Hlavní obsah

Co cvičit ráno a jak se hýbat, když máte čas jen večer? Kila jdou dolů nejlépe hned po probuzení!

Foto: Zamrznuti tonovi, Shutterstock.com

Foto: Zamrznuti tonovi, Shutterstock.com

Pohyb je klíčem ke zdraví i vysněné postavě, je dobré ale také zohlednit, v jakou denní dobu máte na cvičení čas. Ráno je lepší sotva probuzené tělo protahovat pozvolna, večerní dynamické cvičení by vám zas mohlo narušit klidný spánek. V jakou část je ideální dát si pořádně do těla a kdy cvičit obezřetně, abyste předešli úrazům?

Článek

Na cvičení není nikdy nevhodný čas. Ranní rozcvička vás povzbudí, během dne se můžete soustředit na výkon a večer je vhodné zvolit aktivity, které vás uklidní a připraví na odpočinek. Pravidelný pohyb byste si měli dopřát ideálně denně, konkrétní čas ale zvolte bez stresu podle vašich časových možností i nálady. Chcete-li ale ze cvičení dostat maximum a neublížit si, zohledněte danou denní dobu.

Ráno se protáhněte a zaměřte na spalování

„Mnoho lidí spí schoulených do klubíčka a ráno se probouzejí celí ztuhlí. Navíc je zima a v tomhle ročním období se mnohem víc choulíte i během dne, abyste tělo uchránili před chladem. Zaujímáte tak nepřirozenou a nevhodnou polohu, při níž jdou ramena dopředu,“ vysvětluje Hana Toufarová, instruktorka cvičební metody Fit Pain Free. Vhodné je proto začít den alespoň krátkou rozcvičkou, při které protáhnete prsní svaly, uvolníte a rozhýbete ramena, aby se hrudník otevřel a lépe se vám dýchalo. Vhodnou sestavou je i jógový pozdrav slunci.

Dobré je zařadit také svižnou procházku, ať protáhnete i nohy a paže. Ideálně vybírejte nerovný terén a schody. „Tím probudíte kyčle, které vás pak celý den nosí, a jsou tedy velice zatěžované,“ vysvětluje Hana Toufarová. Chůze v tempu navíc funguje jako kardio cvičení – povzbudí krevní oběh.

Ranní cvičení je vhodné i pro ty, kdo touží zhubnout. Při cvičení tělo spaluje nejprve sacharidy, až poté sáhne do uložených tukových zásob. Cvičíte-li ale po probuzení nalačno, nemá tělo potřebné zdroje a mnohem lépe spaluje tuky. Zařaďte cviky s vlastní váhou, jako jsou dřepy, planky či kliky.

Foto: LightField Studios, Shutterstock.com

Ráno je ideální zvolit protahovací cvikyFoto: LightField Studios, Shutterstock.com

Během dne se soustřeďte na výkon

Ráno je vhodné cvičit rozvážně, abyste ztuhlé a nezahřáté svaly nepřetížily. Pozdě večer zas celková únava a snížená koncentrace mohou vést k chybnému provedení cviků a následnému úrazu. Na intenzivnější zátěž je tedy tělo nejlépe připravené během dne, odpoledne nebo v časných večerních hodinách. Síla, vytrvalost a koordinace bývají na vrcholu, což je vhodné pro intenzivní trénink.

Zařaďte silový trénink, jako posilování s činkami či vlastním váhou, to rozvíjí svalovou hmotu. Vhodné jsou i vytrvalostní aktivity jako běh, plavání nebo cyklistika, nebo podporujte kondici při kolektivním sportu, jako je fotbal nebo tenis.

Pokud je v zimě výjimečně slunný den a denní program vám to dovolí, vyrazte za sportem ven. „Je vhodné nachytat trochu nedostatkového vitaminu D ze slunečních paprsků a rozehřát ztuhlé šlachy a klouby. Pohyb vám pomůže vyplavit endorfiny, což napomáhá také psychické pohodě. To vše dohromady může významně podpořit vaši imunitu,“ radí výživový poradce programu The 1:1 Diet Lukáš Vrána.

Večer uklidněte tělo i mysl

Večer je čas na aktivity, které vás zklidní a uvolní po celém dni napětí v těle. Nemyslete na výkon, s nikým nesoutěžte, to zbytečně vyplavuje adrenalin a další stresové hormony, což by vám narušilo následný spánek. Zařaďte protahování nebo pilates, které podporuje tělesnou regeneraci. Také pomalejší jógové ásany zklidní mysl, lehká procházka zas pomůže k uvolnění stresu, lepšímu trávení a okysličení těla, to vše je nezbytné pro kvalitní spánek.

Poslouchejte své tělo

Cvičení v různých časech dne má své výhody. Ráno se díky němu lépe nastartujete a získáte energii, přes den posiluje tělo a udržuje vás v kondici a večer navodí potřebnou relaxaci. Důležité je přizpůsobit ho nejen vašemu rozvrhu, ale také poslouchat své tělo a přizpůsobit cvičení jeho dennímu rytmu. Cvičení vám má dodat energii, posílit vás, uvolnit napětí, ne představovat další zdroj stresu. Cvičte tak, aby vám pravidelný pohyb přinášel především pevné zdraví a dobrou náladu.

Načítám