Článek
Strie neboli pajizévky jsou problémem mnoha lidí, jejichž postava se změnila – ať bylo důvodem třeba těhotenství, hubnutí nebo intenzivní cvičení. Mohou vzniknout ale i z dalších důvodů a je třeba vědět, jak jim předejít, protože když už vzniknou, je jejich odstranění skoro nemožné.
Co jsou strie?
Jako strie označujeme hojící se praskliny kůže, tedy narušení jejich vláken po náhlém natažení nebo smrštění. Velmi často se objevují na partiích břicha, prsou, stehen, boků a hýždí. Jde vlastně o jizvy, proto se jim také říká pajizévky, jejichž následné odstranění není snadné a někdy je bohužel skoro nemožné.
Jak se vytvářejí strie?
Strie vznikají v důsledku několika faktorů, které lze ve většině případů předvídat, a kůži na ně náležitě nachystat:
- Rychlý růst – jde hlavně o období puberty, kdy se může i během krátké doby radikálně změnit výška a tím pádem i nápor na elasticitu kůže.
- Těhotenství – v tomto období jsou strie problémem zhruba osmi žen z deseti. „Na vznik strií mají vliv i hormonální změny během těhotenství a fyziologické zvýšení hladiny glukokortikoidů, které snižují elasticitu kůže. A samozřejmě růst plodu a s tím spojený zvýšený stres pro pokožku, která se natahuje, může popraskat a změnit barvu. Nejčastěji se tyto změny vyskytují při prvním těhotenství, někdy však i při těch dalších,“ říká gynekoložka Petra Straková, odborná garantka Gyntima, a dodává: „Když rychle zhubnete, strie jsou najednou nepříjemným překvapením – kromě břicha je můžete najít i na horní části stehen, bocích, hýždích a prsou, kde se pokožka nejvíce mění.“
- Nadměrná námaha například při cvičení – to se stává hlavně kulturistům a sportovcům při velmi intenzivním tréninku, kdy kůže nestačí reagovat na růst objemu svalů. Pro mnohé překvapivě se strie mohou objevit nejen při silovém tréninku, ale třeba i při běhání a skákání s vyšší intenzitou.
- Rychlé hubnutí nebo tloustnutí – váhové výkyvy jsou také velkou zátěží pro kůži a strie pak vznikají hlavně na místech, která objem mění nejrychleji, takže na břiše, stehnech, prsou a hýždích.
- Genetika – to, jak a jestli se budou tvořit strie, sice neurčuje konkrétní gen, ovšem to, zda se v těle tvoří dostatek kolagenu, genetika ovlivňuje.
- Nízká hladina kolagenu – kolagen podporuje pružnost pokožky a podporuje i její hojení, takže pokud je ho v těle nedostatek, může se zvyšovat tvorba strií. Rizikovým obdobím je pro ženy tedy i období menopauzy, kdy klesá produkce estrogenu, který schopnost produkovat kolagen ovlivňuje.

Strie vznikají u žen nejčastěji v těhotenství, ale mohou je mít i muži, kteří hodně cvičíFoto: Budimir Jevtic, Shutterstock.com
Lze předejít tvorbě strií?
Pokud se chcete vyhnout tvorbě strií, měli byste pokožce dát náležitou péči a vyvarovat se příliš intenzivního tréninku nebo velkých váhových výkyvů. A jak se o pokožku starat? „Doporučuji oleje a krémy na podporu elasticity a hydratace pokožky. Ideální jsou regenerační emulze proti striím a jizvám, které kombinují účinky aktivních peptidů, kyseliny hyaluronové, pantenolu, vitaminu E, aloe vera a rostlinných olejů, upravené do lipozomální formy, čímž efektivněji přecházejí do kůže. Takové složení podporuje tvorbu kolagenových a elastinových vláken, může pomoct preventivně proti vzniku strií, a ty, co již vznikly, pomůže redukovat a zesvětlit,“ radí lékařka Petra Straková.
Kůži byste měli nejen opečovávat zvenčí, ale také jí dodávat dostatek vhodných látek ve stravě – ta by měla obsahovat potraviny s esenciálními mastnými kyselinami, hodí se užívat i přípravky s obsahem kyseliny hyaluronové či kolagenu. Samozřejmě nesmí chybět bílkoviny, které jsou základním stavebním kamenem růstu tkání.
Druhy strií
Strie se mohou vzhledově lišit hlavně podle toho, v jaké fázi svého utváření jsou:
- Ty nezralé jsou většinou růžové až červené, vznikly tedy nedávno. V této fázi je nejlepší je začít ošetřovat, aby výsledná jizva byla co nejméně viditelná.
- Světlé strie, tedy ty starší a zahojené, svědčí o dřívějším vzniku a ovlivňovat jejich vzhled už je velmi problematické, protože proces jizvení už probíhá déle. Výsledkem péče může být zmenšení jejich viditelnosti.
Co opravdu zabírá na strie?
Mít kůži zcela bez strií se ani i při zvýšené péči nepodaří, ale rozhodně můžete jejich počet výrazně omezit. Je dobré dodržovat několik zásad:
- Pitný režim – dostatečná hydratace pomůže udržet pružnost pokožky a ta je odolnější při náhlé změně objemu.
- Vhodná strava – v době, kdy vznik strií hrozí víc, tedy například těhotenství, menopauza, ale třeba i větší sportovní aktivity, se hodí zařadit potraviny s dostatkem zinku, ale i vitaminů, které prospívají pokožce – je to hlavně D, A, E a C.
- Ošetření pokožky – jde o používání krémů, tělových olejů a další kosmetiky, která může také prospět elasticitě. Prospívá také pravidelná masáž či peeling, jež pokožku prokrví a zvýší její elasticitu.
Lze se strií zbavit?
Pokud se strie objeví, zbavit se jich zcela nejde. Lze využít mnohá kosmetická ošetření, která podpoří tvorbu kolagenu i elastinu a tím i hojení čerstvých strií či jejich menší viditelnost. Můžete také zvolit metodu, při níž se pokožka obrušuje tak, aby se vylepšil vzhled starších strií. Jednou z možností je použití frakčního laseru. „Podporuje regeneraci kůže a stimulaci kolagenu přesně v místech, kde je to potřeba, a přitom minimalizuje zásah do okolní tkáně. Výhodou je, že zákrok nevyžaduje dlouhou dobu na zotavení a výsledky jsou patrné již po několika sezeních,“ říká dermatoložka Adéla Procházková z Perfect Clinic Dermatology.
Strie u dětí: Co znamenají a jak je řešit
Strie, tedy drobné jizvičky na kůži, nejsou jen problémem dospělých. Mohou se objevit i u dětí, zejména v období rychlého růstu nebo hormonálních změn.
Co může být příčinou vzniku strií u dětí:
- Rychlý růst v pubertě
- Náhlý nárůst tělesné hmotnosti
- Genetická predispozice
- Hormonální změny
- Užívání některých léků (např. kortikoidů)
Jak strie řešit nebo jim předcházet:
- Podporovat zdravý a postupný růst bez výkyvů váhy
- Pravidelně hydratovat pokožku vhodnými krémy nebo oleji (např. s vitaminem E)
- Zařadit do jídelníčku suroviny podporující elasticitu kůže (např. selen, zinek, vitamin C)
- Podporovat přirozený pohyb a sport
- V případě výrazných změn nebo obav kontaktovat dermatologa