Hlavní obsah

Hlad, jojo efekt, líný metabolismus… Jarní detox nemá smysl a může vám i uškodit!

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

Foto: ShotPrime Studio, Shutterstock.com

Hubnutí je velké téma jak na začátku roku, tak také před příchodem teplejšího počasí. A s tím, jak zima pomalu odchází, přicházejí na řadu i nejrůznější jarní detoxy. Proč se do nich raději nepouštět?

Článek

Jeden z tipů na hubnutí, který se stále někde vynořuje? Nastolit s příchodem jara v jídelníčku detox, který zajistí štíhlejší a zdravější tělo. Jenže většina odborníků detoxikační kúry neschvaluje a označují je za mýtus. S odstraňováním toxinů si totiž naše tělo poradí hravě samo i bez našich zásahů, a to díky fungování ledvin, plic, jater, lymfy i kůže, které „makají“ nepřetržitě, nehledě na to, zda držíte detox či ne. Proto je představa, že vaše tělo potřebuje po zimě detoxikovat, mylná.

„Lepší cestou je dlouhodobě pečovat o své tělo prostřednictvím vyvážené stravy, pravidelného pohybu a psychické pohody, díky tomu budou naše detoxikační orgány správně fungovat. Není potřeba podstupovat přísné detoxikační kúry, které našemu zdraví mohou někdy spíše uškodit,“ upozorňuje Hana Málková ze společnosti STOB, která se zaměřuje na zdravé hubnutí, a především trvalou změnu návyků. Proč jarní detox nemá smysl a jaká jsou největší negativa?

Malý energetický příjem

Detoxikačních kúr můžete najít nespočet, jejich společným jmenovatelem je většinou velmi nízký energetický příjem, který je omezený na určitou dobu (viz třeba popíjení ovocných šťáv). Jenže ten může mnohdy jít až pod váš bazální metabolismus - to znamená pod kalorický příjem, který vaše tělo potřebuje v klidovém stavu, aby zajistilo všechny životně nutné funkce. Jeden takový den zdravému člověku příliš neuškodí, ale několikadenní kúry už mohou mít negativní vliv.

Únava i línější metabolismus

Mnohdy je marketing detoxů nastaven líbivě a nabízí spoustu benefitů a slibů. Ve většině případů z vás ale taková kúra vytáhne spíš jen peníze než toxiny a ještě k tomu všemu budete mít hlad (Hubnete? Vlčí hlad může vaši snahu kazit). Jednostranně zaměřená dieta s malým kalorickým příjmem a omezenými živinami vám také může nabourat metabolismus, rozhodit trávení, způsobit únavu a malátnost. Po takovém detoxu se rozhodně nebudete cítit jako znovuzrození, spíše naopak.

Foto: Pixelbliss, Shutterstock.com

Radikální detoxikační kúry nemají smysl, raději zaveďte ve svém jídelníčku změny, které budete schopni dodržovat dlouhodoběFoto: Pixelbliss, Shutterstock.com

Místo tuků mizí voda

Šokové omezení kalorického příjmu sice může znamenat úbytek kil, ale neubývá hmota, kterou byste chtěli. V největší míře vám z těla odejde voda, zásobní glykogen a vyprázdní se střeva. Při dlouhodobějším detoxu vám mohou začít ubývat také svaly. Detoxikační kúry totiž většinou nevynikají dostatečným obsahem bílkovin.

„Detoxikační diety opravdu mohou přinést rychlý úbytek hmotnosti, jakmile se ale vrátíte ke svému běžnému režimu, shozené kilogramy se většinou vrátí,“ varuje Hana Málková před jojo efektem - dalším z důvodů, proč se do extrémních diet či detoxů raději nepouštět.

Koledujete si o zdravotní problémy

Popíjení litrů bylinných čajů nebo ovocných šťáv může nepřiměřeně zatěžovat ledviny. U detoxů založených na konzumaci ovoce, ať už v podobě šťáv nebo celého, je problémem velké množství cukru. Přemíra vlákniny, pokud je detox založený na konzumaci zeleniny a ovoce, může mít neblahý vliv na vaše trávení. Vůbec nejhorší jsou pro střeva výplachy, které narušují citlivou rovnováhu mikrobiomu, a tím pádem také trávení, imunitu a dokonce i psychiku.

„Detox“, který má smysl

Celoročně byste se měli snažit o vyvážený, pestrý jídelníček složený z kvalitních potravin. Nicméně pokud cítíte, že není ukázkový, odlehčit stravu od sladkostí, fast foodu nebo alkoholu není nikdy na škodu - a nemusí to být zrovna na jaře.

„Doporučuji raději postupnou změnu vašich návyků, u kterých se vám podaří dlouhodobě vydržet, potom žádné detoxikační kúry nebudete vůbec potřebovat. Pokud na změnu nechcete být sami, nebojte se oslovit odborníka nebo se přihlásit do skupinových kurzů, kde vás podpoří nejen odborník, ale i ostatní účastníci, kteří vás budou motivovat k dodržování vašich cílů,“ dodává na závěr Hana Málková.

Tipy na smysluplný jarní detox

● Ke každému jídlu přidejte zeleninu

● Zařaďte bezmasé dny (maso nahraďte jiným zdrojem bílkovin)

● Soustřeďte se v jídelníčku na dostatek vlákniny

Základ pitného režimu tvoří voda, přidat můžete i bylinkové čaje

Alkohol popíjejte jen výjimečně

● Omezte příjem přidaného cukru (sladkosti, sladké limonády)

● Základ jídelníčku tvoří kvalitní základní potraviny, ultrazpracované potraviny zařazujte jen výjimečně

● Zařaďte adekvátní pohyb každý den

● Omezte používání technologií a vyrazte do přírody

Načítám