Článek
Nestihli jste vypít mléko a je divně cítit? Zkyslé mléko poznáte nejspolehlivěji právě podle výrazného kyselého zápachu. Na pohled je kalné, nažloutlé, a je-li zkyslé už nějakou dobu, tvoří se v něm hrudky. Chuť má kyselou, nesmí být ale hořké – to vylijte! Nemáte-li rádi plýtvání, určitě vás potěší, že existuje hned několik způsobů, jak ho využít v kuchyni, při úklidu i na zahradě.
1. Pohnojí zahradu i pokojovky
Dříve našlo zkyslé mléko běžně uplatnění ve chlévě, kde si na něm pochutnala třeba prasata. Takové možnosti v paneláku nemáte. Přesto uplatnění najde. Nemáte-li zvířata, která by mléko zužitkovala, dopřejte ho rostlinám jako hnojivo. Mléko smíchejte v poměru 1 : 1 s vodou a zalijte jím pokojovky nebo rostliny na zahradě, které mají rády kyselejší půdu. Jsou to azalky, hortenzie, vřes, rododendron, brusinky a borůvky a z pokojovek kamélie nebo africké kopřivy. Mléko jim dodá vápník, díky kterému sílí kořeny a mají i více poupat.
2. Odstraní vodní kámen
Do záchodu zkyslé mléko vylijte, pokud se vám v něm usadil vodní kámen. A nesplachujte! Nechte alespoň půl hodiny působit, pak spláchněte a dočistěte štětkou. Nános kamene zmizí i ze špatně dostupných míst. Zkyslým mlékem můžete také vyčistit vodní kámen z dlaždic, vodovodních baterií nebo kuchyňského dřezu.
3. Vyčistí šperky
Zkyslé mléko se nemusíte bát vzít i na zašlé stříbrné šperky a různé postříbřené tácy a rámečky. Šperky ponořte do misky s mlékem a nechte je v lázni několik hodin, nejlépe přes noc. Poté jen opláchněte vlažnou vodou a osušte.
4. Ošetří pleť i vlasy
Lázeň v kyselém mléce si můžete dopřát i vy sami. Stačí ho nalít do koupele – svědčí tváři, pokožce těla i vlasům. Kdyby vás rušil nakyslý odér mléka, přidejte několik kapek oblíbeného esenciálního oleje. Přidat ho lze i do domácí pleťové masky či do zábalu na vlasy.
5. Dodá vláčnost těstu
Není-li zkyslé mléko hořké a je bez plísně, klidně ho využijte i v kuchyni. Hodí se do těsta na palačinky, koláče nebo sušenky: bude díky němu krásně nadýchané a získá svěží chuť. Použijte ho všude, kam běžně přidáváte kefír nebo kyšku, případně podmáslí. Střevních potíží se bát nemusíte – mléko během pečení či smažení projde tepelnou úpravou a případné nevhodné mikroorganismy zahynou.
6. Změkčí maso a zahustí polévku
Do zkyslého mléka můžete naložit i maso nebo ryby před pečením – díky němu budou křehčí. A dokáže také změkčit luštěniny nebo celá zrna: když je před vařením máčíte, přidejte do vody v poměru 3 : 1 i kyselé mléko. Pomůže vám také zahustit krémové polévky a dodat jim svěží chuť.
Jak vyrobit domácí tvaroh
Dobré mléko můžete nechat zkysat záměrně a pak z něj vyrobit tvaroh. Stačí nechat ho stát při pokojové teplotě den až dva a bakterie se o vše postarají samy. Zkyslé mléko pak vlijte do hrnce a začněte zahřívat. Při teplotě kolem 40 °C připravíte měkký tvaroh, při teplotě 60 °C tvaroh tvrdý. Mléko se rozhodně nesmí vařit! Jakmile se v hrnci začnou tvořit hrudky, odstavte ho a nechte zchladnout. Přes cedník vystlaný čistou plátěnou utěrkou směs přeceďte, v cedníku se zachytí tvaroh a do mísy nateče zdravý a osvěžující nápoj – syrovátka. Proces lze urychlit vymačkáním nebo zatížením tvarohu.