Hlavní obsah

Co vám napovídají vaše sny? Na snáře zapomeňte. Zdá se vám o smrti? Potřebujete změnu!

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Foto: Roman Samborskyi, Shutterstock.com

Sen může mít mnoho rovin. Některé jsou zřejmé, jiné se objasní až časem a některé třeba nikdy. Nemusíte mu nutně rozumět jako celku, někdy stačí zachytit pocit nebo nejintenzivnější scénu snového děje a snažit se odhalit, co právě pro vás znamená.

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Je to už více než 100 let, co zakladatel psychoanalýzy Sigmund Freud prorazil cestu k tomu, abychom ze snů začali čerpat znalosti, které mají potenciál léčit duši. Přesto i dnes často zaznívá otázka: A není to celé jen nějaký nesmysl? Jsou sny vůbec k něčemu?

Proč sníme?

Už jste si někdy položili otázku, co vlastně sen je? Jen nějaký obraz či příběh, který náš mozek během spaní náhodně vytvoří, nebo má hlubší skrytý význam? „Sen je vedlejší produkt spánku, která má za úkol udržovat naše psychické zdraví a napomáhat k zvládání náročných životní situací,“ vysvětluje Tomáš Chodúr, psychoterapeut z portálu Terapie.cz. A zároveň vyvrací nejrozšířenější omyl.

Sny se totiž zdají opravdu skoro každému. Souvisejí s REM (rapid eye movement, česky rychlé pohyby očí) fází spánku a míváme jich během noci několik. „I když k nám duše prostřednictvím snů promlouvá symbolickým jazykem, tedy jazykem obrazů, nejde o nesmysly. Sny nám obvykle nabízejí možnost podívat se na něco v nás nebo v našem životě, co nás zatěžuje, nebo tomu naopak nevěnujeme pozornost,“ upozorňuje Tomáš Chodúr.

Foto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Hezké sny si pamatujeme rádi, ale i ty špatné jsou pro nás důležitéFoto: PeopleImages.com - Yuri A, Shutterstock.com

Co znamenají sny?

„Sny nám umožňují zpracovat zážitky a emoce, pomáhají propojovat nové informace s těmi, které již máme v dlouhodobé paměti a přispívají k řešení problémů nebo nás připravují i na nové situace, které stojí před námi,“ říká psychoterapeut Chodúr. Na další aspekt snění upozorňuje Veronika Vytejčková, psychoterapeutka z psychoterapeutické platformy Hedepy. „Snový svět nám nabízí novou perspektivu. Otevírá nám zákoutí duše, ke kterým máme přístup jen nepřímo, prostřednictvím obrazů, podob osob, které často známe z naší každodenní reality,“ vysvětluje Vytejčková. A dodává, že Sigmund Freud považoval sny za královskou cestu do nevědomí, tedy do té části naší psyché, která není dostupná naší vědomé pozornosti. Symbolické obrazy, jazyk, kterým s námi nevědomí hovoří, jsou nám tak nabízeny jaksi nepřímo, o to cennější ale pro nás mohou být.

Výklad snů

Řekněme, že se vám zdá o smrti. Což vás může vyděsit. Když se ale zkusíte podívat na motiv smrti jako na symbol něčeho, co se má změnit, nebo odejít (symbolicky zemřít), pomůže vám to nejenom redukovat úzkost, ale hlavně vnést nový pohled na sebe sama. Můžete tak třeba zjistit, že se potřebujete zbavit starého návyku nebo přehodnotit to, co ve vašem životě už nemá místo a brzdí vás v rozvoji.

Sny souvisejí s kvalitou spánku

Dostatečně dlouhý spánek bez léků nebo alkoholu napomáhá tomu, že si sny můžeme lépe pamatovat. „Když je ale živých snů mnoho, může to souviset s náročným životním obdobím. Pokud jsou živé sny spojené s častým probouzením nebo s ranním pocitem únavy a neschopností si odpočinout, mohou naznačovat vážnější problém,“ upozorňuje Tomáš Chodúr. O důvod víc o svých snech přemýšlet. Obecně se dá říct, že pro člověka se zájmem o vlastní duševní život bývá zabývání se sny přínosné. „I v psychoterapii má sen své důležité místo a pracuje se s ním jako součástí života. Díváme se na to, jaké postavy v něm vystupují a co to říká o našem vztahu k nim. Ale i na to, co jednotlivé aspekty snu naznačují ve vztahu k vám,“ říká Chodúr.

Sny jako odraz duše

Existují některé motivy či obrazy, které se do jisté míry dají zobecnit, celkově ale platí, že sen je vždy individuálním odrazem nás samých. „Za pozornost stojí především ty, které se opakují, a je jedno, jestli jsou to dny, roky nebo celý život. K dalším, kterých bychom si měli více všímat, patří ty, co se objevují jako jakási série, seriál na pokračování,“ vysvětluje Veronika Vytejčková. „Když se jimi začnete víc zaobírat, často zjistíte, že si jich najednou pamatujete více, že nacházíte tematické linie, které souvisejí s vašimi prožitky, konflikty nebo zkušenostmi, které si s sebou nesete,“ osvětluje Chodúr. Mnoho lidí si sny zapisuje a vede snový deník, nebo si je také maluje či kreslí, což je dobrý způsob, jak je lépe pochopit. Brát je můžete jako deník části vašeho žití, ve kterém trávíte třetinu života. Mohou vás obohatit nebo rozšířit dosavadní pohled na sebe sama a svět, ve kterém žijete.

Načítám