Článek
Zdravý životní styl nemusí znamenat omezování chutí. Stačí vědět, jak snadno nahradit klasické suroviny jejich výživnějšími verzemi. Vybírejte potraviny, které jsou plné živin, méně kalorické a šetrnější k vašemu tělu. Zjistěte, jak si pochutnat, a přitom udělat něco pro své zdraví.
Místo jogurtu skyr nebo mandlový jogurt
Mléčné výrobky do zdravého jídelníčku patří, jejich škála ale může být mnohem širší. Na klasickém jogurtu určitě není nic špatného, zkuste ale někdy v obchodě sáhnout i po řeckém jogurtu nebo skyru, které mají nesporné benefity.
„Řecký jogurt je specifický už svým způsobem výroby. Po fermentaci mléka jogurtovými kulturami následuje odstranění části syrovátky, čímž se zvýší podíl sušiny. Výrobek má pak vysoký obsah bílkovin, až třikrát vyšší než u klasického jogurtu, a je krémově hustý,“ vysvětluje Jiří Kopáček, předseda Českomoravského svazu mlékárenského.
Více bílkovin představuje i více vápníku, neboť v mléčných výrobcích je vázán právě na bílkoviny. Řecké jogurty mohou být také tučnější, mívají i kolem 10 gramů tuků, takové pak jsou i hodnotnějším zdrojem vitaminů D, A a E. Snažíte-li se tuky v jídelníčku omezit, nejméně z mléčných výrobků jich má skyr, navíc je v něm až čtyřikrát více bílkovin než v jogurtu.
Je-li pro vás většina mléčných výrobků těžká na trávení, zkuste rostlinné alternativy. Zdravé tuky vám pomůže doplnit kokosový jogurt, mandlový jogurt je zas bohatý zdroj vápníku a vitaminů B, D a E.
Místo těstovin přílohy s minimem sacharidů a kalorií
Chcete-li zhubnout, ideální je zaměřit se na přílohy. Přemíra hranolek a knedlíků k vysněné postavě nevede, nežádoucí ale může být i nadměrná konzumace těstovin, zejména pokud je zalijete hutnou smetanovou omáčkou a nešetříte sýrem. Celozrnné těstoviny s masem a lehce orestovanou zeleninou jsou rozhodně lepší volba. Jde to ale ještě lépe.
Zařaďte na talíř další zajímavé přílohy, které obsahují méně sacharidů i kalorií. Například konjakové těstoviny, které neobsahují lepek a mají minimální kalorickou hodnotu, skvěle ale zasytí díky glukomananu. „Tato ve vodě rozpustná vláknina má řadu příznivých účinků na trávicí systém a metabolismus sacharidů a tuků, a je proto hojně využívána mimo jiné i při redukci tělesné hmotnosti,“ vysvětluje Lukáš Vrána, výživový specialista programu The 1:1 Diet.
Skvělou dietní přílohou jsou například také cuketové špagety, cizrnové či čočkové těstoviny, quinoa nebo květáková rýže. „Květák je výborným zdrojem vitaminů, minerálů a stopových prvků, které usměrňují trávicí proces. I přes nízký obsah energie zasytí a je dobře stravitelný,“ dodává Lukáš Vrána.
Místo lehkého salátu výživný oběd
Zeleninový salát se při dietě jeví jako sázka na jistotu, i u něj ale můžete chybovat. Samotná zelenina tělu nedoplní všechny potřebné živiny, salát se slaninou, dresinkem a parmazánem je pak pořádná kalorická bomba.
Saláty si rozhodně připravujte, ale správně. Jako každé jídlo musí tělu doplnit nejen zdravé sacharidy, ale i kvalitní tuky a bílkoviny pro pocit zasycení. „Pokud nebudete mít dostatečné množství bílkovin, může dojít zejména k odbourávání svaloviny,“ varuje Lukáš Vrána.
I některá zelenina sama o sobě je bohatým zdrojem bílkovin, například špenát, brokolice, růžičková kapusta, artyčoky nebo batáty. „Zdrojem proteinů jsou ale zejména maso, vejce, luštěniny nebo cottage,“ radí výživový poradce. Jako zdroj kvalitních tuků pak poslouží olivový olej, semínka a ořechy nebo avokádo.
Zdravější varianty oblíbených jídel nejsou jen moderním trendem, ale hlavně jednoduchým způsobem, jak se starat o své tělo, aniž byste museli dělat kompromisy v chuti. Zkuste jíst o něco pestřeji a objevte nové možnosti, které ozvláštní váš jídelníček a podpoří vaše zdraví.