Článek
Astrologové vědí, že letošní listopadový úplněk proběhl ve znamení Býka, a přikládají mu proto moc přitahovat do života lásku a vše hezké. A astronomové zase vědí, že u nás nastal přesně v pátek 15. listopadu ve 22:28 hodin. Většina lidí si zářivý měsíc spojuje s nepokojným spánkem a citlivější psychikou. Mnozí opravdu bývají plačtivější nebo i zlostnější a je dobré vědět proč. I lékaři uznávají, že úplněk na nás jisté vlivy má.
Proč bobří superúplněk?
Název vychází z indiánských tradic, bobři se v tuto dobu pomalu chystali k zimnímu spánku a s nimi i celá příroda. Narazit ale můžete i na název mrazivý, což asi není třeba vysvětlovat. Letošní listopadový úplněk byl posledním v tomto roce, pro který se vžil název superúplněk. Co to vlastně znamená? Laicky řečeno zdá se nám v tu chvíli blíž a větší. A opravdu to tak je. Měsíc, jehož střed se ke středu Země přiblížil na méně než 360 tisíc kilometrů, prochází na své eliptické dráze kolem Země tzv. přízemím, a tedy se jeví na obloze o trochu úhlově větší, asi o 15 procent.
„A tak si někdo řekl (a astronomové to nebyli, podezření padá do roku 1979 na astrologa Richarda Nolleho), že by se mohla uvážit – podotýkám umělá – hranice 360 tisíc km, a pokud nastane úplněk v době, kdy je Měsíc blíže než tato hranice, bude se mu říkat superúplněk,“ vysvětlil pro Novinky Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR.
Prohlédněte si ve fotogalerii nejkrásnější záběry listopadového úplňku z celého světa.
Pravdy a lži o úplňku
O úplňku panuje mnoho mýtů. Zatímco o zhoršeném spánku není pochyb, pro tvrzení o tom, že by se o úplňku nemělo například operovat, stříhat si vlasy nebo pít alkohol, není dostatek hodnověrných důkazů. Faktem ale zůstává, že úplněk na nás působí, není náhodou, že kolem úplňku se například pravidelně plní ordinace pohotovostí. Což odborníci přikládají tomu, že lidé jsou v tento den zkrátka více roztržití a méně pozorní. Připisovat ale úplňkům nějakou magickou moc je asi přemrštěné. „Úplněk je pravidelná věc, střídání fází Měsíce řídí některé procesy v přírodě a je úplně jedno, jak si který ten úplněk lidé pojmenovali. Dříve se to ani nijak nezdůrazňovalo a rozmach těchto názvů přišel před pár lety,“ říká astronom Pavel Suchan.