Článek
Možná rozmarýn znáte zatím jen jako aromatické koření, které se hodí k masu. Oceníte ho ale, i když potřebujete v létě osvěžit, odehnat komáry nebo ulevít nohám po náročném výletě.
Potěcha nejen pro žaludek
Rozmarýn je výrazné koření, nahořklé, s nádechem pryskyřice. Doplní dobře hovězí maso, ale i jehněčí, drůbež nebo ryby, hodí se do salátů, k pečené zelenině nebo sýrům. Chcete-li rozmarýn pěstovat na vlastní zahrádce nebo v květníku za oknem, potěšíte se jeho vůní i plejádou bílých, růžových nebo modrých kvítků. Rozmarýn není náročný na pěstování, protože pochází ze Středomoří, radost mu uděláte slunným a teplým místem. Na zahradě se ale může rozrůst až do podoby dvoumetrového košatého keře.
Léčí srdce i lásku
Ve Středomoří je tato bylinka spojená se srdcem, láskou a štěstím v manželství, zpravidla nechybí v květinách na svatební tabuli. Zda vám přičaruje lásku, známo není, ale srdci a cévám prospívá. Zlepšuje krevní oběh a pomáhá srovnat srdeční rytmus, třeba i při stresu a úzkostech. Také mírně zvyšuje krevní tlak, lidem s hypotenzí, chorobně nízkým krevním tlakem, může pravidelná konzumace pomoci předcházet nežádoucím projevům. Pomáhá také krev rozvádět do periferních částí, platí na věčně studené ruce a nohy.
Pro hladké trávení
K masitým pokrmům se nedává jen tak, rozmarýn totiž pomáhá prokrvovat trávicí takt a vede ke snazšímu trávení. Zvyšuje produkci žluče i trávicích enzymů, ulevuje při křečích, kolikách, i když vás trápí větry. Působí také močopudně. V lidovém léčitelství se užíval na žaludeční vředy i střevní červy, posiluje také játra.
Nabudí vás
Platí i na nervozitu, zlepšuje koncentraci a paměť, může ulevit při bolestech hlavy. Také při depresích pomáhá pití rozmarýnového čaje, funguje ale i jako aromaterapie.
Jak připravit čaj? Lžičku byliny zalijte dvěma decilitry vody, zakryjte a pět minut vařte a poté nechte deset minut louhovat. Pijte dva šálky raději ráno nebo během dne, večer by vám nápoj mohl narušit klidný spánek, rozmarýn totiž zahání únavu.
Bylina pro ženy
Rozmarýn babky kořenářky radily na většinu ženských potíží, od nepravidelné nebo bolestivé menstruace, přes neplodnost po příznaky klimakteria. Snažíte-li se o miminko, může skutečně pomáhat, protože prokrvuje oblast břicha a pánve a stimuluje zdejší orgány k lepší aktivitě. Očistně působí při zánětech močových cest i výtoku.
Užívat můžete například rozmarýnové víno. Čerstvou nať s listy nasekejte nadrobno, vsypte do nádoby a v poměru 1:3 zalijte červeným vínem. Zakryjte a nechte 48 hodin stát. Přeceďte a pijte jeden kalíšek ráno nalačno.
Uleví svalům i kloubům
Rozmarýn obsahuje množství silic, tříslovin a flavonoidů. Má protizánětlivý účinek, čehož můžete využít, pokud máte ztuhlé svaly, oteklá kolena nebo vás bolí v zádech. Z rozmarýnu se dá připravit mast, která tiší bolest a postará se o rychlejší regeneraci. Sto gramů masťového základu (lanolin, sádlo, lékárnická vazelína) stačí rozpustit, přimíchat lžíci najemno nakrájeného čerstvého rozmarýnu a nechat znovu ztuhnout. Pro lepší konzistenci můžete použít koupenou rozmarýnovou silici.
Bylinku si přidejte i do koupele pro intenzivnější relaxaci, do odvaru můžete namočit hadřík a využít ho jako obklad na postižené partie. Pomáhá i při dně nebo a revmatických potížích. Při úrazu nebo podvrtnutí přidejte snítku do alpy a postižené místo potírejte.
Na astma i bolavé hrdlo
Koktejl silic zaručuje rozmarýnu analgetické a antiseptické účinky, které oceníte jako astmatici, při rýmě i zaníceném hrdlu. Pár kapek esenciálního oleje dejte do vody a využijte jako ústní vodu proti zápachu z úst i jako kloktadlo. Čaj po prodělané infekci pomáhá k rychlejší rekonvalescenci.
Odpuzuje vši i komáry
Posilující účinky má rozmarýn na pokožku i vlasy, může pomoci při ekzémech, lupech a padání vlasů. Zkuste oplach odvarem, proti padání vlasů vyzkoušejte olejovou masáž: vezmětě lžíci olivového oleje, kápněte pár kapek esenciálního oleje a masírujte pokožku u kořínků.
Vůně rozmarýnu je nepříjemná hmyzu, skvěle tedy fungue jako odpuzovač, bývá součástí i přírodních šamponů, které pomáhají odstranit vši.