Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Při balení cestovní lékárničky je zapotřebí přizpůsobit její skladbu tomu, v jaké destinaci ji budete případně používat, a aktivitám, které se chystáte provozovat. I tak má ale stálé položky, jež je nejen dobré, ale i nutné vždy mít s sebou.
Základ cestovní lékárničky
V každém případě je důležité vzít všechny léky, které pravidelně užíváte. Proto si překontrolujte, zda jich máte dost na cestu a navíc rezervu pro případ, že by měl let zpoždění nebo se cestou cokoli stalo. Jestliže je třeba, požádejte svého praktického lékaře, aby vám je na tu dobu předepsal. Ovšem to není všechno, co zabalit. „Pamatujte i na volně prodejné léky s účinky proti bolesti, horečce, infekcím horních cest dýchacích, kašli nebo i bolesti v krku. Nezapomínejte ani na obvazový materiál a pomůcky pro první pomoc,“ radí odborná konzultantka lékáren BENU Ivana Lánová.
Další výběr závisí na tom, kam jedete, jak dlouho tam budete, na ročním období a také na tom, zda jde o odpočinkovou dovolenou na pláži, nebo spíš aktivní, třeba i s trochou adrenalinu. „Před odjezdem je dobré zjistit, jaká je v místě pobytu dostupnost zdravotní péče a úroveň hygieny,“ doplňuje Ivana Lánová. Zohledněte i to, kolik vás jede, a věk i zdravotní stav všech, kteří budou případně lékárničku používat.
Co by v lékárničce nemělo chybět?
Při sestavování lékárničky na cesty se můžete řídit tímto seznamem. Lze ho brát jako základ, ke kterému přibalte ještě to, co odpovídá specifickým potřebám místa, kam jedete, nebo vašemu zdraví.
- léky, které pravidelně užíváte a jsou na předpis
- léky proti cestovní nevolnosti, pokud jí trpíte
- léky proti tzv. cestovatelskému průjmu a zažívacím obtížím
- léky na alergii na celkové tlumení reakce v tabletách a gel pro lokální reakci na kůži
- teploměr
- léky na bolest, ať už univerzální ve formě tablet nebo gelů přímo na svaly a klouby
- léky na horečku
- dezinfekční přípravek na drobná poranění
- antibakteriální gel nebo ubrousky na ruce
- kapky do očí na výplach a dezinfekci
- náplasti na zranění i puchýře (voděodolná, na puchýře, na odřeniny)
- krytí na popáleniny
- náplasťové stehy
- obvazy a obinadla (pružné stahovací, sterilní s polštářkem)
- léky na rýmu, kašel a bolest v krku
- opalovací přípravky vybrané podle fototypu kůže a dovolenkové destinace
- panthenol na spálenou kůži
- repelent a léky na ošetření hmyzího bodnutí: „Na ty rozhodně nezapomeňte, protože horečka dengue či západonilská horečka hrozí i v Řecku, Španělsku nebo Bulharsku. Pomůže ochrana repelenty, moskytiérami a ideálně také doporučeným očkováním pro konkrétní zemi,“ uvedla epidemioložka Hana Orlíková.
- pinzeta nebo háček na vytahování klíšťat
- přípravky na dezinfekci vody
Pokud cestujete do Asie, Jižní Ameriky či Afriky a do oblastí, kde se může vyskytovat malárie, nechte si předepsat od lékaře antimalarika. Do některých destinací se doporučuje přibalit také antibiotika, která vám opět předepíše lékař.
Nezapomeňte na kartičku a očkování
Před odjezdem do zahraničí si překontrolujte očkování proti tetanu a zjistěte, zda nemusíte mít v zemi pobytu nějaké speciální očkování. Je dobré vědět, zda smíte do konkrétní země vyvézt léky, které užíváte nebo si vezete. „Některé totiž mohou být v určitých zemích zakázané a způsobit nemalé potíže, včetně pobytu za mřížemi. Jsou to například u nás volně prodejné léky na chřipku a nachlazení obsahující pseudoefedrin,“ říká Lánová.
Pro cestování po Evropě je důležité mít s sebou kartičku zdravotní pojišťovny. V zemích EU a dalších osmi státech (Norsko, Lichtenštejnsko, Island, Švýcarsko, Makedonie a Srbsko, s formulářem také Černá Hora a Turecko - příslušný formulář získáte na pobočce české zdravotní pojišťovny, potvrzuje váš nárok na lékařskou péči) pak máte nárok na péči odpovídající službě pro místní obyvatele. „Pro tuto péči však platí, že ji musí poskytovat smluvní lékař zahraniční zdravotní pojišťovny. A i našich občanů se týká případná finanční spoluúčast stanovená v daném státě,“ popisuje Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven.