Článek
I když je sušička opravdu skvělým pomocníkem nejen v panelákových bytech bez balkonu, ale užije ji skoro každý, rozhodně to není tak, že do ní můžete dát všechno, co jste právě vyprali.
Co nepatří do sušičky?
Jestli se konkrétní kousek oblečení hodí do sušičky, uvádí výrobce na všité etiketě. Jde o symbol kruhu ve čtverci – což označuje sušičku. Všimněte si i počtu teček uvnitř něj, které určují teplotu sušení:
- jedna znamená nižší teplotu (max. 60 °C)
- dvě tečky střední teplotu (do 80 °C)
- tři tečky sušení při vysoké teplotě, tzn. 80 °C a více
A co když je etiketa opraná a nečitelná nebo chybí? Pak pozor na tyto materiály a druhy oblečení:
- hedvábí
- krajkové prádlo a oblečení
- sportovní a funkční oblečení
- nepromokavé oblečení
- plavky a elastické prádlo (stahovací), ale i spodní kalhotky
- pánské trenky: „U bavlněných trenýrek, ale například také u saténových ze 100% polyesteru, doporučujeme jen praní na 30 °C, aby nedocházelo ke změnám barevnosti nebo tvaru. Nedoporučujeme sušení v sušičce, ale po uschnutí na šňůře je lze vyžehlit a skládat dle libosti,“ radí Adam Rožánek, zástupce značky Styx.
- menstruační kalhotky: „Sušička by mohla poškodit funkční materiály kalhotek. Sušte je rozprostřené nebo pověšené na sušáku, naruby, funkční vložkou ven, pak schnou rychleji. Než je dáte do prádelníku, musí být naprosto suché, jinak se zapaří a zapáchají,“ říká Ilona Bittnerová z e-shopu Maluna.
- kašmír a vlnu
- oblečení s flitry a korálky nebo pogumované
- podprsenky: „Ty sušte na rovné ploše, neupevňujte je kolíčky na šňůře za košíčky, mohly by je poškodit, nebo se v důsledku nasáknuté vody roztáhnout. I v prádelníku je mějte na plocho, tedy nesložené, protože i skládaní a přetáčení může poškodit jejich tvar,“ doporučuje Ruslan Skopal z e-shopu Trenýrkárna.
- silonky
- boty, pokud to výrobce vyloženě nedovolí
- velké objemné kusy jako peřiny, polštáře nebo spacáky – i když výrobce povoluje použití sušičky, patří tyto věci jen do modelu, který disponuje speciálními programy
- oblečení prané s aviváží - ta může při sušení „ucpávat“ její filtr a sušičku poškodit
Co udělat s prádlem před vložením do sušičky?
I když vyberete prádlo vhodné do sušičky, neměli byste ho do ní „hodit“ bez přípravy. Když tomu dáte chvilku navíc, vrátí se vám to – oblečení se nebude v sušičce zbytečně ničit. Co tedy udělat?
- Oblečení, které má knoflíky a zipy, zapněte – ostré zoubky zipu mohou jemnější materiály poškodit a nesvědčí ani bubnu sušičky. Lepší je oblečení s knoflíky otočit naruby.
- Naruby otočte třeba i džíny nebo materiály, které by se mohly v sušičce „ošoupat“.
- I pokud má sušička program pro jemné prádlo, doporučují ho výrobci před sušením vložit do sáčku na praní, který ho ochrání před mechanickým poškozením.
Vyplatí se zkoušet, co prádlo snese?
Rozhodně vás nenabádáme k nedodržování doporučení výrobců ohledně použití sušičky, ale asi každý z nás do ní už někdy hodil i to, co by správně neměl. Pokud se na to chystáte, zvolte nejkratší a nejšetrnější program s co nejnižší teplotou. Teplota je tím, co může materiál srazit - a to klidně i bavlnu nebo džínovinu. I tu stačí většinou sušit na program, který se označuje jako „suché do skříně“.
Moderní sušičky přinášejí nové možnosti
Výrobci sušiček se samozřejmě snaží modernizovat tak, abyste do sušičky mohli dávat skoro všechno. „Vznikl například unikátní tvar bubnu se speciálně tvarovanými lopatkami a technologiemi, které prádlo nadnáší, suší a chrání, ale také rovnoměrné rozloží a dokonale vysuší,“ vysvětluje Darina Papáčová, odborná školitelka společnosti Whirlpool.
A protože vysoká teplota je pro sušené prádlo nejrizikovější, dochází k jejímu snižování. „Nové sušičky s tepelným čerpadlem využívají patentovanou technologii NatureDry, inspirovanou sušením prádla v přirozených podmínkách a vzduch v nich má už jen 40 °C a méně - přitom běžné sušičky suší vzduchem o průměrné teplotě 50-55 °C,“ říká Jana Neuszerová, odbornice značky Gorenje.
Rozšiřuje se i nabídka speciálních programů – například pro vlnu, plyšáky nebo sterilní čistotu bez bakterií a alergenů, oblíbený je i extra krátký třicetiminutový program. „Praktické je i iontové ošetření, které během 10 minut odstraní nepříjemné pachy z prádla, nebo funkce proti pomačkání prádla,“ uvádí Vladimíra Nývltová, odbornice značky Hisense.