Článek
Jak to říkal Komenský? Škola hrou. To vše splňují skanzeny jako živoucí připomínky zašlých časů s tvrdou dřinou, která prostupovala každodennost i chvíle oslav. Děti se mohou těšit nejen na exponáty, jež si lze prohlédnout. Nejvíc jim utkví v paměti, když si vaření, starost o hospodářská zvířata nebo zemědělskou práci postaru vyzkouší pěkně na vlastní kůži.
Archeoskanzen Modrá připomene život Slovanů
Nedaleko Velehradu došlo k objevu původního velkomoravského osídlení. Lokalita se stala nejen předmětem archeologického výzkumu. Je i místem poučení o naší pradávné historii přístupným pro návštěvníky. Skanzen Modrá imituje slovanské opevnění zhruba z 9. století. Prohlédnout si můžete nejen zajímavé stavby včetně knížecího paláce nebo dílny klenotníka. Vyzkoušíte si zde i techniky dávných řemesel a ochutnáte dobové speciality. Děti si užijí množství hospodářských zvířat, ale i rozhlednu či labyrint. V září je otevřeno denně, v říjnu denně mimo pondělí.
Výlety pro odvážné:
Středověká vesnička Villa Nova Uhřínov
Nedaleko Deštného v Orlických horách vyrůstá již od roku 1992 archeologické muzeum v přírodě. Villa Nova chce návštěvníkům připomenout život ve středověké vesnici ve 13.-14. století. Veškeré zdejší stavby vznikaly pouze za pomoci nástrojů a metod, které, dle dostupných archeologických nálezů, mohly být v té době k dispozici. Vyrostlo tu již několik obydlí, kovárna, hospodářské stavby, hrnčířské pece. Jsou tu i políčka, která se obdělávají podobně jako ve středověku. Otevřeno je od května do října, vždy o víkendech a svátcích.
Skanzen lidové architektury Chanovice
Skanzen na Klatovsku začal vznikat již v roce 1990. Jeho hlavním účelem bylo zachránit ohrožené stavby lidové architektury z celých jihozápadních Čech. Vybrané objekty jsou vždy pečlivě rozebrány, převezeny do Chanovic a zde je čeká nový život. Znovu postavený je tady již například roubený špýchar, několik obytných staveb, dřevorubecký srub, stodoly i kopie sušárny ovoce. V areálu stojí také kaple, smírčí kříž a litinový křížek. Navštívit areál můžete ještě do konce září, vždy o víkendech.
Za tajemnem i historií:
Hornický skanzen v Příbrami
Skanzen nemusí zobrazovat jen to, jak se dříve žilo a hospodařilo. Připomíná také, jak tvrdá byla v minulosti práce. V Česku je hned několik skanzenů upomínajících na těžký osud horníků. Zajeďte si například do příbramského hornického skanzenu Březové Hory, kde je v komplexu hned několik prohlídkových areálů. V Ševčinském dole si kromě expozice dobového hornictví užijete jízdu hornickým vláčkem či sběr mineralogických vzorků. V dole Anna se projedete důlním vláčkem k nejhlubší zdejší štole a prohlédnete si parní těžní stroj. Na dole Vojtěch čeká na návštěvníky hornická kovárna a také 51 metrů dlouhá skluzavka, která vás sveze do podzemí. Více o havířském folkloru se dozvíte v původní hornické chalupě se základy ze 17. století. Skanzen je v září a říjnu otevřený denně mimo pondělí.
Vydejte se i do dalších skanzenů, které ochraňují lidovou architekturu a připomínají život našich předků.