Článek
Možná si to neumíte představit, protože se vás to netýká, ale možná je přesně tohle něco, co zažíváte dnes a denně. Řešíte s partnerem nějaké drobné potíže, nejste úplně ve shodě a vy se po skončení debaty skoro automaticky vydáváte do kuchyně, abyste si vzali sušenku, nebo aspoň kus chleba se sýrem. Skoro podvědomě a bez toho, abyste měli hlad, protože od jídla čekáte, že vás dostane zpět do psychické pohody. Podobně mohou lidé jídlem zahánět stres před nějakým nepříjemným jednáním, smutek, osamělost a jíst se bohužel dá i jen tak z nudy.
Výsledek je bohužel skoro vždycky stejný – když se sečte denní energetický příjem, právě kvůli tomuto jídlu, které je vlastně navíc, člověk nehubne, protože tolik energie během dne nespálí. Tím spíše ne, že ve stresu nebo z nudy často saháme po jídlech, která jsou příliš kalorická, sladká a tučná. Odborníci v tomto případě používají termín emocionální jedení a naštěstí dokážou nabídnout způsoby, jak získat nad svými jídelními návyky kontrolu a tento model chování jednou provždy opustit.
Proč se vám to děje
Nejdříve je dobré uvědomit si, co vlastně dlouhodobě zajídáte zrovna vy – typicky to bývají problémy ve vztazích, stres v souvislosti s prací, finanční problémy, únava, zdravotní potíže. Pokud máte sklony k emočnímu jedení a zároveň něco z toho řešíte, existuje vysoká pravděpodobnost, že ve chvíli relativně malé psychické nepohody sáhnete po kusu čokolády a budete přibírat, ačkoli existuje i spousta lidí, kteří právě ve stresu nejedí a hubnou.
Váš problém je mimo jiné v tom, že v zajetí emocí jíte, aniž byste přemýšleli o tom, co děláte, protože jídlo pro vás představuje rozptýlení a únik zároveň. Jíte, to vás uklidní a zároveň se vyhnete skutečnému řešení problému, který vás k jídlu přiměl.
Stejně to nemá cenu
Účinek takové útěchy je však jen dočasný, emoce se ozvou znovu a přidají se k nim výčitky, že jste zase jedli, i když jste neměli hlad. Mnoho lidí v podobné situaci navíc v přejídání pokračuje, protože mají pocit, že jakýkoli pokus o střídmost v jejich případě stejně nemá cenu.
Zkuste tenhle začarovaný kruh přetnout – musíte ale počítat s tím, že možná chvíli potrvá, než najdete metodu, která vám zafunguje. Každopádně by se mohlo vyplatit požádat nejbližší okolí o podporu vaší snahy.
Vyzkoušejte některou z následujících metod, můžete jich samozřejmě kombinovat více:
- Pište si, co všechno sníte, kolik toho bylo, jak jste se při jídle cítili a zda jste skutečně jedli proto, že jste měli hlad. Tohle by vám postupem času mělo pomoci odhalit vzorce, které odhalují spojení mezi náladou a jídlem.
- Dostaňte stres pod kontrolu. Vyzkoušejte některou z technik k jeho zvládání, jako je jóga, meditace nebo hluboké dýchání.
- Zaměřte se na hlad. Umíte si ho vyložit dobře a skutečně dokážete rozlišit, zda jde o hlad fyzický, nebo emocionální? Pokud jste jedli jen před několika málo hodinami a nekručí vám v břiše, pravděpodobně ještě nepotřebujete jíst.
- Bojujte s nudou. Místo svačiny, kterou si dáte, i když nemáte hlad, cíleně volte jiné chování – procházku, krátké cvičení, online lekci angličtiny, poslechněte si hudbu, dejte si díl oblíbeného seriálu, čtěte si časopis a podobně.
- Odstraňte pokušení. Nemějte doma pamlsky plné tuků, cukrů nebo soli, po kterých je lehké sáhnout; nechoďte nakupovat hladoví nebo naštvaní.
Co dělat, když máte přeci jen hlad
Pokud máte potřebu jíst mezi hlavními jídly, dejte si zdravou svačinu, jako je čerstvé ovoce, zelenina s nízkotučným dipem, pár ořechů a podobně. Pokud ani po několika týdnech či měsících neuvidíte změnu k lepšímu, zvažte odbornou pomoc, například v podobě psychoterapie.
Odborná spolupráce STOB