Hlavní obsah

Chytré hodinky. Jak poznat, že se vám jejich používání vymyká kontrole?

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Foto: Dean Drobot, Shutterstock.com

Závislost na chytrých mobilech nebo hodinkách má desítky podob. Problém začíná ve chvíli, kdy neumíme tyto „vymoženosti“ odložit a spoléháme na ně na 100 %. Je to i váš případ?

Článek

Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.

Když se na trhu poprvé objevily chytré hodinky, působily jako „digitálky“, které se na běžné nošení nehodily. Jejich design se ale hodně posunul, k dostání jsou s řemínky z různých materiálů a ciferník také už není jen hranatý, ale i klasický kulatý. Dají se propojit s mobilním telefonem a především: nabízejí desítky funkcí, nejen hlídání přesného času.

Zpočátku si je pořizovali lidé, kteří chtěli kontrolovat svou fyzičku. „Myslím, že většina lidí, již jsou vyznavači fitness aplikací na chytrých hodinkách, je používá pro sebeuvědomění. Aby pochopili, co běžně dělají, viděli to před sebou a udělali si představu o tom, jak by se mohli změnit,“ vysvětluje psycholožka Pamela Rutledge z Fielding Graduate University.

Historie, která se přepsala do moderního světa

Srovnávat dosažené cíle je podle Pamely Rutledge zcela přirozený jev. „Už v minulosti jsme sledovali sami sebe. Jen jsme používali tužku a papír. Pro lidi je motivující vidět před sebou na konkrétních příkladech, jak moc se hýbají nebo cvičí.“

Hodinky mohou v tomto ohledu sloužit jako osobní trenér. Na druhou stranu se kvůli nim mnoho lidí nevědomky dostává do stresu. Mají tendenci stále kontrolovat, kolik při tréninku spálili kalorií nebo za den ušli kroků. To, co platí na jednoho, nefunguje u druhého a každý den se potřeba spálených kalorií mění i podle stravy nebo psychického rozpoložení. To už ale hodinky nezachytí.

„Jako koučka a lektorka stresové odolnosti mám klienty, kteří mají velkou sebedisciplínu. Ti si z těchto aplikací neudělají pomocníka, ale bič. V psychologii to nazýváme ‚poháněči‘, což jsou hnací síly z dětství, které nám původně sloužily a umožňovaly nám začlenit se do skupiny, přežít. Když to přeženeme, zdrtí nás,“ myslí si koučka Jitka Ševčíková.

Foto: ViDI Studio, Shutterstock.com

Placení hodinkami je mnohem jednodušší než mobilem. Do kapsy pro telefon nemusíte tak často.Foto: ViDI Studio, Shutterstock.com

Detekce pádu, kontrola zdraví

Není to ale jen cvičení, co zajímá majitele chytrých hodinek. Nahrazují totiž telefon. To je ostatně jejich velká výhoda, protože čas, který trávíme na telefonu, se jejich nošením může násobně snížit. Neotvíráte na nich aplikace, které v tu chvíli nepotřebujete - jen tak, ze zvyku. Je možnost s nimi platit, telefonovat nebo kontrolovat upomínky v kalendáři. Nepopiratelnou výhodou jsou i funkce kontrolující zdravotní stav. Novější modely dokážou například detekovat autonehodu nebo pád a zalarmovat vaše krizové kontakty.

To všechno uživatele dostává do situace, kdy se bez těchto hodinek na zápěstí neobejdou. Jsou poháněni touhu mít věci neustále pod kontrolou. „Svět kolem nás se zrychluje, chceme být stále online a chytré hodinky, přestože umí spoustu užitečných věcí, bohužel svou stinnou stránkou lidi vytrhují z koncentrace. Naše přirozená zvědavost nám nedá, když přijde nová zpráva, e-mail… se nepodívat,“ vysvětluje koučka a mentorka Jitka Ševčíková, která pořádá kurzy pro lepší duševní zdraví ve Spa hotelu Laterna ve Velkých Karlovicích. Je proto nutné si nastavit na hodinkách různé režimy a přepínat mezi nimi - například při práci, během spánku nebo na důležité schůzce. Sami si určíte, zda vás na příchozí mail nebo hovor v danou chvíli upozorní.

Jak zjistíme, že máme problém?

Přemýšlíte, zda jste v situaci, kdy máte tuto chytrou vychytávku plně v moci vy, nebo ona vás? „Pokud bez nich nejste schopni přežít víkend, kdy se od vás neočekává žádný sportovní výkon a jste v obležení svých nejbližších, pokud máte úzkostné nebo stresující stavy bez jejich fungování nebo pokud si je berete i do divadla a není k tomu vážný důvod jako třeba nemocné dítě, už tento nástroj ovládá vás,“ vysvětluje Jitka Ševčíková.

Nenechte se vázat předsudky nebo nějakým nařízením. Jen se občas zamyslete, jestli k těm krásným šatům, které máte připravené na svatbu kamarádky, se tento druh hodinek hodí. Jistě jich máte ve šperkovnici daleko víc elegantnějších. Pokud to zvládnete a nebudete si připadat jako „bez ruky“, máte všechno nastavené správně – a zdravě.

Anketa

Používáte chytré hodinky denně?
Ano, neumím si představit, že bych bez nich opustil/a domov
66,5 %
Ne, dávám přednost klasickým hodinkám
33,5 %
HLASOVÁNÍ SKONČILO: Celkem hlasovalo 789 čtenářů.

Načítám