Hlavní obsah

Druhá neděle v květnu patří maminkám. Co má Den matek připomenout a odkdy se slaví

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Foto: Africa Studio, Shutterstock.com

Den matek si druhou květnovou neděli připomínáme už od roku 1914, ale matky byly jako dárkyně života a rodinná kotva oslavovány již ve starověku.

Článek

Den matek, u nás známý také jako Svátek matek, by měl připomenout, jak si vážíme mateřské lásky, se kterou nás naše maminky vychovaly, a všeho, co pro nás udělaly. Žena-matka byla oslavována již v době antické – ve starověkém Řecku se slavil svátek matky bohů Kybele, v Římě zas svátek Matronálií.

Kdy se slaví

Svátek matek připadá každoročně na druhou květnovou neděli, letos a v následujících letech budeme maminkám přát v tyto dny:

  • V roce 2024: 12. května
  • V roce 2025: 11. května
  • V roce 2026: 10. května
  • V roce 2027: 9. května
  • V roce 2028: 14. května

Historie Dne matek

Matky byly velebeny a oslavovány napříč dějinami. Původ současného svátku se datuje zhruba do 17. století, kdy se o druhé neděli v květnu matky ve Spojeném království potkávaly se svými dětmi v rámci Mothering Sunday, jak se tehdy svátku říkalo. Děti, byť již dospělé nebo někde ve službě, přijížděly domů a třeba i po dlouhé době se setkaly s maminkou. Ten den dostávali sloužící volno právě na tuto cestu.

Další často připomínanou zvyklostí byla oslava mateřského dne, kterou uspořádala v Severní Americe, konkrétně v Bostonu, v roce 1872 aktivistka Julia Ward Howe, autorka textu americké vlastenecké písně Battle Hymn of the Republic.

V roce 1907 se v USA konaly první oslavy Dne matek v Graftonu v Západní Virginii. Za oficiální uznání svátku se nakonec zasloužila Anna Maria Jarvis, díky které Den matek v roce 1914 stvrdil americký prezident Woodrow Wilson.

Odkdy se slaví Svátek matek u nás?

V Československu svátek v roce 1923 prosadila Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka. Shodou okolností to byl stejný rok, kdy její maminka zemřela.

Po druhé světové válce byl tento svátek vytlačen Mezinárodním dnem žen, který připadá na 8. března. K symbolům MDŽ z té doby patřil karafiát, který ženy obvykle dostávaly.

Do kalendáře se Svátek matek vrátil po roce 1989, i když nepatří mezi oficiální státní svátky a ne všichni ho slaví – spousta lidí stále preferuje 8. březen, kdy přeje nikoli jen matkám, ale všem ženám.

Foto: Iuliia Dynnyk, Shutterstock.com

Karafiáty jsou symbolem nikoli Mezinárodního dne matek, ale Mezinárodního dne žen, který ho po válce nahradilFoto: Iuliia Dynnyk, Shutterstock.com

Kdy se Svátek matek slaví v jiných zemích?

Druhou květnovou neděli se tento svátek slaví nejen u nás, ale i v Německu, Rakousku, Řecku nebo Itálii, ale i v USA, odkud k nám přišel. Ve Velké Británii mu patří čtvrtá postní neděle, v arabských zemích to je 21. březen.

Co dát mamince k svátku?

Stejně, jako se v různých zemích slaví v různé dny, liší se i zvyklosti, co mamince darovat. U nás to je nejčastěji květina, bonboniéra, děti případně vlastnoručně vyrobí nějakou maličkost. V některých zemích na počest maminek uspořádají rodinnou večeři, jinde jim donesou snídani do postele nebo pozvou maminku na výlet.

Hlavním poselstvím tohoto dne je ale zamyslet se, jak lze pomoci matkám, které to nemají v životě snadné – třeba samoživitelkám nebo těm, jež jsou v nouzi a bojují s chudobou, či těm, které nejsou v bezpečí třeba kvůli válce nebo politické situaci v zemi, kde žijí.

Načítám