Článek
Zakápnout olejem, namazat vrstvou krému, řádně vytočit… existuje spousta rad, jak klíště v případě, že se na vás přisaje, odstranit. Jak to ale udělat opravdu bezpečně?
3 nejlepší způsoby, jak vyndat klíště
Vezměte si gumové rukavice - pokud máte na kůži oděrky, mohla by případná infekce do těla proniknout jimi.
- Nejbezpečnější a velice snadný způsob odstranění klíštěte je speciální umělohmotná karta na klíště. Karta má lupu k lepšímu rozeznání klíštěte a dvě velikosti zářezu, který v ní je a do kterého klíště nabíráte. Přiložte ji těsně ke kůži, kousek od klíštěte a táhněte ji směrem ke klíštěti tak, že ho naberete do zářezu v kartě, a pokračujte v tahu. Tlačte tak silně, abyste klíště nabrali, ale nemusíte to přehánět. Takto ho nezmáčknete a snížíte možnost přenosu infekce. Lupa vám pomůže klíště jasně vidět. Podobně funguje i speciální háček na vydávání klíšťat.
- Použijte pinzetu - uchopte jí klíště co nejblíž ke kůži a opatrně kýváním ze strany na stranu ho vyviklejte.
- Jestliže nemáte pinzetu ani kartu, lze použít i vatovou tyčinku, kterou navlhčete buď dezinfekcí, nebo gelem na znehybnění a usmrcení klíštěte a potom jí opatrně klíště vyviklejte. Ideální jsou na to dvě tyčinky. Pokud máte jen jednu, pak viklejte tak, že do něj vlastně šťouchejte ze strany na stranu. Podobně lze použít i sirku, smotek vaty nebo papírového ubrousku, ale moc netlačte.
Poté, co klíště vyndáte, ranku vydezinfikujte, stejně jako ruce a ty nástroje, které jste použili. Místo po klíštěti asi tři týdny kontrolujte. „Sledujte, zda se po pár dnech neobjeví v okolí místa přisátí červená ohraničená skvrna. To by vyžadovalo konzultaci s lékařem ohledně dalšího postupu a vyloučení vážné infekční nákazy,“ radí interní školitelka Lékáren Agel Rita Smolková.

Při vytahování klíštěte postupujte opatrně, abyste ho příliš nemačkali. Netočte s ním, ale vyviklejte hoFoto: Ocskay Mark, Shutterstock.com
Lze klíště vytáhnout holýma rukama?
Vytáhnout klíště jen prsty samozřejmě také jde, ale nikoli tak, že se ho snažíte uchopit a vytočit. Je maličké, a když ho chcete chytit, většinou ho vždy zmáčknete - proto do něj spíš jakoby strkejte prstem ze strany na stranu, abyste ho vyviklali. Netlačte na něj. Po takovém zásahu si vždy dobře umyjte ruce, i kdyby jen v potoce. Ideální bude, když si v sezoně klíšťat dáte do kapsy dezinfekci a kartu či pinzetu pro tento případ.
Co když klíště přetrhnete?
Občas se stane, že s klíštětem manipulujete tak, že se přetrhne a jeho kusadla zůstanou v kůži. Nemusíte panikařit a snažit se je jakkoli vydloubat, tím byste si do rány mohli spíš zanést infekci. Nechte je tam - tělo si s nimi poradí podobně jako třeba s třískou nebo trnem - v nejlepším případě se vyloučí, v tom horším vyhnisají. Vždy je ale třeba místo dobře vydezinfikovat. Může se stát, že se kolem ranky po klíštěti -ať tam kusadla zbyla či nikoli, udělá červený flíček nebo bude svědit. Pokud skvrna neroste a není moc velká, netřeba plašit. V případě jakýchkoli pochybností není ale od věci jít k lékaři.
Jak klíště nikdy neodstraňovat?
I když se to občas někde dočtete, nikdy se nesnažte klíště udusit nanesením oleje nebo nějaké mastičky, také ho nemačkejte a nesnažte se ho vytočit prsty. Ve všech případech může vyvrhnout obsah střev do rány, čímž se riziko infekce zbytečně zvyšuje.

V místě, kde bylo klíště přisáté, může vzniknout červený flíček, ale neměl by se zvětšovat Foto: Sharomka, Shutterstock.com
Co když se nedaří klíště vytáhnout?
Může se stát, že klíště ven nejde, ať se snažíte jakkoli. Rozhodně není ostuda jít s tím k lékaři. Na pohotovosti tento úkon dokonce řadí k těm typicky letním a jsou na něj připraveni.
Nezapomínejte na očkování
V souvislosti s opravdu velkou aktivitou klíšťat je dobré si připomenout, že alespoň proti klíšťové encefalitidě, kterou také přenášejí, se lze nechat očkovat.
Klíšťová encefalitida
- Jiný název: Klíšťový zánět mozku, klíšťovka
- Popis: Virové onemocnění centrálního nervového systému
- Příznaky: Projevy podobné lehké chřipce, později se mohou objevit závažné poruchy mozkové činnosti: silná bolest hlavy, zvracení, ztráta vědomí, zmatenost, náhlá změna chování, obrna nervů v obličeji i na končetinách.
- Inkubační doba: 1–3 týdny
- Léčba: Účinná léčba neexistuje, léčí se jen příznaky.
- Smrtnost: V ČR umírají 1–3 % nakažených.
- Prevence: Očkování, důsledná ochrana před klíšťaty.
„Zdravotní pojišťovny plně hradí očkování lidem nad 50 let, u mladších na ně přispívají z fondů prevence. Standardně očkování provádí praktický lékař či pediatr, očkovat se lze i ve specializovaných centrech,“ říká Martin Balada, výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven. Nejlepší je začít s tím v zimě, ale je to možné i po celý rok.