Článek
Článek si také můžete poslechnout v audioverzi.
Káva vám může dodat energii, ale bohužel také rozházet hormony, podráždit žaludek nebo zhoršit spánek či koncentraci. Vzdávat se jí rozhodně nemusíte, jen se ji naučte pít zdravěji a bez častých chyb, které dělají i zkušení kafaři.
1. Pijete kávu hned po probuzení
Ráno se bez kávy nedokážete probrat? Možná je to jen zažitý zvyk, vaše tělo by totiž hormonálním koktejlem mělo být dostatečně nastimulováno k probuzení a aktivitě. Vděčí za to kortizolu, jehož hladina je přirozeně nejvyšší mezi šestou a devátou ranní. Pokud si během této doby dopřejete kávu, tělo vlastně přestimulujete. Dlouhodobě si pak vypěstuje vyšší toleranci.
S kávou je lepší počkat na dopoledne, mezi 9:30 a 11:30, abyste si přirozené rytmy těla tolik nenarušili. Totéž platí pro druhou část dne, abyste i neohrožovali klidný spánek. Kofein zůstává v těle až šest hodin, poslední šálek kávy si tak dopřejte dostatečně dlouho před ulehnutím.
2. Dáváte si kávu nalačno
Káva nalačno může podráždit žaludeční sliznici, zvýšit kyselost a vést k pálení žáhy nebo nevolnosti. Ranní káva by měla přijít až po snídani nebo menší svačině.
3. Dopřáváte si mléko a cukr
Pití slazené kávy s mlékem je spíše otázkou osobní preference. Jestliže vám klasická černá káva nechutná a po kávě s mlékem nepociťujete žádné obtíže, nemusíte se jí zcela vzdávat. Je ale dobré vědět, že kofein v kávě a mléčný cukr laktóza mohou představovat nápor pro vaše trávení a jejich kombinace může vyvolávat křeče, plynatost a zácpu.
Mléko také zpomaluje nástup účinku kofeinu a tlumí další látky v kávě, včetně antioxidantů, které mají protizánětlivé účinky, nebo kyseliny chlorogenové, která pomáhá snižovat krevní tlak.
Také lžička cukru v kávě sice může představovat požitek, praktický přínos ale nemá žádný. Naopak, přispívá ke kolísání hladiny cukru v krvi a zvyšuje celkový kalorický příjem. Postupně jej ubírejte a brzy možná zjistíte, že se bez cukru v kávě obejdete úplně.

Cukr v kávě zbytečně zvyšuje kalorickou hodnotuFoto: New Africa, Shutterstock.com
4. Zapíjíte s ní léky
Kávou ani dalšími stimulujícími nápoji byste neměli zapíjet některé léky. „Mohou výrazně zvyšovat například účinek theofylinů. Jde o léky užívané při chronických zánětech průdušek a astmatu,“ vysvětluje Jan Piťha z 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Jejich kombinace s kávou pak přetěžuje nervový systém. „Může mít za následek zvýšenou nervozitu, třes, nespavost, bolesti hlavy, bušení srdce a výraznou celkovou nevolnost,“ vyjmenovává lékař.
5. Pijete ji při menstruaci
Během „vašich dní“ je vhodné objem kávy snížit, může totiž přispívat k dehydrataci a menstruačním křečím. „Ukazuje se, že ženy citlivější na kofein mohou pociťovat větší menstruační bolesti a s nimi spojený diskomfort,“ varuje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.
Pozor na nadměrnou konzumaci kofeinu obecně. Více než tři šálky kávy denně mohou zkracovat menstruační cyklus a naopak prodlužovat dobu krvácení i na déle než týden. Náruživé kafařky mohou více trpět na nepravidelnost cyklu a intenzivnější krvácení.
6. Přeháníte to s množstvím
Doporučené denní maximum kofeinu je asi 400 mg, což odpovídá 3–4 šálkům kávy. Vyšší dávky mohou vést k nervozitě, kolísání energie, bušení srdce nebo problémům se spánkem.
Káva je bezesporu zdraví prospěšná, je ale dobré vědět, jak s ní zacházet. Při správném načasování a střídmé konzumaci vás může podpořit v soustředění, zlepšit náladu i chránit srdce. Udělejte si z jejího pití příjemný rituál, který vašemu tělu skutečně prospívá.