Článek
O tom, že saunování zvyšuje odolnost organismu a celkově je prospěšné pro zdraví, se všeobecně ví. Již odpradávna obyvatelé nejen severských zemí věděli o nesporných výhodách pobytu v prohřívárnách. Existuje zkrátka dost dobrých důvodů, proč saunování vyzkoušet. Tady jsou některé z nich.
Sauna je skvělý detox
Díky saunování se vyplaví z těla velké množství toxinů, tedy odpadních a škodlivých látek. „Saunování je také skvělým doplňkem při snaze zhubnout, a to ve smyslu právě nastartování detoxikace. Zdůrazňuji ovšem, že doplňkem, to znamená, že ho podporuje ruku v ruce se zdravým stravováním a pohybem. V sauně neshodíte vůbec nic, budete lehčí pouze o vypocené litry vody, které následně opět doplníte,“ uvádí Michaela Matějovská, marketingová manažerka sítě wellness center Infinit.
Lepší termoregulace
Saunování napomáhá k lepší termoregulaci, tělo se pak lépe vyrovnává s výkyvy teplot. V zimě snižuje náchylnost k virózám a nachlazení, v létě zase napomáhá se zvládáním vysokých teplot. Organismus je zvyklý na extrémní horko v sauně, což bývá 90 stupňů, tudíž ho 35stupňové tropické teploty jen tak nerozhodí. Další věcí, kterou v létě oceníte, je, že časté přechody z venkovního horka do chladných klimatizovaných místností nedoprovází typická letní angína, protože tělo není překvapené.
Psychická pohoda a lepší nálada
V dnešní uspěchané době je sauna místem, kde odhodíte veškeré starosti stranou a necháte je přede dveřmi. A proč se po sauně cítíte lépe? „V prohřívárně se uvolňují endorfiny, což jsou hormony štěstí. Pocit tepla a relaxace mohou přispět k lepší náladě a celkovému psychickému pohodlí. Teplo přirozeně uvolňuje napětí, úzkost a stres,“ popisuje Michaela Matějovská.
Stop rýmě i angínám
„Velké teplotní výkyvy při saunování a následném ochlazovaní spouští v těle celou řadu chemických procesů, při kterých organismus reaguje zvýšenou produkcí leukocytů, tedy bílých krvinek, a cytokinů (bílkovin), které se podílejí na správném fungování imunitního systému. Vše přispívá k posílení imunity a spouští obranyschopné reakce v těle,“ popisuje Vladana Horáková, generální ředitelka Aquapalace Praha.
Žádné potíže se spánkem a usínáním
Dalším pozitivním benefitem saunování je kvalitnější spánek. Pobyt v sauně, zejména ve večerních hodinách, pomůže uvolnit tělo a připravit ho pro zdravý spánek a bezproblémové usínání. Způsobuje to nejen samotná relaxace, ale i pokles tělesné teploty po opuštění sauny.
Regenerace svalů a kloubů
Saunování podporuje regeneraci, potřebnou zejména po sportu nebo fyzické zátěži. Vlivem velkého tepla v sauně dochází k uvolňování svalových vláken, což může zlepšovat flexibilitu svalů a kloubů, zvyšuje se prokrvení tkání, což přináší více kyslíku a živin do svalů. To je důležité pro prevenci zranění a celkové pohodlí. Mimo jiné se při prohřívání stimulují tzv. proteiny tepelného šoku, které podporují růst svalové hmoty. Nutno ale podotknout, že saunování je pouhým doplňkem, tudíž nevylezete jako kulturista.
Zlepšení krevního oběhu
Saunování posiluje celý kardiovaskulární systém. „Díky vysokým teplotám dochází k rozšíření cév a zvýšení krevního oběhu. Následným zchlazením pak naopak ke stažení a zpomalení cyklu. Tyto záměrné prudké změny přispívají k flexibilitě stěn cév a stimulace pak prospívá srdci a oběhovému systému. Prohřívání proto může pomoci především k optimalizaci krevního tlaku, a tedy snižování rizika srdečních onemocnění,“ vysvětluje Vladana Horáková.
Saunování je dobré na akné
Zvláště ženy potěší, že prohřívání podporuje tvorbu kolagenu, který je potřebný pro krásnou pleť. Teplo otevírá póry, po sauně bude vaše pokožka pevnější, vypnutější, zářivější a úžasně prokrvená. Rovněž pomáhá jako prevence při boji s celulitidou, účinek můžete podpořit jemnou masáží lufovou či sisalovou žínkou během pobytu v sauně.
Pravidla zdravého saunování
- Jestli se saunováním začínáte, zkonzultuje svůj zdravotní stav s lékařem, zejména pokud máte nějaká onemocnění nebo chronické problémy.
- Aby mělo saunování potřebný efekt, je důležitá pravidelnost. Ideální je dopřát si saunu jednou týdně alespoň na dvě hodiny, což znamená 3 cykly prohřátí.
- Nesnažte se lámat rekordy, jeden cyklus prohřátí trvá 10 až 15 minut, saunu opusťte, když vám horko začne být nepříjemné.
- Vždy dopřejte organismu dostatečné ochlazení (sprcha, ochlazovací bazének), které je důležité pro celkový zdravotní efekt saunování.
- Nezapomeňte si po sauně opláchnout i hlavu. „Musím potvrdit, že po nedokonalém ochlazení hlava bolí a může se dostavit i nespavost,“ varuje Tomáš Ondřejka, šéfsaunér relaxačních center Wellness Horal a L-Spa v Resortu Valachy ve Velkých Karlovicích.