Článek
Trápí vás po jídle čas od času pocit těžkosti a nafouklého břicha? Nebo se občas během dne dostaví bolesti žaludku či jeho překyselení v podobě pálení žáhy? Jindy zase nemáte vůbec chuť k jídlu? Pokud jste si na tyto otázky alespoň v některém případě odpověděli kladně, máme pro vás hned několik přírodních pomocníků. Některé bylinky už určitě znáte, jiné vás mohou mile překvapit.
1. Heřmánek tiší křeče
Horký, příjemně vonící heřmánkový čaj uklidní rozbouřený žaludek a mírní bolesti břicha. Zmírňuje žaludeční křeče a přináší úlevu při zánětech tlustého střeva. Uleví dokonce i při menstruačních bolestech. Heřmánek dokáže uvolnit také stolici, aniž byste dostali průjem, a proto je vhodný nejen pro léčbu střevních potíží, ale i hemoroidů. Je také jednou z nejlepších bylinek pro děti, velmi dobře působí v dětském organismu. Proto je vhodné ho použít i při dětských kolikách.
„Z heřmánku pravého používáme květ, který sbíráme v období mezi květnem a říjnem, nejlépe za poledního slunce, neboť je v tomto čase jeho léčivá síla nejvýznačnější. Sbíráme nepřezrálé květy, které poznáme podle toho, že okvětní lístky jsou rozprostřené rovně kolem středu květu, nikoliv svěšené směrem k zemi,“ radí bylinkářka webu Herbarka.cz. Květy nechte usušit a připravte si z nich výluh, který popíjejte.
2. Máta zažene pocit nevolnosti
Máta peprná obsahuje silici s hlavními složkami mentolem (cca 50 %) a menthonem (cca 10 %). Najdete v ní také třísloviny, hořčiny, flavonoidy či kyselinu octovou. A tato kombinace látek má blahodárné účinky na činnost trávicího ústrojí, pomáhá odstraňovat křeče, povzbuzuje vylučování trávicích šťáv a působí protizánětlivě. Popíjení mátového čaje podporuje funkci jater, slinivky břišní a žlučníku. Léčí koliku, zastavuje žaludeční nevolnost, a dokonce navodí i chuť k jídlu. Užívejte klasický výluh, kdy zalijete sušené nebo čerstvé bylinky.
3. Na překyselení žaludku zabere aloe vera
Základním účinkem aloe vera je detoxikace organismu, která se projeví lepší činností buněk. Odstraní z nich nečistoty a tím budou citlivější na podněty okolního prostředí, což se projeví například i lepším trávením. Aloe vera má také harmonizující a antistresové účinky, které přidají pohodu nejen nám, ale také našemu trávicímu traktu. Dokáže také upravit žaludeční kyselost a snížit případné pálení žáhy.
Na druhé straně si však poradí i s nedostatečnou kyselostí žaludku, kterou přirozeně stimuluje ke zvýšení. Kůru aloe můžete nakrájet na kostičky a přidat do salátů. Kůru a listy aloe můžete také konzumovat ve formě sušených plátků v kandované verzi. Dá se používat i ve formě gelu.
4. Kmín zmírní nadýmání
Kmín je jedním z nestarších evropských koření, které se používá do pekařských výrobků, brambor, pečení, omáček, ale i polévek. Jeho léčebné vlastnosti znaly a využívaly už naše babičky, které při plynatosti připravily klasický výluh v horké vodě nebo mléce. Druhým takovým přírodním pomocníkem je pak fenykl. V hmoždíři rozdrťte lžíci fenyklových semínek, zalijte je vroucí vodou a asi 15 minut je louhujte. Pak stačí čaj přecedit a vypít.
5. Skořice zatočí s nechutenstvím
V přírodní medicíně se skořice využívá převážně při potížích s nechutenstvím. Účinná je ale i na zácpu, průjem či zvracení. Kromě toho, že podporuje chuť k jídlu, snižuje cholesterol v krvi, má blahodárný vliv také na tlusté střevo – údajně snižuje vznik rakoviny. Chutný skořicový čaj připravíte velmi snadno. Lžičku mleté skořicové kůry zalijte 250 ml vroucí vody a nechte přibližně 10 minut louhovat. Čaj popíjejte vlažný, klidně každé ráno a večer.
6. Hořec podpoří trávení
Kořen hořce používali k podpoře trávení už staří Egypťané, protože je mnohem šetrnější a nedráždí tolik střeva jako jiné byliny podporující trávení. Hořec reguluje činnost žlučníku a jater a tím dokáže zrychlit postup potravy v trávicím traktu. Pomáhá při nedostatečné tvorbě žaludečních šťáv a snižuje nadýmání. Odvar připravíte z jedné lžičky mleté byliny, kterou povaříte zhruba půl hodiny v půl litru vody. Necháte ustát a slijete. K potlačení hořké chuti můžete odvar dosladit medem. Kdo jeho hořkost, jak se říká, neskousne, může vsadit na tinkturu.
„Pro rychlejší trávení při přemíře jídla můžete použít i přírodní přípravek složený z bylin – hořce, puškvorce a čekanky. Trávení také podpoří byliny ostropestřec, rakytník a levandule,“ vyjmenovává další pomocníky bylinkářka Jarmila Podhorná.