Článek
Vzduch po bouřce je specificky čistý, příjemný, nabíjí energií a krásně se nám dýchá. Dokonce i jakoby jinak voněl! Proč je tak zdravý a existuje možnost, jak ho mít doma?
Proč se po bouřce dobře dýchá
Za to, že je vzduch po bouřce tak zdravý, mohou záporné ionty. Generují je blesky, tříštící se voda, ale třeba i stromy. Vyšší koncentrace záporných iontů je i u moře nebo na horách. Naopak v železobetonových stavbách s klimatizací a spoustou nábytku a koberců jich je minimum. Uvádí se, že v bytě je jen kolem 100 záporných iontů na centimetr krychlový vzduchu, kdežto v lese kolem 5 000, a po bouřce to může být až kolem 50 000 iontů. Proto by nás měla koncentrace záporných iontů v domácnosti zajímat.
Záporné a kladné ionty
Zjednodušeně – záporné ionty nabalují, a tím ze vzduchu odstraňují polétavý prach, ale i viry, plísně a bakterie. Kladný iont má zase snahu se s někým spojit. Pokud nepotká ve vzduchu svůj záporný protějšek, může se spojit s vaším tělem, a v důsledku toho způsobit rychlejší oxidaci buněk, a tím například rychlejší stárnutí (potraviny, ve kterých je hodně antioxidantů). Kdyby k tomu docházelo dlouhodobě, může dojít i k překyselení organismu, únavě, horšímu spánku, bolestem hlavy, oslabení imunity.
„V čistém prostředí se udržuje přibližně shodný poměr kladných a záporných iontů, ale v prostředí, ve kterém žijeme, je tato rovnováha běžně narušena různými aktivitami, přístroji a materiály. Zvláště pokud máte domácnost plnou elektroniky,“ říká Zdeněk Matějovský ze společnosti Geocore. V bytech ale v důsledku smogu, cigaretového kouře, ale i škodlivin, které se do vzduchu dostávají z nábytku, koberců a jiného vybavení, začnou převládat kladné ionty, protože se na ně vlivem škodlivin mění i ty záporné.
Rizikový ozon?
Jak situaci napravit? Pořiďte si domů ionizátor nebo čističku či zvlhčovat vzduchu, které funkci ionizace nabízejí (ne každá čistička či zvlhčovat ji mají). Některé ji mají jako volitelnou funkci.
Při umělé ionizaci se kromě záporných iontů vytváří i ozon. Jeho vrstva tvoří životodárný obří UV filtr planetě, ale vzniká i v atmosféře při intenzivnějším slunečním záření, tedy hlavně v létě. Ve vzduchu, který dýcháme se bere jako znečišťující a potenciálně nebezpečná látka. Při správném používání kvalitních ionizátorů a čističek s ionizací se ho ale bát nemusíte.
Možná jste slyšeli o tom, že ozon umí dezinfikovat nebo pomoci s likvidací virů, bakterií a plísní - na to se používají generátory ozonu, ale s těmi je potřeba pracovat za speciálních podmínek a bezpečnostních opatření.
Ioniozátory a čištičky vzduchu s ionizací
Čistička s ionizací také logicky pomůže vzduch v bytě celkově vyčistit. „Díky ionizaci zvýší částečky prachu, bakterie, viry nebo zbytky roztočů svou hmotnost. A když dorazí k podlaze, stropu nebo stěně, usadí se tam, ne ve vás,“ uvádí doktorka Ariana Lajčíková ze Státního zdravotního ústavu. I když pak musíte častěji utírat prach nebo vysávat, už pro vás nejsou tak škodlivé, protože je nevdechujete. Ještě lepší ale je, když je ionizátor nebo čistička s ionizací konstruována tak, aby se na ní tyto nečistoty i zachycovaly a vy jste mohli místo povrchů čistit jen filtr.