Hlavní obsah

Člověk nestárne plynule, ale ve dvou drtivých vlnách. První přijde ve 44, druhá vás čeká kolem šedesátky

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Foto: Prostock-studio, Shutterstock.com

Všichni stárnou, v tomhle je příroda spravedlivá. Ovšem podle nejnovějších vědeckých závěrů se tak neděje pozvolně a plynule, ale skokově. Přesněji řečeno, ve dvou vlnách. Ta první přichází zhruba ve 44 letech, druhá kolem šedesátky. Co se s vámi v té době děje a jak příznaky stárnutí zmírnit?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Doposud se věřilo, že stárnutí je plynulý proces, který v podstatě začíná dnem narození a končí smrtí. Vědci ze Stanfordu ale v roce 2024 zveřejnili studii, podle které je to možná úplně jinak. V rámci dospělého (postpubertálního) života se prý nestárne postupně a lineárně, ale ve dvou zásadních vlnách. To by vysvětlovalo, proč řada lidí pocítí svůj věk spíš náhle než plíživě. Že je začnou bolet klouby, pokožka najednou ztratí pevnost, začnou mít zdravotní potíže, které jsou pro ně zcela nové.

Jak výzkum probíhal

Vědci téměř dva roky měřili molekulární aktivitu tím, že analyzovali vzorky mikroorganismů obsažených ve vzorcích krve, kůže, nosu, úst a střev. Ty účastníkům studie ve věku 25 až 75 let odebírali každé tři až šest měsíců. Sledovali ukazatele, o nichž se ví, že jsou spojeny s imunitním zdravím, kardiovaskulárními funkcemi, metabolismem, funkcí ledvin, strukturou svalů a kůže. Tedy s věcmi, které se stárnutím přímo souvisí. „Hledali jsme, kdy na molekulární a biochemické úrovni nejčastěji dochází ke změnám a poruchám,“ vysvětluje Michael Snyder, spoluautor studie a vedoucí oddělení genetiky na Stanford Medicine.

Jejich zjištění pak byla v přímém rozporu se všeobecným názorem, že je stárnutí pomalý a postupný proces. Naopak podle vědců se většina (81 procent) molekul neměnila nepřetržitě, ale nárazově, nejčastěji kolem 44 let a pak kolem šedesátky.

První vlna ve 44 letech

Jestli se vám blíží 44. narozeniny, měli byste zpozornět. Každý je samozřejmě jiný a vědci upozorňují, že jejich závěry nemusí sedět na každého, každopádně být ve střehu není vůbec na škodu. A znalost toho, co vás možná čeká nebo čím si právě procházíte, vám může pomoci vypořádat se s nechtěnými a nepříjemnými známkami stárnutí.

Jak tedy vypadá podle vědců první vlna stárnutí? Měnily se prý především buňky ovlivňující metabolismus, což může způsobovat následující:

Změny ale vědci zaznamenali i v ukazatelích souvisejících s kůží a svaly. K tomu klesá produkce kolagenu a elastinu. Proto si možná právě v tomto věku poprvé všimnete přibývajících vrásek, méně pružné pokožky, řídnutí vlasů a problémů se svaly (například náchylnost ke svalovým zraněním).

Foto: stockfour, Shutterstock.com

S alkoholem se po čtyřicítce vyplatí zvolnit, tělo ho hůře vstřebáváFoto: stockfour, Shutterstock.com

Druhá vlna v šedesáti

V této druhé vlně se prohlubují změny, které začaly ve vlně první, ale navíc se k nim přidávají i další „nepříjemnosti“. Horší se prý funkčnost ledvin a oslabuje imunita. „To by mohlo vysvětlovat, proč jsou starší lidé zranitelnější vůči nemocem, jako je covid, a proč se v 60 letech tak dramaticky zvyšuje výskyt rakoviny, problémů s ledvinami a kardiovaskulárních poruch,“ říká Snyder.

Buďte připraveni

Pravda je, že výzkum má samozřejmě své mouchy, a podle kritiků je potřeba brát ho minimálně s rezervou. Vadí jim například to, že všichni účastníci výzkumu pocházeli z Kalifornie a je vysoká pravděpodobnost, že měli stejné nebo velmi podobné zázemí, životní styl a podobně. Výzkum proto podle mnohých nezohledňuje rozmanitost populace.

A protože studie sledovala účastníky jen asi dva roky, nikoli desítky let, nezahrnuje údaje o tom, jaký vliv má na stárnutí třeba to, když někdo přestane kouřit, začne víc sportovat, jednoduše změní životní styl.

Na druhou stranu, i když třeba stárneme trochu jinak, nebo vaše vlny přijdou v trochu jiný čas, být připraven není na škodu. Jakmile se tedy blížíte k některému z těchto dvou milníků, měli byste podle vědců udělat následující:

  • Snížit příjem alkoholu a kofeinu.
  • Hlídat si hladinu cholesterolu v krvi a s lékařem se případně domluvit na tom, jak ji snížit (zda stačí dieta, či už je potřeba nasadit léky).
  • Pravidelně se hýbat, především pak posilovat, abyste právě ochabující svaly udrželi v kondici.
  • Zvýšit příjem tekutin, čímž předejdete případným problémům s ledvinami, které se stárnutím přicházejí.
  • Podívejte se po kosmetických přípravcích obsahujících vitamin C, antioxidanty a kolagen.

Ne že byste díky tomu dokázali zastavit čas, ale můžete díky tomu možná stárnout elegantněji a pohodlněji. A vlastně je jedno, zda ve vlnách, či postupně.

Načítám