Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
V našem pořadu V novém těle můžete být svědky dechberoucích proměn. Ani u jedné z přihlášených žen nebyl sport tím jediným, co by jim pomohlo zatočit s vysokou nadváhou, ale zároveň u žádné z nich v jejich výčtu hubnoucích tipů nechybí. Pohybová aktivita je klíčem ke kalorickému deficitu, pevnější postavě, zdravějšímu tělu i mysli. „Deset tisíc kroků za den je minimum, které byste měli zvládnout,“ říká osobní fitness trenérka Kristýna Kozubíková. Čím více, tím samozřejmě lépe.
10 nejlepších rad na zhubnutí
Hubnutí, víc energie a nová chuť do života. 10 tipů, jak zdravě zhubnout a cítit se lépe. Inspirujte se našimi radami a zaměřte se na svůj osobní glow-up neboli výraznou změnu (nejen) vzhledu!
- Jak je důležitá snídaně
- Proč byste měli sníst jedno jablko denně
- Bílkoviny zahrňte do každého jídla
- Dejte sebe na první místo: ženský biohacking
- Zbavte se nafouklého břicha: přestávky mezi jídly
- Večerní víno vyměňte za bylinkový čaj nebo kombuchu
- Salát jako jedno jídlo dne
- Proč ujít 10 tisíc kroků denně
- Dejte prioritu spánku
- Proč zařadit rest day
Chůze, nejlevnější sport
Není potřeba to komplikovat! Pokud se snažíte hubnout a zlepšit kondici, chůze je jedním z nejlepších způsobů, jak zařadit do denního režimu víc pohybu. Známá hranice 10 tisíc kroků není povinná, ale je to dobrá motivace. Šest tisíc kroků možná jakž takž nachodíte, ale hranici deseti tisíc budete atakovat jen díky delší procházce. A to už je výzva - zvládnout to každý den. Svižná procházka lesem, která trvá víc než půl hodiny, je ideál - začnou se spalovat tuky a vy si skvěle vyčistíte hlavu od každodenního stresu. Nezatracujte ale ani pobíhání po městě, v práci, vycházení schodů nebo úklid domu, každý pohyb se totiž počítá. „Nejvíce se hubne díky přirozenému pohybu (NEAT - Non-exercise activity thermogenesis neboli spalování běžnými denními aktivitami). Jednoduše čím více se hýbete, tím víc energie spálíte,“ potvrzuje Kristýna Kozubíková.
20 minut denně stačí
Láká vás zařadit do svého režimu více než chůzi? Hlavně na to jděte s rozumem. „Pokud se sportem začínáte, stanovte si realistické cíle. Stačí začít s jednou hodinou ve fitku týdně a frekvenci pomalu navyšovat. Vaše tělo si na pohyb přivykne a nebude to pro něj takový šok,“ dodává fitness trenérka. Pokud vás fitness centra nelákají, zvolte si skupinovou lekci anebo cvičení doma.
„Pokud se ale budeme bavit v dlouhodobějším měřítku, stačí cvičit i dvacet minut denně, je to účinnější, než když budete chodit jednou do fitka a zbytek týdne prosedíte. Důležitá je totiž pravidelnost,“ vysvětluje Kristýna Kozubíková. Právě nějaká forma posilování v kombinaci s každodenní chůzí (ideálně zmíněných deset tisíc kroků), je tou magickou formulkou, díky které se udržíte v kondici a kila půjdou dolů.
Zacvičte si doma sérii pro štíhlé nohy:

Série V ponožkách: Cvičení na stehnaVideo: Proženy.cz
Sledujte svůj progres: „Změřte si krejčovským metrem tělesné míry, zapište si je a udělejte si i pár fotek, ať máte porovnání. Dejte svému tělu čas a proveďte srovnání klidně až za pár měsíců,“ doporučuje trenérka Kristýna Kozubíková. „Nikdo nepřibral 20 kilo za měsíc, nemůžete tedy počítat s tím, že nabraná kila shodíte za krátkou dobu,“ dodává na závěr.
Protažení na každý den
Kromě přirozeného pohybu přes celý den, chůze a posilování je důležité tělo pravidelně protahovat. Zvláště pokud intenzivněji cvičíte nebo máte sedavé zaměstnání. Každý z nás je trochu „vychýlený“ kvůli našim zvyklostem a rituálům (třeba noha přes nohu). Není od věci svoje tělo každý večer nebo ráno srovnat:
Jak zhubnout
Diety vám sice pomohou rychle shodit pár kil, pokud ale nezměníte své návyky, opět přiberete. Sestavte si vlastní jídelníček na hubnutí, díky němu i snáze zhubnete konkrétní partie jako břicho, stehna, zadek, boky, ruce nebo v obličeji.