Hlavní obsah

Hubnutí a noční směny: Jak si správně nastavit jídelníček, pokud pracujete celou noc

Foto: Jacek Chabraszewski, Shutterstock.com

Foto: Jacek Chabraszewski, Shutterstock.com

Řešíte jídelníček, snažíte se hubnout, ale nemáte ponětí, jak do toho zapadá stravování při práci v noci? Hladovět je nežádoucí, raději si dopřejte pořádné, ale vyvážené jídlo.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Změna jídelníčku, pokud vám jde o redukci váhy, vyžaduje dávku přemýšlení, kombinování a celkově trochu víc snažení. Co když vám do toho ale přibývá neznámá v podobě jídla na nočních směnách? Máte jíst v noci, jako by byl den? Tuto problematiku jsme řešili s nutriční specialistkou Hanou Málkovou ze společnosti STOB (Stop obezitě).

Dodržování spánkové hygieny je v rámci hubnutí (i celkového zdraví) nezbytné. Co ale dělat, když pracujete na směny a v hodinách, kdy ostatní spí, vy musíte podávat výkony? „Z našich zkušeností víme, že klienti, kteří takto pracují, většinou nejedí správně. Často v noci nejedí vůbec nebo sahají po sladkém, které slouží jako rychlý zdroj energie, anebo si něco dají až po příchodu domů, těsně před tím, než jdou spát,“ říká Hana Málková.

I v noci se ale můžete najíst – hlavně, pokud ji strávíte v pracovním nasazení. Strategie hladovění, abyste nenarušili svoje hubnoucí snažení, není správná.

Jedno velké jídlo i v noci

Než vyrazíte na noční směnu, dopřejte si plnohodnotnou večeři, což může být třeba okolo 18. hodiny. „Pokud jste zvyklí svačit, kolem deváté večer si můžete dát další jídlo v podobě menší svačiny. O půlnoci přichází na řadu větší, vyvážené jídlo. Nemáme na mysli guláš se šesti nebo smažený řízek s bramborovým salátem. Volte lehčí jídla, která ale budou zahrnovat všechny makroživiny - to znamená bílkoviny, tuky i sacharidy,“ vysvětluje odbornice. „Ideální je třeba rizoto s masem a zeleninou, vydatnější polévka, těstovinový salát s tuňákem, obložený sendvič nebo třeba plněná tortilla s kuřecím masem,“ radí. „Potom se řiďte svým aktuálním hladem. Pokud vás netrápí kručící žaludek, svačinu klidně vynechejte, pokud hlad máte, můžete zařadit třeba nějaký mléčný výrobek – jogurt nebo kefír,“ radí odbornice. Celkově si v noci vybírejte lehčí jídla, která tolik nezatíží trávení, a jezte nejpozději 3 hodiny před ranním ulehnutím.

Foto: Bystrov, Shutterstock.com

Tortilla s kuřecím masem a zeleninou vás zasytí a bude chutnat dobře i studenáFoto: Bystrov, Shutterstock.com

Buďte připraveni a pozor na kofein

Jídelníček mějte promyšlený a zabalte si jídlo s sebou. Co budete v noci shánět, když vás přepadne hlad? Buď budete hladovět, nebo se spolehnete na nabídku automatů, které na pracovištích bývají k dispozici. Ani jedna varianta není správná.

  • Skvělým pokrmem, který vás zahřeje a bude se vám dobře trávit, je zeleninová polévka doplněná zdrojem bílkovin - pořiďte si přenosnou nádobu, která ji udrží horkou.
  • Rychlou svačinou mohou být také kvalitní proteinové tyčinky, které vás zasytí lépe než přeslazené sušenky, nebo mléčné výrobky společně s ovocem a oříšky či ovesnými vločkami.

Když dochází v noci energie, přicházejí myšlenky na kávu. Tu si klidně dopřejte, ale raději jen v první polovině pracovní doby. Pozor na kofein těsně před koncem noční, zbytečně byste si zkomplikovali ranní usnutí. S kofeinem to obecně nepřehánějte (ani ve dne) a raději doplňte energii právě kvalitní stravou.

A co po probuzení? „Navažte s jídelníčkem podle toho, kolik je hodin. Vzbudíte-li se okolo oběda, snídani ignorujte a rovnou se naobědvejte,“ doporučuje Hana Málková.

Načítám