do postele a odpočinek není tak kvalitní.
4. Přejídání „zdravými“ potravinami
Skladba jídelníčku je klíčová, ale některé potraviny s puncem „zdravé“ nejsou automaticky nízkokalorické, proto je potřeba přemýšlet, co všechno za den sníte. Například ořechy jsou nabité tělu prospěšnými látkami, ale sníst jich můžete opravdu jen pár. Větší množství (velikosti hrsti) už vydá za skromnější večeři. Pozor také na různé proteinové tyčinky, müsli, granolu a podobné potraviny, které se tváří zdravě, ale často obsahují velké množství cukru. Číst etikety je i v tomto případě nezbytné.
5. Nejste trpěliví
Zhubnout dvě kila za týden je sice možné, ale k dobrým výsledkům musíte ubrat především tukové zásoby. A to jde pomaleji, v průměru maximálně půl kila týdně, častěji méně. Změnit je potřeba celkový přístup k životnímu stylu, a případně i zkonzultovat svůj jídelníček i energetický výdej s výživovým poradcem, který nejlépe zhodnotí, kde máte rezervy a v čem třeba i chybujete.
6. Podceňujete stres
O tom, že hubnutí je v hlavě, jste už určitě slyšely. Jenže ono to může být i naopak. K tomu, abyste začaly hubnout, potřebujete psychickou pohodu, a tím je třeba začít. Proto zkušení výživoví poradci nejprve zjišťují, jak žijete, jestli dobře spíte i jak moc vás zatěžuje stres. Úprava jídelníčku je až na dalším místě, bez základních otázek na kvalitu vašeho života vlastně ani nemá moc cenu s redukcí hmotnosti začínat, protože by pravděpodobně nebyla úspěšná. Nebo by se vám ztracená kila zase velmi rychle vrátila.