Hlavní obsah

Pít jablečný ocet je trendy. Pomáhá opravdu s hubnutím, nebo jde o mýtus? Zkratky v hubnutí neexistují

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Foto: Madeleine Steinbach, Shutterstock.com

Pokud sem tam zabrouzdáte na internet, asi jste zaregistrovali, že jablečný ocet je doporučovaný jako jeden z expresních tipů na to, jak zhubnout. Je ale jasné, že zkratky v hubnutí nefungují. Ale není na tom zrnko pravdy? Ptali jsme se odbornice Hany Málkové ze společnosti STOB.

Článek

Jak zhubnout 5 kilo rychle? Jak zhubnout tuk na břiše? Na podobné dotazy najdete častokrát odpověď - zařaďte do jídelníčku jablečný ocet. Ideálně nalačno a také před každým jídlem. Přísahají na něj nejrůznější odborníci i celebrity - třeba zpěvačka Fergie, která pije jablečný ocet nalačno. Její postava byla vždycky skvělá, ale může za to opravdu pouze jablečný ocet?

Hubnoucí elixír neexistuje

Jablečnému octu, tedy několikrát kvašené jablečné šťávě, se připisuje spousta schopností, jako je třeba příznivý efekt na trávicí trakt, navození pocitu plnosti a také umění snížit hladinu cukru v krvi a předcházet jejím výkyvům. Také umí snižovat krevní tlak, hladinu cholesterolu a prý i celkový apetit. Seženete ho především v oddělení zdravé výživy a ideální je pořídit si ten nepasterovaný, který obsahuje nejvíc prospěšných látek - najdete v něm i kvasinky, které prospívají trávicímu traktu. Jablečný ocet se používá po generace a slouží jako „domácí všelék“. Jeho souvislost s bojem proti kilům se ale začala řešit před pár lety. Co na to nutriční specialistka?

„I když třeba nějaká potravina může mít prokázané prospěšné účinky, sama o sobě žádný zázrak přinést nemůže. Vždy je to o celkovém jídelníčku, množství pohybu i psychickém nastavení. Jen když se správně sejdou všechny tyto oblasti, mohou se dostavit dlouhodobé výsledky. Nějaká speciální potravina nebo doplněk může být jen pomyslná třešnička na dortu, ale mnohdy ani to ne,“ říká Hana Málková ze společnosti STOB (Stop obezitě), která se dlouhodobě zaměřuje na zdravé hubnutí bez diet a striktních omezení.

„Klienti bohužel stále hledají zkratky a co nejjednodušší cesty, jak co nejrychleji a bez práce zhubnout. Většinou ale zjistí, že to takhle opravdu nefunguje. Ve STOBu je pak učíme, že si to musí odpracovat sami, a snažíme se jim tu cestu co nejvíce zpříjemnit,“ dodává expertka.

Foto: Liliya Kandrashevich, Shutterstock.com

Balsamico je klasika. Pokud preferujete nakyslejší zálivky, vyzkoušejte jablečný ocet v kombinaci s olivovým olejem a medovou hořčicí!Foto: Liliya Kandrashevich, Shutterstock.com

Jak jablečný ocet zařadit do jídelníčku?

Pokud se rozhodnete jablečný ocet zařadit jako ozvláštnění jídelníčku, máte několik možností. Můžete ho pít - doporučené množství je lžíce octa na jednu (raději) větší sklenici vody. Také si z něj můžete udělat stálici mezi dresinkem na salát. V kombinaci s olivovým olejem, medovou hořčicí a citronem získáte skvělou zálivku. „Pro dochucení salátu či jiného jídla bych jablečný ocet určitě doporučila, ale v jeho popíjení jen tak příliš benefitů nevidím. Naopak tam jsou i některá rizika, například poškození zubní skloviny,“ dodává Hana Málková. Je docela štiplavý, a pokud byste ho vypili víc najednou, může vás bolet žaludek.

I bez octa se dá hubnout

Žádné zaručené zkratky ke štíhlejšímu pasu nevedou. Stále platí, že potřebujete hlavně vyvážený jídelníček a pohyb. Proto buďte obezřetní, jakým informacím o hubnutí a zdravém životním stylu věnujete na internetu pozornost. „Myslete na to, že žádná zázračná potravina, která zhubne za vás, neexistuje. Hubnutí berte komplexně a vnímejte to jako nový životní styl. Vždy je to v první řadě o vaší hlavě – být dostatečně motivovaný a nastavit si reálné cíle. Bez toho se trvalých výsledků dosahuje těžko, proto v metodice STOBu akcentujeme kromě výživy a pohybu právě psychologický přístup,“ uzavírá téma Hana Málková.

Načítám