Článek
Zjistit, jestli máte v těle parazity, není vždy tak jednoduché. Jejich přítomnost se může ohlašovat průjmem i bolestí břicha, ale nejenom tím. Můžete mít i příznaky, které byste s nimi nespojovali, tedy bolest hlavy, kožní problémy, únavu, nespavost. Na druhé straně nemusíte mít žádné příznaky, a přesto mohou významně zhoršit průběh jakékoli choroby nebo mnoho chorob vyvolat.
Nejčastější rizika
Pocit, že moderní doba už je bez „středověkých“ rizik v podobě parazitů, je bohužel zcestný. Toxoplazmóza, roupi, škrkavky, tasemnice, motolice, bičíkovci – to jsou nejčastější paraziti, se kterými se můžete v našich podmínkách potkat. „Denně se v ČR náhodně diagnostikují až tři případy nakažení člověka škrkavkou psí. S larvami tohoto parazita se rodí každé štěně. Parazit v těle člověka nedoroste konečných vývojových stadií, ale migrující larvy způsobují mikrotraumata i v životně důležitých orgánech,“ varuje Mgr. Jiří Stareček ze společnosti Wurm-Ex.
Co pomáhá? Zásadní je prevence!
- Vyhněte se tepelně neupravenému masu z neznámého zdroje
- Myjte si ruce vždy po kontaktu se zvířaty nebo po úklidu jejich pelíšků či toalet
- Naučte se omývat všechnu zeleninu a ovoce
- Za chvíli je tu čas dovolených, tak se rozhodně nekoupejte v přírodě ve vodě, která by mohla být znečištěná močůvkou nebo hnojem.
Podle zkušeností našich babiček paraziti nesnášejí některé látky z běžně dostupných potravin, koření a bylinek. Dobrou volbou jsou: česnek, cibule, anýz, skořice, hřebíček, kurkuma, tymián, ořešák, oregano, bazalka, pelyněk, černý kmín. Můžete je přidávat do jídla, do čajů. „Fungují i dýňová semínka – jezte je nalačno, namočená v mléce,“ říká poradkyně zdravého životního stylu Jarka Kučmášová.
Co najdete na trhu
Jsou přípravky, které vám mohou s odčervením, tedy bojem proti parazitům, zásadně pomoci. Kdy byste je měli nasadit? Pravidelné odčervení je zásadní pro majitele domácích mazlíčků, chovatele jakýchkoli zvířat a zahrádkáře. Mělo by se provádět dvakrát ročně – a to společně s odčervením chovaných zvířat.
„Nasaďte si je i v případě obtíží – tedy nevysvětlitelné únavy, snížené imunity, bolestí břicha, kloubů a svalů nebo kožních obtíží. Působí širokospektrálně, v celém těle. Mechanismus je obdobný jako když do kompostu dáte listí ořešáku – biologické procesy se tím zpomalí nebo úplně zastaví. Bakterie ztrácí výkonnost, nemnoží se nebo zcela odumřou,“ říká Jiří Stareček.
Ačkoli jsou v těchto doplňcích stravy přírodní čili bezpečné složky, měli byste dodržovat předepsané dávkování. „Předávkovat se dá v podstatě čímkoli – pro příklad, obsažený kurkumin při vysokých dávkách umí ovlivnit účinnost některých léků na srážlivost krve,“ upozorňuje Jiří Stareček.
Máte zkušenosti s parazity? Napište nám!