Článek
I když je letos relativně teplý podzim, pár deštivých a větrných dní už nás dokázalo pořádně pozlobit. Rychle vytáhnout teplejší kabáty, zachumlat se do šály a nezapomenout deštník. O své tělo zvenku pečujeme, tak teď ještě i o vnitřek. Poradíme vám, které potraviny na podzim raději vynechat, abyste si zbytečně neoslabovali imunitu.
1. Rafinovaný cukr
Sladké hřešení je vždy velkým pokušením, ale stojí za to mít na paměti, že nadměrná konzumace rafinovaného cukru může výrazně oslabit obranyschopnost vašeho těla. Zvyšuje možnost zánětu v těle a oslabuje bílé krvinky, které bojují proti infekcím. Pokuste se cukr nahradit přírodními sladidly, jako je med, který navíc obsahuje prospěšné antioxidanty.
Čemu se vyhnout: Sušenky, koláče, zmrzlina, slazené nápoje, energetické nápoje a slazené cereálie
2. Bílá mouka
Bílá mouka, běžně používaná při pečení, obsahuje méně vlákniny a živin. To může způsobit prudké vzestupy a pády hladiny cukru v krvi, což narušuje rovnováhu imunitního systému. Raději zvolte celozrnnou mouku, která obsahuje více prospěšných látek.
Čemu se vyhnout: Bílé chleby, housky a bábovky, těstoviny z bílé mouky
3. Smažené pokrmy
Smažené pochoutky jsou lákavé, ale při smažení potraviny ponořené do oleje absorbují velké množství tuků. Tuky obsažené v těchto pokrmech mohou zbytečně zatěžovat organismus a stejně jako rafinovaný cukr podporují záněty v těle. Pokuste se raději o zdravější způsoby přípravy jídel, jako je vaření na páře, nebo využívejte horkovzdušnou fritézu.
Čemu se vyhnout: Fast foody – včetně hranolek, smažené masové i zeleninové kousky, občerstvení ve stáncích
4. Potraviny s vysokým obsahem sodíku
Příliš mnoho soli může způsobit zvýšení krevního tlaku, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Nadměrná konzumace soli také může narušit fungování imunitního systému tím, že ovlivňuje bílé krvinky. Pro ochranu vaší imunity je doporučeno nahradit sůl bylinkami a kořením.
Čemu se vyhnout: Polotovary a instantní polévky, hotové omáčky, konzervovaná masa a ryby, brambůrky, chipsy, solené ořechy, slanina a uzeniny
5. Hotové mražené pokrmy
Kupované mražené pokrmy, i když jsou pohodlné, často obsahují přidané konzervanty a málo živin. Tyto potraviny mohou oslabit imunitní systém tím, že neposkytují tělu dostatečné živiny, které potřebuje pro boj s infekcemi. Raději zvolte domácí alternativy s čerstvými surovinami.
Čemu se vyhnout: Mražená smažená jídla, mražené omáčky, mražené polévky a dezerty
6. Rychlá občerstvení
Hamburger, hranolky a podobné pokrmy z fast foodu mají často vysoký obsah tuku, cukru a soli. Tato lákadla mohou zatížit tělo, způsobit zánět a oslabit imunitu. Zkuste si připravit zdravější náhražky, jako jsou domácí smoothie nebo čerstvé saláty.
Čemu se vyhnout: Hamburger, hranolky a podobné pokrmy z fast foodu
7. Alkohol
Příležitostná sklenka vína může být příjemná, ale nadměrná konzumace alkoholu naruší rovnováhu v těle a oslabí obranyschopnost. Alkohol také může zhoršit kvalitu spánku, což je důležité pro regeneraci. Pokud si rádi dopřejete alkohol, dělejte to s mírou a vyhněte se pití před spaním.
Čemu se vyhnout: Tvrdý alkohol, jednorázově alkohol v nadměrném množství, častá konzumace alkoholu
8. Cukrářské výrobky
Koláče, sušenky a dorty jsou plné cukru a tuku, což může oslabit imunitní systém. Nadměrná konzumace těchto dezertů podporuje vznik zánětů a narušuje rovnováhu těla. Nemluvě o snadném přibírání na váze. Pro zdravější alternativy zvažte konzumaci ovocných dezertů, které obsahují vitaminy a antioxidanty.
Čemu se vyhnout: Zákusky, dorty, buchty, koláče a sušenky
9. Potraviny s vysokým obsahem trans-tuků
Trans-tuky, které se nacházejí v některých pečivech a smažených jídlech, mohou zvyšovat hladinu „špatného“ LDL cholesterolu a snižovat „dobrý“ HDL cholesterol. To může zvyšovat riziko srdečních chorob a zhoršit imunitní reakci. Dbejte na to, aby vaše potraviny obsahovaly minimální množství těchto tuků.
Čemu se vyhnout: Průmyslově vyráběné potraviny, jako jsou pečiva, polotovary a pomazánky, uzeniny, fast foody, nekvalitní margaríny
10. Náhražky ovoce a zeleniny
Potraviny v podobě náhražek často postrádají klíčové vitaminy a minerály obsažené v čerstvém ovoci a zelenině. Tyto náhražky neposkytují potřebnou výživu, kterou tělo potřebuje k udržení silné imunity. Na podzim si dopřejte čerstvé ovoce a zeleninu, jež obsahují vitaminy a antioxidanty.
Čemu se vyhnout: Sušené ovoce s vysokým obsahem přidaného cukru, slazené džusy s nízkým obsahem vlákniny, smažené zeleninové chipsy, konzervované kompoty a zeleninové směsi
Chcete si připravit domácí džusy a šťávy? Poradíme vám, zda mixovat, nebo odšťavňovat.